Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

YULE.

Islandzki zespół amiina 8 grudnia 2022 roku wydał okolicznościowy album pod tytułem „YULE”, na którym znalazło się siedem instrumentalnych świątecznych kompozycji zaaranżowanych na kwartet smyczkowy przez Maríę Huld Markan Sigfúsdóttir, Sólrún Sumarliðadóttir, Eddę Rún Ólafsdóttir i Hildur Ársælsdóttir.

Album otwiera „Es ist ein Ros entsprungen” jedna z najpopularniejszych niemieckich kolęd pochodząca z końca XVI wieku, jej autor pozostaje nieznany. Po niej następuje kolejna niemiecka kolęda „In dulci jubilo” napisana w XIV wieku przez mistyka Heinricha Seuse. To jedna z najstarszych dziś śpiewanych kolęd. „Nóttin var sú ágæt ein” (The night was the nice one)  to islandzka kolęda, którą skomponował Einar Sigurðsson. Tekst do niej napisał Sigvaldi Kaldalón. Jest ona bardzo często wykonywana w Islandii, ze znanych zespołów i artystów można wymienić np. Dikta, Múm, KK Band, Ragnar Zolberg oraz polski zespół Mazowsze. „Einn fagur aðventusálmur úr MB Guðbrands biskups” jest starym islandzkim psalmem adwentowym autorstwa Karla O. Runólfssona. „Fögur er foldin” to pieść ludowa pochodząca ze Szlezwiku powstała w 1842 roku. Tekst do niej napisał duński poeta Bernard S. Ingemann (1789–1862), zaś autorem islandzkiego tekstu jest Matthias Jochumsson (1835–1920). „Adeste Fideles” to średniowieczny hymn katolicki nieznanego autorstwa.  Hymn ten został przetłumaczony na wiele języków i jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych kolęd świata. Najczęściej obok oryginalnej wykonywana jest wersja angielska „O come all ye faithful”. Płytę zamyka stary islandzki chorał adwentowy „Úr Þorlákstíðum”, który pochodzi z końca XIII wieku.

Kwartet amiina przygotował niezwykły i urokliwy album. Instrumentalne opracowania utworów dzięki klasycznej oprawie zyskują niesamowity wymiar, chwytają wręcz za serce. Słuchając nagrań z „YULE”  do naszych uszu docierają dźwięki, które pobudzają wyobraźnię, a ta wyświetla w naszym umyśle miłe obrazy pozytywnie kojarzące się z atmosferą świąt. Natomiast do serc wlewa się przyjemne ciepło i spokój niosący ze sobą nadzieję. To album bardzo spójny, delikatny i czuły, pomagający wczuć się w magiczny świąteczny klimat.  

 

 

 

amiina :: YULE

1. Es ist ein Ros entsprungen 02:40
2. In Dulci Jubilo 02:12
3. Nóttin var sú ágæt ein 03:52
4. Einn fagur aðventusálmur úr MB Guðbrands biskups 01:58
5. Fögur er foldin 02:45
6. Adeste Fideles 02:21
7. Úr Þorlákstíðum 01:40

 

 

Amiina : website / facebook / bandcamp / spotify

amiina :: YULE (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów