Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

 

 

 

Autor Eva Björg Aegisdottír

Tytuł polski: „Ciche kroki na schodach”

Tytuł oryginału: „Creak on the Stairs

Tłumaczenie: Marcysiak Wiesław

Data wydania w Polsce: 15 czerwiec 2022

Wydawnictwo: Feeria

Liczba stron: 360

 

 

 

 

* Opis książki:

 
Opowieść lodowata i klimatyczna jak islandzka zima. Dla fanów Camilli Läckberg.

Elma wraca z Reykjavíku do nadmorskiego Akranes, żeby w małym, spokojnym miasteczku odnaleźć równowagę po zakończonym związku. Ledwo podejmuje pracę jako oficer śledczy, a już musi się zmierzyć z makabryczną sprawą: w okolicy opuszczonej latarni morskiej para nastolatków znajduje zwłoki kobiety. Samobójstwo czy morderstwo? Wkrótce okazuje się, że zmarłą znali wszyscy… ale mało kto chce o niej rozmawiać. W trakcie dochodzenia Elma i inni śledczy odkrywają szokujące sekrety z przeszłości ofiary, których echa, jak się okazuje, rozbrzmiewają do dziś. Dzieciństwo zmarłej było naznaczone rozpaczą i przemocą. Czemu nikt wtedy nie pomógł dziewczynce, skoro wszyscy domyślali się, czego doświadczała? Czy policjantom uda się rozwikłać zagadkę jej śmierci? Jak bardzo wstrząśnie to małą społecznością, w której wszyscy się znają? Debiutująca autorka w niespotykany sposób oddaje niesamowitą, klaustrofobiczną atmosferę odosobnionego islandzkiego miasteczka, a powolne odkrywanie prawdy wywołuje u czytelników skrajne emocje i… łamie im serca.

Laureatka Blackbird Award dla najlepszej islandzkiej powieści kryminalnej 2020 roku.
 

* Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Picture

 

Eva Björg Aegisdottír   –  Eva Björg urodziła się i wychowała w Akranes, małym miasteczku opisanym w jej książkach. Po ukończeniu studiów licencjackich z socjologii przeniosła się z Akranes do Trondheim w Norwegii, gdzie uzyskała tytuł magistra z globalizacji. Od dziecka fascynowały ją książki. Wkrótce zaczęła pisać, choć początkowo były to głównie pamiętniki i na wpół skończone opowiadania. Jako nastolatka wygrała konkurs na opowiadanie, po czym postanowiła zostać w przyszłości pisarką. Po powrocie na Islandię w 2015 roku postanowiła wreszcie zacząć pisać swoją pierwszą powieść. Będąc matką wiedziała, że ​​mając zwykłą pracę od 9 do 15, trudno będzie znaleźć czas na pisanie. Aby mieć czas na pisanie, dostała pracę stewardesy iw ciągu dziewięciu miesięcy skończyła pierwszy szkic powieści. „Ciche kroki na schodach” są jej debiutancką powieścią. Książka zdobyła nagrodę Blackbird Award i stała się islandzkim bestsellerem. Natomiast w 2021 roku wygrała British Crime Writers Association (CWA) New Blood Dagger. Eva mieszka z mężem i trójką dzieci w Reykjaviku. Zaczęła pisać już swoją drugą powieść. W przyszłości chce zostać pełnoetatową pisarką i dlatego publikowanie poza Islandią jest czymś, na czym chce się skupić. (źródło: http://www.dhhliteraryagency.com/eva-bjorg-aeliggisdoacutettir.html)