band_head_snjor2

Barði Jóhannsson (urodzony 10 września 1975) to muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, producent, projektant odzieży, scenarzysta i reżyser.

Barði zaczął grać na fortepianie i gitarze w bardzo młodym wieku. W 1994 roku wraz ze swoim przyjacielem Henrik’iem Baldvin’em Björnsson’em założył zespół Bang Gang, którego twórczość zainspirowana była surf rockiem. Dwa lata później Bang Gang pozostał już tylko solowym projektem artysty. W tym czasie muzyk spotkał na swojej drodze wokalistkę Esther Talia Casey, ktora wystąpiła na jego pierwszym albumie sygnowanym nazwą Bang Gang. Do tej pory ukazały się trzy albumy Bang Gang: „You” (1998), „Something Wrong” (2003), „Ghosts from the Past” (2008).

ladyandbird_crop_550_311

Ciekawym przedsięwzięciem artysty jest również duet Lady & Bird, który współtworzy z Keren Ann Zeidel. Wspólnie wydali dwa albumy: „Lady and Bird” (2003) i „La Ballade of Lady & Bird” (2009). Ponadto artyści zagrali razem kilka koncertów w Islandii i we Francji, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i chóru.W 2011 roku miała miejsce premiera pierwszej opery Lady & Bird zatytułowana „Red Waters„.

 

467571698_640

Kolejnym udanym duetem okazał się Starwalker. Electro-popowy projekt muzyczny tworzony wraz z Jean-Benoit Dunckel (Air, Tomorrow’s World). Obecnie Starwalker ma na swoim koncie single i EPkę „Losers can win„.

Barði był też współtwórcą i autorem tekstów nie tylko dla Keren Ann Zeidel, ale również m.in. dla Helen Marnie, Mai, Anggun, Angela McCluskey.

Oprócz tych kolaboracji i współpracy, Barði jest również autorem muzyki do reklam, programów radiowych i telewizyjnych, spektakli teatralnych, filmów krótkometrażowych i fabularnych.

Wśród najciekawszych ścieżek dźwiękowych artysty znajdują się między innymi:

Fíaskó” (2000)
Eleven Men Out” (2005, Barði Jóhannsson & Mínus)
Haxan” (film niemy z 1920r.) (2006)
Reykjavík-Rotterdam” (2009) (soundtrack otrzymał nagrodę Icelandic Edda Film w kategorii ‚the best original film score’; miał również nominację do Scandinavian Film Music Awards na Giff Film Festival
Selected Film & Theater Works Of Barði Jóhannsson” (2011)
WYR Original Motion Picture Score” (2013, Daniel Hunt & Barði Jóhannsson)

Aktualnie chciałbym się skoncentrować na dwóch ścieżkach dźwiękowych wydanych w 2014 roku. Mam tu na myśli muzykę do filmów: „Sacred Universe” i „The Finishers (fr. De toutes nos forces)”.

 

3700551757152_600

 

Barði Jóhannsson – „Sacred universe”

01. „Sacred universe” (Bardi Johannsson) 4:01
02. „Requiem in d minor, k. 626: III. Sequentia (lacrimosa dies illa)” (Bardi Johannsson / W.A. Mozart) 2:40
03. „Heimsendir folia (synth movement 4)” (Bardi Johannsson) 1:12
04. „Lacrimosa dies illa (synth movement)” (Bardi Johannsson / W.A. Mozart) 3:04

 

 

 

Sacred Universe” to wielokrotnie nagradzany film krótkometrażowy, który Barði nakręcił wraz z Jeaneen’em Lund w 2013 roku. Film zdobył m.in. nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym ASVOFF Fetish Film Festival. Na mini albumie „Sacred universe” znajduje się cztery kompozycje (część z nich pochodzi z serialu „Heimsendir„). Muzyka wyraźnie podzielona jest na dwie odmienne części. Dwie pierwsze kompozycje oparte są głównie na partiach smyczkowych (skrzypce i wiolonczela). Natomiast dwie kolejne kompozycje zbudowane są z brzmień klawiszowych/syntezatorowych i subtelnej elektroniki. Przyznam, iż pomimo tego, że soundtrack ten stanowi ciekawe muzyczne doświadczenie, to jednak z racji niewielkiej długości tego materiału, po przesłuchaniu całości pozostawia on wrażenie lekkiego niedosytu.

Dlatego dużo bogatszy w ilość muzyki i doznań emocjonalnych jest soundtrack do filmu „The Finishers” (franc. De toutes nos forces). To francuski dramat w reżyserii Nils’a Tavernier’a, który opowiada o losach ojca i jego niepełnosprawnego syna dążących wspólnymi siłami do udziału w konkursie sportowym. Film miał swoją premierę podczas międzynarodowego festiwalu filmowego w Toronto w 2013 roku.

1238309_584195174950433_402824488_n

Barði po raz kolejny udowodnił, że potrafi tchnąć w film wiele emocji i nadać mu odpowiednią siłę wyrazu. Tworzy swoje dźwiękowe obrazy wychodząc od minimalistycznych form, intymnych i subtelnych dźwięków skradających się we mgle, i rozwija je w przestrzenne formy, rozmarzone i surrealistyczne. Można odnieść wrażenie, że kompozytor czerpie swoje inspiracje z osobliwości środowiska i natury Islandii. Korzysta przy tym nie tylko z instrumentów smyczkowych, fortepianowych i akustycznej gitary, ale wykorzystuje także sporą garść syntetycznych dźwięków w postaci klawiszy, syntezatorów i innych elementów elektroniki. Dodam jeszcze, że do aranżacji partii smyczkowych Barði zaprosił Karla Pestkę. Wydaje się, iż partie te pełnią ważną rolę w całym soundtracku, dodając muzyce ekspresji, głębokiego wyrazu, ale i swoistej lekkości. Karl wykonuje swoje takty cudownie.

Na ścieżce dźwiękowej do „The Finishers” nie ma wyraźnego podziału na część, nazwijmy to, reprezentacyjną i ilustracyjną. Wszystkie style się przeplatają, dzięki czemu soundtrack nie nuży i słucha się go bardzo przyjemnie. Mamy tu całą paletę nastrojów od niepokojących, tajemniczych po wzruszające i smutne, a nawet optymistyczne. Muzyka płynie, zmienia się, emanuje emocjami. Zdecydowanie więcej jest tutaj liryzmu i ciepła niż przygnębiającego mroku.

Kompozycje Islandczyka są wystarczająco subtelne, by nie przytłoczyć historii filmu, a przy tym na tyle charakterystyczne, by nie pozostawić widza obojętnym. Przyznam, że ta muzyka dostarczyła mi sporą dawkę muzycznej satysfakcji. Przy odrobinie skupienia i ciszy można wyciągnąć z niej naprawdę wiele emocji i wspaniałych muzycznych doznań. To propozycja dla osób, które docenią nie tylko warsztatową elegancję kompozycji, ale również wrażliwość i dojrzałość islandzkiego artysty.

 

De_toutes_nos_forces_nonr

Barði Jóhannsson :: The Finishers (De toutes nos forces)

1. Bella Dance: Museum of the Sea 3:58
2. Sail (by AWOLNATION) 4:19
3. Arp: Museum of the Sea 3:16
4. Swimming to the End of the World 2:22
5. Race Begins 1:15
6. Going My Way (by Alexander S. Gray, Robert H.P White) 2:16
7. Let’s Move to the Sky 2:12
8. Getting Closer to the Final Treat 2:09
9. Bike Racing Will Never Be Easy 2:30
10. The Beauty Comes from Inside 5:39
11. Wheelchair Unfold 1:15
12. Heavenly Trip 1:07
13. Garage 0:55
14. The Winner of Life 2:55

 

 
Barði Jóhannsson : website / facebook

Barði Jóhannsson :: Sacred Universe / The Finishers (De toutes nos forces) (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów