Anna Halldórsdóttir to islandzka singer-songwriterka, kompozytorka, wokalistka i dźwiękowiec. Urodziła się w Akranes, w kwietniu 1970 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Studiowała także muzykę zarówno w swoim rodzinnym mieście, jak również w Reykjaviku.
Swoje pierwsze kroki w kierunku muzyki stawiała w wieku 5 lat, kiedy zaczynała grać na organach, które znajdowały się w rodzinnym domu. W wieku 17 lat zaczęła pisać własne piosenki. Muzyka stała się jej pasją.
W 1996 roku Anna wydała swój debiutancki album „Villtir Morgnar” („Wild Mornings”). Za ten album otrzymała nagrodę muzyczną podczas Iceland Music Awards w kategorii „Najlepszy Debiut„. Muzyka na tym krążku oraz teksty inspirowane są związkiem pomiędzy naturą i życiem, szczególnie przyrodą zachodniego wybrzeża Islandii. Debiut artystki spotkał się z dużym sukcesem komercyjnym, jak również świetnymi opiniami krytyków.
Można wspomnieć, że w 1997 roku Anna i jej zespół The Weavers byli supportem dla Stinga.
W 1998 roku artystka powróciła z drugim albumem „Undravefurinn” („The Wonderweb”). Płyta nagrywana była w Dani w spokojnej wiejskiej scenerii. Artystkę w rejestracji materiału wspierali Birgir Baldursson i Orri Hardarson. Tematem tekstów było ukazanie tego, że wszystkie działania we wszechświecie są ze sobą w jakiś sposób powiązane. Przez jedną z islandzkich gazet, ten album został wybrany jako jeden ze stu najlepszych albumów ubiegłego wieku w Islandii.
Anna Halldórsdóttir mieszka obecnie w Nowym Jorku, ale bardzo często odwiedza Islandię. Od 2003 roku jest kierownikiem projektu BulkFilms i od tego czasu regularnie pisze ścieżki dźwiękowe do filmów w USA i Islandii, m.in. „Kiran over Mongolia”, „The Fifth Season”, „Written by Gandhi”, „The Place”, „Family Reunion”, „Sacrifice”.
W 2010 roku, artystka wydała swój trzeci solowy album, zatytułowany „Here”. Muzyka zawarta na tym krążku zarejestrowana została na farmie Dysjar w Islandii w ciągu „dziewięciu burzliwych i trzech słonecznych dni października w 2009 roku”. Davíd Thór Jónsson, przyjaciel i współpracownik artystki, przekształcił na ten czas wspomniane gospodarstwo w małe studio. Miksowanie muzyki i mastering albumu zakończono w Nowym Jorku. Przeprowadził je Paul Gold ze Salt Mastering.
Muzycy biorący udział w nagraniach albumu „Here” to:
Anna Halldórsdóttir – wokal, pianino, wurlitzer, gitara, harfa, kalimba, kontrabas
Davíd Thór Jónsson – perkusja, gitara, pianino, wokal, wurlitzer, keyboard, bass, kontrabas, akordeon, trąbka
John Lehr – puzon
Leifur Jonsson – puzon
Ólöf Arnalds – altówka, skrzypce, charango
Sveinn Rúnar Grímarsson – bass
Sæunn Þorsteinsdóttir – wiolonczela
Album „Here” odrywa nas od rzeczywistego świata i przenosi gdzieś daleko. To wycieczka w inną rzeczywistość. Ulotną, eteryczną, zagubioną. Muzyka wysmakowana jeśli chodzi o aranżacje i intrygująco zaśpiewana. Anna po raz kolejny pokazała, że potrafi snuć pasjonujące opowieści przy pomocy kreowanych przez siebie dźwięków. Kolejne utwory ukazują wybitną emocjonalność artystki i świetne wyczucie nastroju. Jest tutaj miejsce na połączenie delikatnej warstwy instrumentalnej z uroczą melodyką.
Trzeci krążek artystki przynosi zdecydowanie bardziej melancholijny i refleksyjny klimat, ale zarazem dojrzalszy. Słuchanie go zapewnia ekscytujące wrażenia. Wokalistka buduje swoim czułym śpiewem nastrojowe obrazy. W jej głosie zawiera się poetycka wrażliwość i wyciszenie. Każda nuta przepełniona jest tutaj emocjami.
Sensualna twórczość Anny Halldórsdóttir przemawia do mnie z tą samą siłą co albumy takich artystek jak Tori Amos, Kate Bush, Eivør, Ólöf Arnalds, Emilíana Torrini, czy Joanna Newsom. Opisując muzykę Islandki można zatem wymieniać szereg przymiotników jak chociażby: intymny, zmysłowy, ponętny, kameralny, czarujący, nastrojowy, uczuciowy, namiętny, przenikliwy, subtelny, itd.
Odkrywamy w tej muzyce potężne emocje, od których trudno się uwolnić. A łagodne brzmienie i subtelne melodie tworzą jedyny w swoim rodzaju wysmakowany klimat i kontemplacyjny nastrój.
Album „Here” porusza do głębi. Jest piękny bogactwem emocji, melodii i nastrojów. Na takie płyty warto długo czekać. A obok takiego talentu wokalnego jak Anna Halldórsdóttir, jej muzykalności i osobowości nie można przejść obojętnie.
Anna Halldórsdóttir :: Here
1. Hazel Blue (3:30)
2. Shaking (4:09)
3. Dolpo I (0:34)
4. Dragon Fly (2:10)
5. Stitching Time (4:12)
6. Icy Wind (0:56)
7. Wait (4:32)
8. Dolpo II (2:03)
9. Where the Crickets Sing (3:18)
10. Words and Deeds (3:53)
11. The Essence (4:42)
12. Rolling Down (0:34)
13. Again and Again (3:01)
Anna Halldórsdóttir : website / myspace / facebook