Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Islandzka maszyna budząca uczucie nostalgii.

Islandzki gitarzysta jazzowy Mikael Máni powraca do nas ze swoim nowym studyjnym albumem. Przypomnę, iż poprzedni krążek artysty zatytułowany „Bobby” ukazał się w 2019 roku – recenzja TUTAJ.

Najnowszy longplay Mikaela Máni nosi tytuł „Nostalgia Machine” i miał swoją premierę 6 sierpnia 2021 roku.  Dodam, że płyta została wydana przez słynną islandzką wytwórnię Smekkleysa (Bad Taste). Dany materiał został zarejestrowany przez Birgira Jón Birgissona. Miksy i mastering muzyki wykonał Chris Allen. Wartym podkreślenia jest fakt, że produkcją omawianego albumu zajmował się Matt Pierson, jeden z najbardziej cenionych producentów współczesnego jazzu, który współpracował m.in. z Bradem Mehldauem, Patem Methenym, Joshuą Redmanem i wieloma innymi znanymi artystami. Na koniec informacji technicznych wspomnę, że okładkę płyty zaprojektowała Brynja Baldursdóttir. 

Na albumie „Nostalgia Machine” wystąpiło wielu świetnych islandzkich instrumentalistów, którzy mają bardzo zróżnicowane muzyczne korzenie, obejmujące nie tylko jazz, ale także muzykę klasyczną, pop, rock i muzykę eksperymentalną. W zespole pojawiła się na przykład siostra Mikaela (gitara), doktorantka Lilja María Ásmundsdóttir (fortepian, celeste, metallophone i elektronika), zdobywczyni Icelandic Music Awards Ingibjörg Elsa Turchi (bas elektryczny), mieszkający w Kopenhadze saksofonista Sölvi Kolbeinsson (klarnet, saksofon altowy) oraz Magnús Trygvason Elíassen (perkusja). Ponadto w kilku fragmentach usłyszymy wokalizy Maríny Ósk Þórólfsdóttir.

Nostalgia Machine” jest wynikiem osobistych doświadczeń i przemyśleń Mikaela Máni na temat tworzonej przez siebie muzyki i cieszenia się muzyką, którą kocha. Autor mówi o tym, że niektóre utwory pozostawiają w umyśle słuchacza ślad. Kiedy osoba słucha je później – działa na mechanizm zapisany w muzyce. Dźwięki stają się muzycznym wehikułem czasu. Tytułową maszyną nostalgii. Choć jazz jaki proponuje nam Mikael Máni jest eklektyczny, islandzki kompozytor lubi określać swój nowy album jako „Jarm” – subtelną mieszankę jazzu, rocka i impresjonizmu. Artysta w swojej najnowszej pracy dążył do tego, aby była ona odpowiednio zbalansowana, żeby był to materiał zarówno przyswajalny i dostępny, jak również ambitny i wymagający. Kompozytor wierzy, że w ten sposób słuchacze mogą być pobudzani przez muzykę zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie. Skrupulatny styl Islandczyka jest zbliżony brzmieniem i modulacją do Jima Halla, ze śladami Lage Lund i innych współczesnych jazzmanów, którzy wybrali bardziej przestrzenne i minimalistyczne podejście do swojej gry.

Można patrzeć na zawartość „Nostalgia Machine” jako na swoiste post fusion contemporary jazz. To przemyślane i intrygujące dzieło. Ujmujące swoim niejednoznacznym charakterem, wyrafinowanym brzmieniem i czarującą, subtelną melodyką. Mnogość brzmień i dźwięków jest fascynująca. Co więcej Mikael Máni umiejętnie przekłada swoje doświadczenia i różnorodne emocje na muzykę, z zachowaniem uważnej i atrakcyjnej instrumentalnej narracji. Udaje mu się uchwycić swoje uczucia, refleksje i wspomnienia poprzez należycie dobrane melodie i formy. Kluczowe jest tutaj zachowanie równowagi pomiędzy wirtuozerią muzyków i wysoce technicznymi aranżacjami a dużym ładunkiem emocjonalnym umieszczonym w tych nagraniach. A wszystko z zachowaniem pewnej oszczędności, bo instrumentaliści grają dokładnie tyle, ile potrzeba. Grają przepięknie i lekko.  Zespół należy pochwalić za subtelne podejście, pełne finezji improwizacje, wyczulenie na dynamikę i zaawansowaną harmonię. Dzięki temu albumem „Nostalgia Machine” można się rozkoszować bez końca. A na pewno warto zatrzymać się przy tej płycie na dłużej. Przekonajcie się sami. Nie wahajcie się, bo szkoda każdej chwili. Mikael Máni to bez wątpienia jeden z najbardziej znaczących współczesnych islandzkich gitarzystów i kompozytorów jazzowych. 

 

 

Mikael Máni :: Nostalgia Machine

1. Nostalgia Machine
2. Trying To Stay Afloat
3. Let’s Start At The Beginning
4. Two Sisters
5. Ani
6. I Want To Know Better
7. Almost There
8. My Day With Pierre
9. Last Stop Before Final Destination
10. Be Still, Sinking Heart
11. The Attic

 

 

Mikael Máni website facebook  / spotify

Mikael Máni :: Nostalgia Machine (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów