Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Aragrúi to islandzki zespół, który został założony w 2011 roku w Selfoss przez grupę przyjaciół chodzących wówczas do tej samej szkoły. Jak wspominają muzycy, zaczęli się wspólnie spotykać i grać, żeby odkrywać mroczniejsze strony alternatywnego rocka i muzyki niezależnej.

Skład zespołu Aragrúi:

Tómas Smári Guðmundsson – gitara
Markús Harðarson – perkusja
Hlynur Daði Rúnarsson – bas
Hulda Kristín Kolbrúnardóttir – wokal

Nadmienię, że w 2013 roku zespół zajął trzecie miejsce w konkursie muzycznym Músíktilraunir (Iceland Music Experiments/Battle of the Bands; oddając pierwsze miejsce grupie Vök), a dodatkowo główna wokalistka Hulda Krist otrzymała również nagrodę specjalną w kategorii ‘najlepsza wokalistka’. Warto wspomnieć o tym, że wokalistka kilka lat temu dołączyła do grupy Kiriyama Family. Ponadto śpiewa w zespole Daði’ego Freyra z grupą Gagnamagnið. Hulda Krist jest również kompozytorką i aktorką, ukończyła szkołę filmową na Kvikmyndaskóli Íslands.

22 czerwca 2017 roku Aragrúi wydali swój debiutancki album pod tytułem „Aragrúi”. Na płycie znalazło się siedem kompozycji, z czego jedna wykonana została po angielsku, a pozostałe po islandzku. Muzycznie mamy tutaj do czynienia z alternatywnym dark rockiem – mrocznym i osobliwym, emanujący tajemnicą, niesamowitością i nutą niepokoju. Islandzcy muzycy nie boją się eksperymentować z dźwiękiem i stylistykami, w związku z tym poruszają się w różnych ciekawych kierunkach i docierają do intrygujących miejsc, przeważnie zimnych i obleczonych w ciemność, zasnutych niepokojem i nostalgią.

Debiutancka płyta zespołu to szereg wielu pociągających i efektownych  muzycznych rozwiązań oraz oryginalnych pomysłów. Wydawnictwo imponuje misternie tkanymi konstrukcjami muzycznymi i umiejętnie budowaną atmosferą, nieprzewidywalnością, zmianami rytmów i wyrazistą sekcją rytmiczną. Na „Aragrúi” nie brakuje rockowej energii i udanych metalowych wypuszczeń, zagadkowych melodii, hipnotyzującego nastroju i magicznej progresji. Jestem pod wrażeniem jakości tej muzyki oraz ogromu pomysłów i patentów, które zespół wtłoczył do tego materiału. Można odnaleźć w tym graniu masę wielorakich inspiracji i wpływów, ale Islandczycy zalali je olbrzymią dawką własnych pomysłów, emocji i doświadczeń. Podziw wzbudzają również niezwykle emocjonalne wokale. Głos Huldy Kristín staje się niezwykle urodziwym i wprawnie wykorzystywanym narzędziem, którego brzmienie i barwa nadają całości niezwykłego nastroju. Wokalistka daje tutaj popis swoich nieprzeciętnych umiejętności. Dzięki temu muzyka z albumu „Aragrúi” jest jeszcze bardziej zjawiskowa, nieprzewidywalna i wciągająca przy każdorazowym odsłuchu. Można się w niej zatracić. Polecam.

 

 

 

Aragrúi :: Aragrúi

1. Hugljómun 4:47
2. Ofurhetjur 2:57
3. Broken 4:33
4. Drengurinn Sem Dó 5:10
5. Sofðu Unga Ástin Mín 2:46
6. Hey Þú 3:21
7. Pefsý 3:29

 

 

 

Aragrúi : website / facebook / instagram / soundcloud / youtube / spotify


Aragrúi :: Aragrúi (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów