stacja long - Kopia

 

Fiordy Zachodnie (is. Vestfirðir, ang. Westfjords) to pod względem geologicznym najstarsza część Islandii.

IMG_2467

Początki tego regionu sięgają około 14-16 milionów lat wstecz. Wówczas to dochodziło do licznych wybuchów wulkanicznych. W wyniku zastygania lawy tworzyły się kolejne, nakładające się na siebie warstwy skał bazaltowych. Naturalnie kształt i wygląd Islandii był wtedy zupełnie inny niż obecnie. Kiedy nastąpiła era zlodowacenia cała dzisiejsza Islandia zniknęła pod grubą warstwą lodu.

„Zaledwie” kilka tysięcy lat temu lód zaczął wycofywać się z terenu Islandii. Topniejący i spływający lód rzeźbił teren wyspy niczym ogromne i najtwardsze dłuto. W ten sposób tworzyły się góry o stromych ścianach, głębokie doliny oraz fiordy. Wąskie, głębokie zatoki o stromych ścianach wcinają się daleko w ląd Islandii. Powstawały jeziora, rzeki, strumyki i wodospady. Stąd bardzo bogata linia brzegowa oraz pocięcia terenu bruzdami wodospadów ze źródlaną wodą. Fiordy Zachodnie są zatem miejscem, które nosi bardzo widoczne ślady działalności lodowców.

IMG_1922IMG_2654

Po stopieniu się mas lodu, poziom wody w morzach i oceanach znacznie się podniósł. W ten sposób w dawne polodowcowe doliny dostała się z zewnątrz woda. W wyniku brutalnego i bezwzględnego działania natury omal nie doszło do tego, aby ta część Islandii została całkowicie odcięta od reszty wyspy.

IMG_2382-2 IMG_2744

Obecnie Islandia znajduje się nadal w ciągłym stadium tworzenia poprzez stale zachodzące procesy geologiczne, tak wywołane energią ziemi jak i czynnikami zewnętrznymi.

Aktualnie linia brzegowa Fiordów Zachodnich jest niezwykle rozbudowana. Jej długość wynosi ok. 2100 km i stanowi 1/3 linii brzegowej całej wyspy (!). Teren otacza ponad 50 fiordów i zatok. Niekiedy sięgają one nawet do 10 km do wewnątrz wyspy.

Z racji tego, że Fiordy Zachodnie znajdują się w strefie klimatu podbiegunowego możemy doświadczyć tutaj niższych temperatur. Pogoda bywa surowa, a nierzadko także zdradziecka i potrafi zaskoczyć nagłymi zmianami. W pewnych regionach Fiordów Zachodnich bywa, że w okresie zimy przez około 2 miesiące słońce nie pojawia się ponad horyzontem.

Krajobraz Fiordów Zachodnich dostarcza bardzo bogatych doznań wizualnych, jest niezwykle inspirujący i posiada w sobie ogromną siłę i moc. Jest to miejsce, w którym człowiek poniekąd przegrywa z naturą i czuje wobec niej duży respekt. Dlatego w tej części Islandii doszło do minimalnych zmian ze strony człowieka. Ingerencja cywilizacji jest tutaj znacznie ograniczona.

IMG_1972IMG_2778

W związku ze specyficzną nagością i surowością klimatu i terenu Fiordów Zachodnich, obszar ten jest bardzo słabo zaludniony. Obecnie zamieszkuje tutaj około 8 tys. osób, co daje 0,8 mieszk./km². Z tego połowa tych osób mieszka w mieście Ísafjörður. Pozostali zamieszkują w rozproszonych maleńkich osadach lub samotnych farmach.

Jednocześnie od wielu lat obserwuje się emigrację ludności z tego terenu. Pozostają coraz większe pustkowia i odludzia, a natura cieszy się nieskażona ludzką obecnością.

Podobnie za sprawą utrudnionego dostępu w te tereny w ubiegłym roku odwiedziło Fiordy Zachodnie zaledwie 14% z wszystkich turystów przyjeżdżających do Islandii.

My daliśmy się skusić pięknu natury, dzikości i samotności Fiordów Zachodnich. Doświadczyliśmy dekompresji psychicznej, poddaliśmy się islandoterapii.

IMG_2327
tekst: Marcin
zdjęcia: Agnieszka