„Laponia. Wszystkie imiona śniegu”

Autor: Marta i Adam Biernat

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Data wydania: 31 październik 2018

Liczba stron: ?

 

 

 

 

 

* Opis książki:

Czy ludność Laponii ma więcej nazw na określenie śniegu, czy reniferów? W jaki sposób Saamowie dochodzili do porozumienia z duchami ziemi i drzew? Dlaczego namiętnie budowali labirynty? I jakie są ich narciarskie upodobania?

Jođi lea buoret go oru – popularne przysłowie Saamów mówi, że „lepiej przemieszczać się z miejsca na miejsce, aniżeli tkwić w jednym miejscu”. Wyrusz tropem ludzi śniegu i rozsmakuj się w ich fascynującym świecie, który od wieków rozpalał wyobraźnię podróżników.

Marta i Adam Biernat, autorzy popularnego bloga Bite of Iceland oraz bestsellerowej książki Rekin i baran pokażą Ci tę urzekającą i dziką krainę, jej dziewiczą naturę i wyżynno-górski krajobraz; opowiedzą o wierzeniach Saamów, ich zadziwiających zwyczajach, barwnych legendach i życiu codziennym. Dzięki podróży z tą książką poznasz najbardziej tajemniczą kulturę odległej Północy.

* źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie tutaj

 


Marta i Adam Biernat na swoim profilu na facebook’u napisali – „Zanim trafiliśmy na Islandię, spędziliśmy niecały rok w norweskiej części Laponii. Mieszkaliśmy na odludziu prawie 500 km za kołem polarnym. Za sąsiadów mieliśmy całe 15 osób (tyle mieszkańców liczyła nasza malutka wioska) i kilkaset reniferów. Do najbliższego supermarketu jeździliśmy przez tundrę ponad 100 km. Nie o nas jednak jest ta książka. W „Laponii” przyglądamy się przede wszystkim Saamom, czyli rdzennej ludności dalekiej Północy„.

 

Więcej informacji o autorach książki znajdziecie na stronie www.BiteOfIceland.com tutaj – oraz na ich profilu facebookowym – tutaj

 

 

Marta-Biernat-O-NAS

Marta Biernat – rocznik ’87, historyczka sztuki opętana odbywaniem wszelakich podróży. Prócz wojaży równie silnie zajmuje ją literatura, którą uznaje za swoją największą pasję. Do niedawna na okrągło czytała, teraz na okrągło pisze. Jej ulubionym krajem niezmiennie pozostaje Islandia, na której każdego roku spędza sześć miesięcy. Adam-Biernat-ABOUT

Swoje wrażenia o tej niesamowitej wyspie opisuje na blogu www.biteoficeland.com, który prowadzi wraz z mężem Adamem – fotografem i autorem zdjęć do książki Rekin i baran.

Samotna wyspa porzucona pośród arktycznych wód marzyła się obojgu od dawna. Gdy ich drogi się połączyły, Islandia zawładnęła ich umysłami i już nie było odwrotu. W końcu od tego są marzenia.