Bambaló to projekt muzyczny, za który odpowiada islandzka wokalistka, kompozytorka i pianistka Kristjana Stefáns.

 

0008791529_10

Biografię Kristjany Stefánsdóttir możecie poznać sięgając do recenzji albumu „Í nóttinni”(2014), który artystka nagrała w duecie z islandzkim pianistą jazzowym Sigurðurem Flosasonem. Ową recenzję znajdziecie tutaj. O Kristjanie pisałem również przy okazji recenzji „świątecznego” albumu „Eitthvað fallegt” (2013; recenzja tutaj), który powstał we współpracy z Svavar Knútur i Ragga Gröndal.

Dziś chciałbym Wam przybliżyć twórczość wspomnianego na wstępie projektu Bambaló, a dokładnie skoncentrować się na muzyce jego debiutanckiego albumu „Ófelía” (ang. Ophelia), który miał swoją premierę 19 listopada 2016 roku.

Kristjana Stefáns mówi o tym, iż album ten przez długi czas znajdował się na jej liście „rzeczy do zrobienia”, ale „wisiał” na niej przez tak wiele lat z uwagi na to, że ciągle nie było czasu ani odpowiedniego momentu na jego realizację. Artystka wspomina, że przez ostatnie dwa lata współpracowała z Bergurem Þór Ingólfssonem, znanym islandzkim scenarzystom i reżyserem, nad przedstawieniem teatralnym. To właśnie podczas tych prac i występów w teatrze Kristjana została już całkowicie oczarowana postacią i życiem tytułowej Ofelii. To był ten moment, który zmotywował ją do urzeczywistnienia marzenia o powstaniu koncept albumu „Ófelía”.

Za całą muzykę na albumie „Ófelía” odpowiada Kristjana Stefáns, która napisała również połowę tekstów na płytę (po angielsku). Druga połowa tekstów (po islandzku) należy do jej przyjaciela, wspomnianego wcześniej Bergura Þór Ingólfssona. Wyjątkiem jest tutaj utwór „So Wrong”, do którego muzykę i tekst napisali Jackie Allen i Bill Anschell.

Dużą pomoc artystka otrzymała również ze strony Daði Birgissona (autor tekstów, aranżer, multiinstrumentalista i producent muzyczny, członek zespołu Mono Town), z którym wspólnie wyprodukowała muzykę i podejmowała większość artystycznych decyzji. Daði odpowiedzialny był również za rejestrację i miksowanie jej materiału. Natomiast mastering albumu wykonała Mandy Parnell.

Generalnie jednak efekt projektu Bambaló, który możemy usłyszeć na albumie „Ófelía” to wynik pracy wielu genialnych muzyków, m.in.:

Kristjana Stefáns : wokal, pianino, klawisze
Daði Birgisson (Mono Town) : bas, loopy, klawisze
Daníel Helgason (Robert the Roommate, DÓH-Trio) : gitary
Kristinn Snær Agnarsson : perkusja i loopy
Bassi Ólafsson (Kiriyama Family, Benny Crespos Gang) : perkusja i loopy
Pétur Sigurðsson : kontrabas
Arnar Guðjónsson (Leaves) : wokal w „For all time
Svavar Knútur : chórki

75fea790277d775bbd59ba6550efd211

Brzmienie albumu „Ófelía” można opisać jako ambitny indie pop rock z wpływami jazzu, soulu i dream popu, a to wszystko polane bardzo subtelną, oniryczną elektroniką. Taka mieszanka gatunkowa na pierwszy rzut oka może wydawać się mało zaskakująca, lecz Kristjana Stefáns i spółka z prostych środków wyczarowali naprawdę niezapomniane kompozycje, bardzo przemyślane i robiące niemałe wrażenie.

Muzyka Bambaló to islandzka alternatywna melancholia w najlepszym wydaniu. Określają ją przede wszystkim piękne, intymne i osobiste teksty oraz przestrzenna, subtelna i liryczna muzyka. Każdy element tej płyty został dopracowany z ogromnym pietyzmem, dzięki czemu całość brzmi przejmująco i powalająco. „Ófelía” czaruje swoim baśniowo-romantycznym klimatem oraz nostalgią i kobiecością, która przyjemnie pieści nasze zmysły (a’la Kate Bush, Tori Amos). Dodatkowo nad całością unosi się specyficzna, rozmarzona aura, która magnetyzuje i sprawia, że każda z jedenastu pełnych wrażliwości kompozycji znajdujących się na tym krążku ma coś ciekawego do zaoferowania.

Przesłuchując płytę wciąż zachwycała mnie jej niebywała lekkość i naturalność. Nic nie jest tu wymuszone, sztuczne, narzucające się słuchaczowi czy skrojone na radiowy przebój, a jednak przykuwa uwagę. Efekt muzyki Bambaló jest piorunujący i nie sposób nie zakochać się w „Ófelía”. Szkoda jedynie, że ten album nie odniesie takiego sukcesu na jaki zasługuje. No cóż. Życie.

 

a1575714282_10

Bambaló / Kristjana Stefans :: Ófelía

1. I would run away with you again 04:22
2. Hvar varstu? 03:45
3. Secret Place 03:57
4. So wrong (Lullaby for the past) 03:05
5. Snjókornið 03:38
6. Dauði Ófelíu 04:39
7. Impress the boy 04:49
8. Dásamlega drenginn minn 03:37
9. Charlie 04:07
10. For all time 04:38
11. Faðmlag 03:50

 


Kristjana Stefans :
website / facebook / bandcamp / soundcloud

Bambaló / Kristjana Stefans :: Ófelía
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów