„Winne”

Autor: Jarosław Czechowicz

Data wydania: 27 marzec 2020
Wydawnictwo : Wydawnictwo Seqoja
Liczba stron: ?

 

 

 

 

 

* Opis książki:

Jarosław Czechowicz w swojej najnowszej powieści „Winne” przenosi nas do Islandii, w której się zakochał. Surowy pejzaż Fiordów Zachodnich, Polka w Ísafjörður zmagająca się z demonami przeszłości i zaskakujące każdego zakończenie, które rozegra się pośród islandzkiej zimy.

„Winne” to mroczna i bezkompromisowa opowieść o kobietach, które niosą w sobie poczucie winy za coś, za co nie są odpowiedzialne. Ale także przewrotna historia tego, że możemy nie być świadomi swojego poczucia winy. Że za winą idą zawsze wstyd i rozczarowanie. I tego w życiu bohaterek jest aż nazbyt wiele. „Winne” to nakładające się na siebie dwie perspektywy czasowe, dwa siostrzane cierpienia odróżniające, ale i zbliżające kobiety w bezradności i smutku. To powieść o tym, że częścią naszej mrocznej spuścizny są fatalne zbiegi okoliczności, ale to, kim jesteśmy po nich, zależy już tylko od nas.”

Duszna atmosfera. Traumy dzieciństwa. Kobiety, które muszą sobie z nimi radzić. Przeraźliwie smutne, przeraźliwie mocne.
Jarosław Kamiński, pisarz

Ta pokusa jest wspólna wielu osobom: wyjechać tak daleko, żeby nic wokół nie przypominało przeszłości. Jedna z bohaterek tej powieści podejmuje taką podróż. Wokół jest sterylnie, a ona nawykła do rytuałów i porządku. Jednak rany rodzinne nie zostaną uleczone, a wszystko zmierza do punktu, który mógłby być początkiem fińskiego kryminału. Powieść powstała z fascynacji krajobrazem i trudnymi sprawami.
Inga Iwasiów

 

* źródło opisu: tutaj

 

Jarosław Czechowicz – absolwent filologii polskiej UJ oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UJ; niezależny recenzent; juror konkursu literackiego Wydawnictwa Znak „To się musi POWIEŚĆ”; publikacje m.in. w „Portrecie”, „artPAPIERZE”, „sZAFie” oraz w portalach „Internetowe Imperium Książki”, „biblioNETka”, „G-Punkt”, „Independent.pl”. Prowadzi stronę internetową z recenzjami „Krytycznym okiem” to marka, której zaufały już takie polskie wydawnictwa jak Wydawnictwo Literackie, Karakter, Dobra Literatura, AMEA, JanKa, MUZA, Sine Qua Non, Lambook, FORMA, Prószyński i S-ka, W.A.B., Toczka, Znak, Dowody na Istnienie, Książkowe Klimaty czy Jirafa Roja; kilkudziesięciu pozycjom wydanym w tych oficynach Jarosław Czechowicz patronuje medialnie. Autor ponad tysiąca dwustu omówień współczesnej prozy polskiej i światowej. Autor książek z wywiadami: 1. „Rok w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem”, wyd. Simple Publishing, 2014, 2. „Poza napisanym”, wyd. Od Deski Do Deski, 2017; oraz powieści „Toksyczność”, wyd. Prószyński i S-ka, 2019. (http://krytycznymokiem.blogspot.com/)