Autor: Steinar Bragi

Tytuł polski: „Kata”

Tytuł oryginału: „Kata

Tłumaczenie: Jacek Godek

Data wydania w Polsce: 13 marca 2019

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Liczba stron: 328

 

 

 

* Opis książki:

Islandzka odpowiedź na #metoo

Mroczna powieść o kobiecości, macierzyństwie, rozpaczy i zemście, a zarazem mocny głos w sprawie przemocy wobec kobiet

Nastoletnia córka Katy, Vala, zostaje uznana za zaginioną. By przetrwać okres cierpienia i żałoby, Kata wraz z mężem wpadają w wir pracy. Po roku od zaginięcia do drzwi puka policja z informacją, że odnaleziono zwłoki odpowiadające rysopisowi dziewczyny. Pojawia się też ślad, który może doprowadzić do potencjalnego mordercy.

Kata tymczasem wszczyna własne śledztwo i wpada na trop grupy podejrzanych. Wtedy rozpoczyna się jej zemsta i budząca grozę walka o sprawiedliwość. Kata działa bezkompromisowo zgodnie z zasadą, że dopóki prawa kobiet i mężczyzn nie zostaną zrównane, kobiety będą realizować swój własny program: obrona, kara, siostrzeństwo!

To niezwykle mocna książka!
Egill Helgason, najważniejszy obecnie islandzki krytyk literacki

 

* źródło opisu: tutaj

 

svmwdkmhrp4nlhx4tesb

 

Steinar Bragi (ur. 1975r.) –  poeta i prozaik. Debiutował tomem poezji pod tytułem „Czarna dziura” (Svarthol). W roku 2000 ukazała się jego pierwsza powieść zatytułowana „Wieża” (Turninn). Wyróżnić należy fakt, iż jego opowiadanie pod tytułem „Niebo nad Ţingvellir” zostało zamieszczone w antologii Best European Fiction 2010. „Kobiety” to szósta powieść w jego dorobku. W dotychczasowej karierze pisarskiej, to właśnie ta książka została najbardziej doceniona przez krytykę i czytelników. Stąd też pojawiła się nominacja do prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej i do nagrody przyznawanej przez dział kultury największego dziennika na Islandii „DV”.