Zawartość muzyczną debiutanckiego wydawnictwa „óvænt lán” islandzkiego zespołu Arctic Whisperings najlepiej opisuje sama nazwa projektu, jak również zdjęcie znajdujące się na okładce płyty oraz tytuły poszczególnych utworów.

Krótka, niespełna 30-minutowa i 6-utworowa EP’ka wydana w 2011r., utrzymana jest w muzycznej estetyce gatunków takich jak post-rock, instrumental, ambient, czy też soundscape. Najbardziej może się kojarzyć z dokonaniami Sigur Rós z albumu „Von”.

427119_322950281095841_906826267_n

Arctic Whisperings to tajemniczy, enigmatyczny projekt, o którym tak naprawdę nie można znaleźć zbyt wielu informacji na stronach internetowych, w tym również na oficjalnej stronie zespołu. Pustka. Arktyczna pustka.

Zespół w swojej muzyce w sposób niebanalny potrafi łączyć piękno ciszy z dźwiękami arktycznego krajobrazu owianego chłodem i magią. A posługuje się przy tym najbardziej delikatnymi z możliwych, a jednocześnie twórczymi rozwiązaniami instrumentalnymi.

Krystalicznie brzmiące dźwięki fortepianu przywołują na myśl sople lodu. Płynące dźwięki gitary subtelnie dryfują na spokojnej tafli wody. W tle perkusja i pulsujący bas wywołują skojarzenia z aktywnymi źródłami geotermalnymi, budzącymi się wulkanami i gejzerami. Ciche brzmienia wokalu delikatnie malują przestrzenny pejzaż utkany z chłodnych szeptów arktycznych.

„óvænt lán” jest muzyczną pocztówką opuszczonego krajobrazu arktycznej północy, jej chłodnym echem. Stworzona ścieżka dźwiękowa przywołuje obrazy mroźnych, zaśnieżonych przestrzeni. Dźwięki płyną i topnieją jak zimny lodowiec zanurzony w wodzie oceanu.

Arktyka opisana dźwiękami stworzonymi przez Islandczyka, pomimo że jest zimna, to brzmi przyjemnie.

“óvænt lán” to niezwykle obiecujący debiut. EP’ka pozostawia pewien niedosyt, ale daje też nadzieję związane z pełnowymiarowym wydawnictwem.

 

229529_172596066131264_311506_n

 

Arctic Whisperings :: óvænt lán

1.Khanty / The chilling calls from the white sea 4.38
2. Inupiat / Whales will feed our frozen families 5.14
3. Yupik / Your name will outlive your skills 3.56
4. Evenks / The world will end as children play 5.22
5. Chukchi / Leave me to die in this frozen lake 4.48
6. Koryaks / We fought in the armour of our fathers 3.57

 

 

 


Arctic Whisperings :
website / facebook / bandcamp / soundcloud

Arctic Whisperings :: óvænt lán
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów