IS_IMG_4919-a

Zimno, zimno coraz zimniej. Im dalej na północ tym więcej nieprzemierzonych tunelów śnieżnych i zasp. Zima w Islandii może być surowa i bezlitosna. Północ często jest nieprzejezdna.
Pogoda z dnia na dzień, ba z godziny na godzinę, może pokrzyżować plany i nagle utkniemy w jakimś miejscu na północy, nie mogąc ruszyć dalej ani też wracać na południe.

Nic nie szkodzi 🙂 bo jest jedno takie miejsce, które pomimo zimy otula cię kołderką ciepłego powietrza. Miejsce, w którym strudzony wędrowiec, przemierzający bezkres islandzkich przestrzeni, może odpocząć. Miejsce, w którym czas właśnie tylko dla nas może się zatrzymać, a oczy mogą nacieszyć się przepięknym rozpościerającym się wokół widokiem.

To miejsce to kompleks Myvatn Nature Baths. Tam można swobodnie poleniuchować. Zrelaksować swoje mięśnie w cudownie lazurowej wodzie, swojego ducha poprzez spokój unoszący się w powietrzu oraz swoje oczy, które nadal nie mogą się nadziwić patrząc na ten kraj, jednakże utkwione w kierunku krateru Hverfjall odpoczną.

Kompleks Myvatn Nature Baths położony jest w samym sercu północno-wschodniej Islandii około 105 km (65 mil) na południe od koła podbiegunowego w okolicy jeziora Mývatn. Wyznaczony rezerwat w Mývatn jest obszarem kruchego piękna, w którym usługi turystyczne zostały opracowane w taki sposób, aby wprowadzać jak najmniej zakłóceń, po to, by nie naruszyć tego co jest wyjątkowe i bardzo delikatne w ekosystemie.

Mývatn Bath Nature zostało otwarte w czerwcu 2004 roku. Jest to jeden z nowszych dodatków do owego regionu. Opierając się na wielowiekowej tradycji, gustownie urządzony kompleks oferuje kąpiącym się zupełnie naturalne doświadczenie, które zaczyna się od relaksującej kąpieli w kłębach pary wydobywającej się na powierzchnię ziemi z głębokich szczelin, a kończy się luksusowymi kąpielami w basenie z energii geotermalnej, gdzie woda pobierana jest z głębokości do 2500 metrów. Woda zawiera unikalną mieszankę minerałów geotermalnych i mikroorganizmów.

Myvatn Nature Baths często określane jako Blue Lagoon północy, jest prawdziwym ukrytym skarbem. Uderzające jest tam wszechogarniające uczucie spokoju i izolacji oraz poczucie jedności z naturą.

W czasie sezonu turystycznego Myvatn Nature Baths jest obowiązkową atrakcją dla każdego.

Natomiast poza sezonem, kiedy warunki pogodowe odcinają północ od reszty wyspy, Myvatn Nature Baths otula zasłona śniegu. To nieziemskie zjawisko można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

IS_IMG_4917a b
IS_IMG_4920-a
IS_IMG_4921-a
IS_IMG_4922a
IS_IMG_4926
IS_IMG_4928a
IS_IMG_4930