Farerski projekt Æðrasoppar (ang. Varicose Veins) śmiało i odważnie eksperymentuje z elektronicznymi brzmieniami i muzycznymi konwencjami.

 Æðrasoppar to intrygujący i niekonwencjonalny projekt muzyczny, który stworzył Ayphin (Eyðfinn Bogason Lamhauge) na Wyspach Owczych. W ciągu ostatnich dwóch lat muzyk pracował nad swoimi bitami. Na początku bieżącego roku dołączyła do niego wokalistka Dada (Dania Oddmarsdóttir Tausen z zespołu Reality Bytes) oraz pisarz, muzyk i reżyser Silvurdrongur (Trygvi Danielsen z zespołu The Absent Silver King). Ta trójka artystów zaczęła razem pracować nad tekstami i muzyką oraz bitami, co często było wynikiem różnorodnych eksperymentów. Na przykład większość wokali była tworzona i nagrywana za jednym podejściem. Muzycy świetnie się przy tym bawili. Ponadto przygotowując materiał na swój debiutancki album przyświecał im cel, aby stworzyć zupełnie inny rodzaj muzyki niż ten, do którego są zazwyczaj przyzwyczajeni mieszkańcy Wysp Owczych.

24 grudnia 2020 roku zespół Æðrasoppar wydał swój debiutancki album „Æðrasoppar”, za pośrednictwem wytwórni Tutl Records. Dodać trzeba, że w trakcie nagrań do projektu dołączyli: Karl Andrias Stórá, który zagrał na basie w kilku utworach, oraz Joe Shit (Fríði Djurhuus z punkowego zespołu Joe and The Shitboys i metal-core’owej kapeli Iron Lungs) i hip-hopowiec Marius DC (Marius Dam Christophsen), którzy pojawili się razem w utworze „KOLASALAT” (ang. Cola Salad). Za większość partii wokalnych odpowiadają tutaj: Dada, Ayphin i Silvurdrongur. Wszystkie teksty na albumie są w języku farerskim. Jak opisują je autorzy – są bardzo humorystyczne, ale głębokie i odzwierciedlają życie, religię i wszystko to, co nieodzownie wiąże się z życiem.

Muzyka Æðrasoppar to oczywiście wspólna praca wszystkich artystów zaangażowanych w dany projekt. Jej produkcją zajmowali się głównie Ayphin i Silvurdrongur. Pewien wkład w końcowe brzmienie miał również Jens L. Thomsen (z zespołu Orka), który zmiksował dany materiał. Natomiast mastering albumu wykonał Hans Poulsen.

Zawartość debiutanckiej płyty Æðrasoppar to przykład umiejętnego traktowania muzyki w sposób eksperymentalny i niekonwencjonalny. Trudno właściwie w jednym zdaniu streścić to co tutaj się zadziało. W tej alternatywnej twórczości przyjdzie nam zmierzyć się z fuzją wielu stylistyk i gatunków m.in. muzyką elektroniczną, EBM, neo soulem, trip hopem, hip hopem, electro pop punkiem, dark ambientem, elementami industrialnymi, etnicznymi i jazzowymi. Mamy też świetne bity i fantastycznie wykorzystane sample. Na uwagę zasługuje także ciekawa melodyka oraz niejednoznaczny, ciekawy nastrój kompozycji, który balansuje  między mrokiem i zmysłową słodyczą. Farerscy artyści zapewne dzięki swoim wcześniejszym artystycznym doświadczeniom, jak również otwartości na muzyczną sztukę stworzyli tutaj finezyjne aranżacje, które zapewniają słuchaczowi moc wrażeń. Siła tego krążka tkwi w tym, że muzyka tutaj nie ma żadnych ograniczeń, dzięki czemu można na nią spojrzeć z wielu stron, za każdym razem odnajdując w niej coś nowego.

Jeśli chodzi o muzykę pochodzącą z Wysp Owczych to faktycznie zawartość albumu „Æðrasoppar” może być dla wielu słuchaczy niemałym zaskoczeniem. Płyta wypełniona jest „dziwnościami”, które pomimo pozornej rozbieżności układają się w spójne wydawnictwo. Czuć, iż artyści mieli własną i konkretną wizję tego wydawnictwa, które poddali swobodnym eksperymentom. Jednocześnie dany projekt stał się polem ich niczym nieograniczonej i szczerej artystycznej ekspresji, która wszystkim wyszła na dobre, bo Farerczycy „wyżyli się” muzycznie, a słuchacze otrzymali nadzwyczajnie ciekawy tego efekt.

Co tu dużo mówić. Jeśli lubicie niesztampową i pomysłową muzykę, oryginalny przekaz i zaawansowane dłubanie w warstwie aranżacyjnej, muzykę, przy której możecie poczuć przyjemne mrowienie, artystyczny żar i emocjonalne nasycenie to zapraszam do odsłuchania omawianej płyty. Projekt Æðrasoppar pokazuje nam, że na Wyspach Owczych muzycy również potrafią ciekawie eksperymentować, bawić się własnymi umiejętnościami i muzyką.

 


Æðrasoppar :: Æðrasoppar

1. æðrasoppar #2 (00:27)
2. flogvid_19 (2:05)
3. KLISSJÉ LOFI HIPP HOPP TYPE BEAT JLT MIX 2 (2:30)
4. æðrasoppar #1 (1:11)
5. kokokoko (1:22)
6. KOLASALAT (feat. Marius DC & Joe Shit) (3:58)
7. (o_O) (1:48)
8. grønt pesto (2:58)
9. SAIGON (1:43)
10. smæran 3 (2:22)
11. góða fyrigev mær, (3:24)
12. tú hevur ringt til pizza 67 eftir telefontíð. (1:11)
13. ORÐAKRUTL (1:29)
14. heyyyyyy (1:08)
15. við tórði á møti (3:12)
16. yngri.pdf (2:07)
17. summarkvøld við leynasand 🙂 (2:02)
18. dropar pt 1 (3:14)
19. dropar pt 2 (3:46)
20. sprotin.fo (5:23)
21. POSAR UNDIR EYGUNUM (4:05)

 

Æðrasoppar : facebook / spotify / instagram / youtube

Æðrasoppar :: Æðrasoppar (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów