AutorTorbjoern Faerovik

Tytuł polski: „Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu”

Tytuł oryginału: „De usynlige

Tłumaczenie: Anna Kurek

Data wydania w Polsce: 17 październik 2018

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Liczba stron: 624

 

 

 

* Opis książki:

Orient Express to żywa legenda. Trasa wiodąca tysiące kilometrów. Luksus, o którym niegdyś marzyli wszyscy podróżnicy. Od czasu pierwszego przejazdu z Paryża do Konstantynopolu w 1883 roku, jego pasażerowie mogli na własne oczy oglądać niedostępne im wcześniej zakątki świata.

Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów, i dwadzieścia dwa miasta – przez romantyczny Paryż, zaskakujące Rumunię i Bułgarię, aż po rajską Samarkandę. Najmniejszy szczegół potrafi uruchomić lawinę, która zaspokoi głód wiedzy i żądzę przygód każdego czytelnika – niezależnie od stacji, na której postanowicie wysiąść.

Dzięki tej książce dowiecie się m.in. co zainspirowało Agathę Christie do napisania Morderstwa w Orient Expressie. Zrozumiecie też, dlaczego niektórzy Brytyjczycy myślą, że Bułgaria to rzeka w Maroku i dlaczego to Turcja, a nie Holandia, powinna kojarzyć się nam z tulipanami.

Autor rysuje przed nami realia i historię odwiedzanych miejsc, a obrazu dopełniają spotykane przez niego barwne postacie. Uzupełnia tym samym naszą wiedzę o społeczeństwach europejskich i bliskowschodnich, o których wciąż – jak się okazuje – niewiele wiemy.

To obowiązkowa pozycja dla miłośników dalekich wypraw i każdego, kto chciałby poznać sekrety kultowego pociągu. W końcu najważniejsze to mieć dobrego przewodnika.

* źródło opisu: wydawca Wydawnictwo Poznańskie tutaj

 

 

 

 

Torbjørn Færøvik – (ur. 8 czerwca 1948) to norweski historyk, dziennikarz i pisarz non-fiction. Jest absolwentem filologii oraz trzykrotnym laureatem norweskiej nagrody literackiej Brage (1999, 2003, 2012), a także nagrody Cappelen (2006). Pisze głównie o historii Chin i Indii. Na swoim koncie ma dziesięć książek.