0010322893_100

Baldvin Snær Hlynsson jest niezwykle utalentowanym 19-letnim pianistką i kompozytorem z Islandii.

Po ukończeniu szkoły średniej Baldvin spędza obecnie swój wolny czas głównie grając jazz w lokalnych restauracjach i klubach, a także wykonując salsę wraz z nowo powstałym zespołem Salsakommúnan. Ponadto Islandczyk występuje jako muzyk sesyjny z różnymi innymi artystami zarówno w kraju, pojawiając się na takich imprezach jak Icelandic Airwaves, Secret Solstice czy Sónar, jak również za granicą.

baldvinsnaer (11 of 35)

Baldvin pozostaje pod silnym wpływem jazzu i islandzkiej muzyki folkowej, a w komponowanej przez siebie muzyce stara się połączyć elementy tych dwóch światów. Przyznać muszę, że efekt tego jest bardziej niż dobry. Przekonałem się o tym słuchając debiutanckiej płyty islandzkiego pianisty zatytułowanej „Renewal”, która została wydana 14 maja 2017 roku. Dodam, że autor zaprosił do swojego projektu fonograficznego kilku wybitnych instrumentalistów, mogący pochwalić się sporym doświadczeniem, talentem i umiejętnościami:

Baldvin Snær Hlynsson – fortepian, wurlitzer
Ari Bragi Kárason – flugelhorn
Bjarni Már Ingólfsson – gitara elektryczna
Einar Scheving – perkusja
Valdimar Kolbeinn Sigurjónsson – kontrabas

 

Na „Renewal” znalazło się osiem instrumentalnych kompozycji. Całość możemy określić mianem melodyjnego i organicznego modern jazzu, choć faktycznie pojawia się tu wiele eklektycznych skojarzeń, a część z nich leży u źródła muzyki folkowej i klasycznej. Baldvin Snær Hlynsson swoją grą, muzykalnością i interpretacją łączy te różne światy dźwięków w jednorodną stylistycznie opowieść. Dosyć zróżnicowaną w nastrojach, choć przede wszystkim liryczną.

baldvinsnaer (17 of 35)

Renewal” to debiut o wyrafinowanym wyrazie artystycznym, zaskakujący wyobraźnią kompozytora i konsekwencją realizacji. Poszczególne kompozycje są umiejętnie zbudowane pod względem formalnym i stylistycznym, świetnie zaaranżowane i błyskotliwie wykonane. Przedstawiona tu muzyka cieszy uszy odpowiednio interesującymi, skupiającymi uwagę słuchacza walorami estetycznymi, tak w konstrukcji, jak również harmonii i melodyce. Baldvin Snær Hlynsson w swoich pracach pokazuje islandzką wrażliwość połączoną z jazzową wirtuozerią. Ilustracyjny, sugestywny charakter muzyki Islandczyka kojarzyć się może z muzyką filmową. Słuchając jej z pewnością towarzyszyć nam będą skojarzenia z jakimiś osobistymi zdarzeniami, obrazami i stanami emocjonalnymi. W dwóch słowach – Znakomity debiut!

 

a1858663519_10

 

Baldvin Snær Hlynsson :: Renewal

1. Ómar Guðnason 04:16
2. Júpíter 04:51
3. Mononoke 05:19
4. L.A. strollin’ 04:07
5. Sund milli stríða 04:06
6. Asahláka á Bröttubrekku 05:11
7. Takk fyrir kaffið Ellý 04:03
8. Scandinavia 04:31

 

 

 

Baldvin Snær Hlynsson : facebook / bandcamp / soundcloud

Baldvin Snær Hlynsson :: Renewal
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów