Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Islandzki zespół Nevolution został założony w styczniu 2004 roku przez dwóch muzyków: gitarzystę Gunnara i wokalistę/basistę Heimira, którzy wcześniej razem udzielali się w kapeli Anubis, a po jej rozpadzie wciąż podzielali wspólne marzenie o sukcesie w branży muzycznej.

Nevolution to kwartet, w skład którego wchodzą:

Heiðar Brynjarson – perkusja
Hreinn Logi Gunnarsson – gitara 
Gunnar Valdimarson – gitara
Heimir Hjartarson – wokal, bas

Po kilku miesiącach istnienia zespołowi Nevolution udało się nagrać promocyjny album demo pod tytułem „The Jumpstop Theory”. Znalazło się na nim pięć utworów (a także video do jednego z nich), których brzmienie najogólniej można opisać jako metalcore z pewnymi rockowymi wpływami. Przez następne kilka miesięcy grupa koncertowała w Islandii. O dobrym przyjęciu ich muzyki może świadczyć fakt, że w 2005 roku kapela otwierała występ Iron Maiden.

W 2006 roku ukazał się debiutancki longplay Nevolution, który nosi tytuł „Music To Snap By”. Płyta ta zyskała uznanie nie tylko w Islandii, ale również w europejskim podziemiu metalowym. Przyczyniło się to do występów Islandczyków u boku takich zespołów jak Amon Amarth i Into Eternity. Niestety rok później Nevolution zawiesił swoją działalność z uwagi na to, że Gunnar przeniósł się do USA. Po jego powrocie do kraju muzycy zaczęli znowu wspólnie grać, chociaż już w nieco zmienionym składzie. Trwały wówczas prace nad nowym materiałem, którego efektem był wypuszczony w 2009 roku singiel „All I See”, do którego zespół nagrał video. Po jego wydaniu zespół grał od czasu do czasu koncerty, jednocześnie informując o swoich planach wydawniczych. Niestety do chwili obecnej żadne nowe wydawnictwo sygnowane nazwą Nevolution nie pojawiło się na rynku.

Ale to wcale nie przeszkadza, żeby zaznajomić się z Nevolution i zaprzyjaźnić się z ich ostatnim albumem „Music To Snap By”, który został nagrany na odległej farmie. Materiał islandzkich zespołów chociaż, jak wynika z zapewnień muzyków, wyrasta z inspiracji szwedzkimi zespołami melodeath metalowymi, cechuje się ciekawym brzmieniem i dużym poziomem kreatywności. Pochwalić należy Nevolution za to, że udało im się wypracować swój własny, wyróżniający się styl.

Muzyce z „Music To Snap By” na pewno nie brakuje różnorodności, przez co bardzo łatwo jest się zatracić w twórczości Nevolution. Zespół może się poszczycić intensywnym brzmieniem z odpowiednio przytłaczającymi riffami i równie miażdżącymi uderzeniami perkusji oraz chropowatymi growlami. Te elementy ich muzyki świetnie budują klimat i pokazują zimno dalekiej północy. Ale mocnym punktem ich albumu są również progresywne motywy, atrakcyjne solówki, dysonanse, liryczne momenty, a przede wszystkim wyśmienita melodyka, porywające refreny oraz bardzo udane czyste partie wokalne, które zdecydowanie przykuwają uwagę.

Music To Snap By” jest ciekawym przykładem inspiracji melodyjnym death metalem z równoczesnym otwarciem się na inne gatunki i wychodzeniem poza ramy wiodącej stylistyki. Kompozycje są złożone z wielu różnorakich rozwiązań, ale spójne. Muzycy umiejętnie łączą melodie z zadziornymi, instrumentalnymi galopadami, a growle ze zjawiskowym czystym (rockowym) śpiewem. Co najważniejsze, brzmi to ciekawie. Osobiście, żałuję, że Nevolution nie wydał później już żadnej płyty, bo pozbawił mnie przyjemności cieszenia się kolejnymi porcjami dobrego, melodyjnego death metalu.

 

‎Nevolution :: Music To Snap By

1. Split
2. Evil Among Us
3. Blood, Sweat And Tears
4. Beyond The Void
5. Song To Snap By
6. Down Came The Rain
7. Die For Anything
8. Ape Shit
9. Survival
10. Bullshit
11. The Left Hand Of God
12. Forgiven Not Forgotten

 

 

Nevolution : facebook / spotify

‎Nevolution :: Music To Snap By (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów