Nasza druga noc w Islandii obdarowała nas niezwykłą niespodzianką muzyczną.

Tej nocy w Reykjaviku w centrum kultury Iðnó odbył się koncert zespołu Bloodgroup promujący ich najnowszy album „Tracing echoes”. Iðnó to miejsce bardzo klimatyczne, to teatr wyjęty wprost ze starego zdjęcia zrobionego polaroidem.

Jakby tego było mało dodatkowo wydarzenie to poprzedził występ grupy Samaris. Muzyka Samaris znana nam była dotychczas z ich dwóch EP’ek. Sprawiała wrażenie bardzo hipnotycznej i czarującej, w dużej mierze za sprawą charyzmatycznej wokalistki oraz pięknych dźwięków klarnetu. Mieliśmy duże oczekiwania wobec tego koncertu. Jednak występ zespołu wydał nam się zaledwie poprawny. Było tajemniczo i niepokojąco. Czegoś jednak w nim zabrakło, chyba tej magii. Być może muzyka Samaris wymaga w odbiorze większej intymności i kameralności, a może po prostu to nie był ich wieczór.

Na szczęście okazało się, że ta noc dopiero się zaczyna.

Bloodgroup przygotował się bardzo starannie do swojego występu. Scenę wypełnił nie tylko typowy skład zespołu – Janus, Sunna, Hallur i Raggi. Dodatkowo za perkusją zasiadł Doddi. Zespół wspomógł wokalnie dwuosobowy żeński chórek oraz trzyosobowa sekcja instrumentów smyczkowych. Bloodgroup zadbał również o oprawę świetlną swojego show.
„Żywa” perkusja wniosła jeszcze więcej mocy i siły w muzykę zespołu. Podobnie chór spotęgował przekaz wokalny. Sekcja instrumentów smyczkowych podkreśliła liryczną stronę grupy i ich wrażliwość muzyczną. Światła, ich mieniące się barwy, zbudowały wrażenie nierealności .

Doświadczyliśmy na własnej skórze co znaczy występ Bloodgroup na żywo. Dla nas było to niczym przejażdżka rollercoasterem albo wystrzelenie w przestrzeń. Fantastyczne szaleństwo. Porażający wulkan emocji. Niesamowite połączenie energii i mocy z liryzmem i melodią. Fenomenalne wokale. Magia kolorów, dźwięków i emocji. Muzyczna uczta dla zmysłów. Trudno uwierzyć w tą całą rzeczywistość. Emocje jeszcze szaleją. Każdy mięsień drży w obawie przed utratą tego co otrzymał…


Przypominamy o nadchodzących koncertach Bloodgroup w Polsce. Dokładne terminy i miejsca znajdziecie tutaj