Árstíðir to sześcioosobowy akustyczno-folkowy zespół z Reykjaviku. Narodził się latem 2008 roku i niemal od razu śmiało wkroczył na rynek muzyczny.

Skład zespołu:
Daníel Auðunsson – Guitar & vocals
Gunnar Már Jakobsson – Guitar & vocals
Ragnar Ólafsson – Baritone guitar & vocals
Hallgrímur Jónas Jensson – Cello & vocals
Jón Elísson – Piano & vocals
Karl Aldinsteinn Pestka – Violin & vocals

W grudniu 2008 ukazała się pierwsza EP-ka Árstíðir zatytułowana „Live at Fríkirkjan”, a jej producentem był Ólafur Arnalds, który współpracował jeszcze później z zespołem kilkukrotnie.

W 2009r. w Islandii pojawił się pierwszy długogrający album zespołu zatytułowany po prostu „Árstíðir”, który w 2010r dostał się do międzynarodowej dystrybucji.

Kolejny album „Svefns og vöku skil” został nagrany w legendarnym islandzkim Studio Hljóðriti na przełomie czerwca i lipca 2011 roku. Jego produkcją zajął się Styrmir Hauksson i Ólafur Arnalds.

Najnowszy album zespołu cechuje znaczny postęp w porównaniu z poprzednimi wydawnictwami. Począwszy od świetnego wydania w formie digipacku z książeczką, w której znajdują się teksty oraz grafiki młodej i uznanej artystki Fanney Sizemore. A skończywszy na bogatszych aranżacjach oraz udanych próbach eksperymentowania w muzyce.

Árstíðir charakteryzuje ciekawe i oryginalne brzmienie oraz nietypowe rozwiązania aranżacyjne. Wpływ na to ma wykorzystywane przez muzyków instrumentarium takie jak akustyczne i barytonowe gitary, fortepian i smyczki, skrzypce oraz wiolonczela. Znakiem rozpoznawczym zespołu są również ciepło brzmiące wokalne harmonie, podkreślane przez wszystkich sześciu członków zespołu.


Muzycy Árstíðir wywodzą się z różnych zespołów i gatunków muzycznych. Wynikiem tego jest niezwykłe połączenie gatunków – rock progresywny, indie, muzyki klasycznej, country i islandzkiej muzyki folkowej.

Albumy zespołu zachwalane są przez krytyków muzycznych, ich utwory zajmowały również pierwsze miejsca islandzkich radiach. Zespół wystąpili kilkakrotnie w telewizji w Islandii i Szwecji, oprócz tego oczywiście koncertowali w kraju, jak również w innych częściach Skandynawii, a także na terenie Niemiec i Rosji.

 

 

Árstíðir :: Svefns og vöku skil
01:LjÖð Í sand
02:Brestir
03:Lost In You
04:Days & Nights
05:Orð Að Eigin Vali
06:Á Meðan Jörðin Sefur
07:Við Dagsins Hnig
08:Hvar
09:Nú Gleymist Ég
10:Til Hennar
11:Shades
12:Tárin

 

Árstíðir : website / facebook / bandcamp


Árstíðir :: Svefns og vöku skil (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów