Babes of Darkness to islandzko-portugalski rockowy duet, który powstał latem 2019 roku i ma swoją siedzibę w Islandii.

Babes of Darkness tworzą Hjalti Freyr Ragnarsson oraz Alex Gonçalves. Dodam, że Hjalti jest gitarzystą i wokalistą znanym chociażby z zespołu Godchilla, poruszającym się w swojej twórczości pomiędzy stoner surf rockiem i sludge doom metalem.

31 sierpnia 2020 roku Babes of Darkness wydał swój debiutancki album EP zatytułowany „Join Our Cult”. Panowie na swojej pierwszej płycie poruszają się w niejednolitej gatunkowo estetyce. Muzycy wychodzą ze spuścizny psychodelicznego rocka lat 60-tych, po drodze ocierają się też o singer-songwriterów lat 70-tych oraz muzykę syntezatorową lat 80-tych. Następnie zanurzają się w niezależnej scenie indie rocka i slacker rocka lat 90-tych, by na koniec osadzić swoje brzmienie w studyjnej stylistyce lo-fi. Na płycie „Join Our Cult” znalazło się sześć kompozycji. Nie są to utwory ani jakoś specjalnie ostre, ani zbyt balladowe. Jednakże mają one w sobie coś, co przyciąga mocno i nie chce puścić. Może to być wpływ leniwej i rozmarzonej atmosfery, albo nieśpiesznych i bezpretensjonalnych melodii.

Trzeba wiedzieć, że Babes of Darkness buduje swoją muzykę z niecodziennych tekstur i efektów dźwiękowych posługując się lekko roztrojonym brzmieniem gitar, które mają właściwości psychodeliczne, a także syntezatorami i perkusjonaliami. Nad całością warstwy instrumentalnej unosi się zręcznie wykreowana, eksperymentalna mgiełka pozwalająca zachować lekkość i nośność tej muzyki. Jej dopełnieniem są łagodne i melodyjne harmonie wokalne, które charakteryzuje aura urokliwej ulotności i letniej melancholii.

Przyłączając się do wyznawców kultu Babes of Darkness możecie spodziewać się, że na pewno spotka Was coś niespodziewanego. A to dlatego, że muzyka z „Join Our Cult” przypomina nieco trójwymiarowy obrazek, który zmienia się w zależności od położenia i nachylenia. Tak i tutaj, raz te dźwięki wydają się takie przyjemne, relaksujące, rozmarzone i nastrojowe, a kiedy indziej można wyczuć w nich jakąś ponurość, melancholię i poczucie tęsknoty.

Niewątpliwie duet Babes of Darkness intryguje swoją muzyką i umiejętnie absorbuje nią uwagę słuchacza. Albumowi „Join Our Cult” nie można odmówić pomysłu i ciekawych rozwiązań.

 

 

 

Babes of Darkness :: Join Our Cult

1. Join Our Cult 04:44
2. Self-Worthless 03:23
3. Burn Before Reading 03:17
4. Sígópása 01:59
5. Locket 03:37
6. On The Christline 05:01

 

 

 

 

Babes of Darkness : facebook / bandcamp / spotify

Babes of Darkness :: Join Our Cult (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów