Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Bezdech.

Atli Örvarsson to islandzki kompozytor filmowy. Jego ostatnią pracę była ścieżka dźwiękowa do „Wolka” (2021, INNI, recenzja TUTAJ). Natomiast 23 września 2022 roku ukazał się najnowszy soundtrack Islandczyka do filmu „No Limit​”, za pośrednictwem wytwórni INNI.

 „No Limit​” (fr. Sous Emprise, pl. Bezdech) to francuski melodramat nagrany dla platformy Netlix w reżyserii i na podstawie scenariusza Davida M. Rosenthala. W głównych rolach zobaczymy tutaj: Camille Rowe, Sofiane Zermani, César Domboy. Film miał swoją premierę we wrześniu bieżącego roku. Jak wynika z opisu filmu: tym urzekającym wizualnie dramacie romantycznym niezwykle utalentowaną młodą kobietę ogarnia bezgraniczna i destrukcyjna miłość do utytułowanego instruktora freedivingu. Roxana (Camille Rowe) zakochuje się bez pamięci w Pascalu Gauthierze (Sofiane Zermani), mistrzu nurkowania swobodnego, który wprowadza ją w arkana tego śmiertelnie niebezpiecznego sportu. Razem biorą udział w ryzykownych zawodach organizowanych w różnych miejscach na świecie, podczas których Roxana pokonuje kolejne granice, całkowicie pochłonięta przez ten namiętny romans. Lecz do czego ją to doprowadzi? No Limit​” został zrealizowany w hołdzie dla Audrey Mestre – freediverki, która zginęła przy próbie pobicia rekordu świata na głębokości 171 metrów. Choć tragiczny wypadek był inspiracją dla twórców, film stanowi wyłącznie twór fikcyjny, a wszelkie podobieństwa do postaci są przypadkowe. 

Ścieżka dźwiękowa Atliego Örvarssona opiera się głównie na delikatnych i subtelnych rozwiązaniach neoclassical, soundscape, ambient i orchestral. W wyrafinowanej muzyce Islandczyka dominują instrumenty smyczkowe, fortepian i klawisze. Partytury są raczej powolne, rozciągnięte, tworzą chłodny klimat, pełen niewypowiedzianych emocji, wewnętrznych konfliktów, napięcia i lęku. Całość podszyta jest również dużą tajemnicą. To soundtrack, który stawia przede wszystkim na budowanie atmosfery scen. Nie znajdziemy na nim nagłych, gwałtownych skoków dynamicznych i ciężkich w oderwaniu od obrazu ataków. Ale mimo użycia dość oszczędnych środków, wykreowany klimat wypełniony jest silnymi emocjami. Raz muzyka brzmi niepokojącą, a nawet groźnie, nasycona jest dramatyzmem, wydaje się coraz bardziej zacieśniać krąg wokół nas i wywoływać poczucie klaustrofobii. Innym razem zalewa nas nostalgią i melancholią. A kiedy indziej wzrusza ładnymi, natchnionymi i romantycznymi fragmentami. Muzyka z albumu „No Limit​” jest idealnym odzwierciedleniem emocji jakie rozgrywają się pomiędzy bohaterami filmu i wspaniale współgra z obrazem.

Atli Örvarsson ma patent na niezapomniane i wzruszające kompozycje pozbawione tanich efektów, bez podkreślania dramatycznych momentów filmu przez hałas czy donośną orkiestrę. Ścieżka dźwiękowa do „No Limit​” jest bardzo przemyślana i spójna. Intymna, ale również trzymająca w napięciu. Nie sposób odmówić jej elegancji, piękna i emocjonalności. Album ma swój niepowtarzalny klimat i styl. Słucha się tego wszystkiego bardzo przyjemnie.

 

Atli Örvarsson :: No Limit

1. Sous Emprise Theme (3:21)
2. Opening (3:01)
3. Vers le Sud (1:23)
4. Diving School (3:05)
5. Roxana & Pascal (2:21)
6. Mathieu Dive (7:37)
7. Meters (4:12)
8. Roxana’s First Dive (2:07)
9. I’m the Champion (2:26)
10. Roxy Practicing Alone (1:50)
11. Dive Test (1:25)
12. Pascal Pursuit (2:37)
13. No Oxygen (6:36)
14. Final Dive (1:56)

 

Atli Örvarsson : website / facebook / bandcamp / spotify

Atli Örvarsson :: No Limit (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów