Gwiazda islandzkiej sceny r’n’b jaśnieje coraz większym blaskiem.

Islandzkiego artystę o imieniu Auður poznaliśmy dotychczas za pośrednictwem dwóch pełnowymiarowych albumów: „Alone” (2017; recenzja TUTAJ) i „Afsakanir” (2018; recenzja TUTAJ).

Niedawno, 3 kwietnia 2020 roku, ukazało się trzecie wydawnictwo Auðura zatytułowane „Ljós” (ang. Light). Jest to dosyć nietypowy album EP, gdyż tak naprawdę znajduje się na nim tylko jedna 8-mio minutowa praca podzielona na cztery płynnie ze sobą połączone fragmenty. Przygotowując ten materiał Auður zaprosił do współpracy dwójkę innych islandzkich artystów – Bríet i Drengur.

To, że Auður jest wybornym kompozytorem i wokalistą wiemy już od jakiegoś czasu. Produkcja Ljós jedynie to potwierdza. Jej eklektyczny i esencjonalny wymiar oraz niezwykłe muzyczne bogactwo są doprawdy godne uwagi. Artysta czerpie swoje inspiracje zarówno z klasycznego soulu i r&b, jak również z ich bardziej nowoczesnych wpływów. W nagraniu pojawiają się także elementy hip-hopowe i jazzowe. Dźwięki poszczególnych części danej pracy są wielopoziomowe i dopieszczone tworząc maksymalnie hipnotyczną i bujającą całość. Masa tu feelingu i groove’u. Z każdym kolejnym fragmentem ukazuje się talent artysty i jego otwartość na różne wpływy i brzmienia, które doprowadziły do wykreowania intrygującego stylu. Podobnie sposób połączenia motywów elektronicznych, bitów i sampli oraz różnorodnych brzmień syntezatorowych z partiami gitary i basu świadczy o dużym muzycznym wyczuciu Auðura. Po raz kolejny błyskotliwie rozwija swoje pomysły. Całość spaja jego rozpoznawalna, niezwykle kojąca dla ucha barwa głosu. Wychodzi mu to pierwszorzędnie

Nie ma sensu analizować dogłębnie i szczegółowo wydawnictwa, które trwa zaledwie osiem minut. Warto jednak wiedzieć, że „Ljós” przygotowano z ogromną starannością i konsekwencją, z całą masą niesamowitych smaczków i ornamentów oraz z unikatowym feelingiem. Auður nadaje swojej twórczości inteligentnego i eleganckiego sznytu. Mówiąc krótko – świetna rzecz, której słuchanie dostarcza olbrzymiej przyjemności.

 

 

 

 

Auður :: Ljós

1. ljósinkveikt 2:55
2. ljósinslökkt (feat. BRÍET) 2:26
3. fýrumupp (feat. Drengur) 1:40
4. endalaust 1:29

 

 

 

 

Auður : website / facebook / spotify / soundcloud

Auður :: Ljós (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów