Laponia. Wszystkie imiona śniegu” to druga książka autorstwa Marty i Adama Biernat, wyjątkowego duetu prowadzącego blog Bite of Iceland, oraz odpowiedzialnego za  powstanie poprzedniej rewelacyjnej książki „Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów”.

Tym razem opuszczamy Islandię i lądujemy w Laponii. Miejsce pozornie inne, ale jednak wciąż pozostajemy na dalekiej północy. „Laponia. Wszystkie imiona śniegu” to przede wszystkim opowieść o Laponii. A trzeba wiedzieć, że jest to miejsce niezwykle ekscytujące pod każdym względem. Począwszy od przyrody i krajobrazów, przez jego historię, aż po zamieszkującą ją społeczność (Saamów) oraz jej tradycję i kulturę.  Marta i Adam zabierają nas w literacką podróż po tej dziewiczej i osobliwej krainie, a odkrywanie jej strona po stronie dostarcza czytelnikowi niezapomnianych wrażeń.

Autorzy słowem i obrazem rozpalają wyobraźnię czytelnika. Sprawiają, że sami możemy się poczuć jak odkrywcy, jak podróżnicy, którzy podążają tropem tajemniczego ludu, badają ich język i zwyczaje. Marta i Adam w swojej opowieści sprawie przechodzą od informacji ogólnych do drobnych szczegółów i detali, dzięki którym mamy możliwość być naprawdę blisko opisywanych zdarzeń i rzeczy. Mamy poczucie jakbyśmy dosłownie byli w Laponii. Podobnie autorzy sprawnie poruszają się między różnymi płaszczyznami i zagadnieniami. Z jednej strony mamy tutaj nieco historii na temat regionu, jak również opisów barwnej i nieposkromionej natury, tak flory, jak i fauny. W tym miejscu należy zaznaczyć, że książka uzupełniona jest pięknymi zdjęciami Adama, które w sposób magnetyczny przyciągają nasz wzrok i zatrzymują uwagę na dłużej. Fotografie działają intensywnie na wyobraźnię i pozwalają dostrzec piękno natury Laponii. Z drugiej strony autorzy równie umiejętnie i z pasją zabierają nas w sam środek zwykłego codziennego życia Saamów, którzy nauczyli się egzystować w tym specyficznym środowisku. Dowiadujemy się jakie mają obyczaje, jakie mają podejście do życia, co jedzą, jak się porozumiewają, jak się ubierają, jak mieszkają, jak polują, itd. Jest jeszcze trzecia strona, tajemnicza i nieoczywista tej książki, która dotyczy tradycji i kultury Saamów, ich zadziwiających zwyczajów, magicznych wierzeń i fantastycznych legend oraz istotnej roli szamanów i ich mistycznego porozumiewania się z duchami oraz naturą. 

Książka „Laponia. Wszystkie imiona śniegu” pełna jest niesamowitych faktów i ciekawostek. Marta i Adam Biernat dzielą się z nami ogromną wiedzą na temat Laponii i jej społeczności. Do tego robią to w sposób daleki od przewodnika, a jednak niezwykle interesujący i podany w bardzo przystępnej formie.

Za pierwszym razem książkę tę przeczytałam jednym tchem. Fascynująca przygoda! Za drugim razem było jeszcze lepiej. Z tym, że wtedy pozwoliłem sobie na czytanie jej z przerwami. Na czytanie bez pośpiechu. Czytałem powoli, dawkując sobie przyjemność i delektując się każdym pojedynczym rozdziałem osobno. Sugestywne opisy Marty i Adama uruchamiały wtedy moją wyobraźnię, która pracowała jeszcze długo po zamknięciu książki. Nie jest łatwe czytanie tej książki „na raty”, bo nie sposób się od niej oderwać. Ale powiem Wam szczerze, że w ten sposób ta opowieść smakuje najlepiej.

Laponia. Wszystkie imiona śniegu” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników Skandynawii i dalekiej północy, ale też dla tych wszystkich, którzy lubią dowiedzieć się czegoś więcej o świecie i kulturze tak innej od naszej. Poznać specyficzne zwyczaje i wierzenia oraz poszerzyć własne horyzonty. Tę książkę po prostu warto przeczytać! Brać w ciemno!

Wydane dotychczas dwie książki autorstwa duetu Marta iAdam Biernat utwierdzają mnie w przekonaniu, że ta para zaskoczy mnie jeszcze nie raz. Czekam na ich kolejne książki! 

 
Informacje o książce „Laponia. Wszystkie imiona śniegu” – TUTAJ.
Bite of Iceland na facebooku TUTAJ.