Alternatywny zespół Benny Crespo’s Gang to dobry przykład osobliwości muzycznej sceny Islandii.

Kapela powstała 15 lat temu. Swój debiutancki album „Benny Crespo’s Gang” (recenzja), będący do niedawna jedynym, muzycy wydali dopiero po 4 latach działalności. A obecnie, po 11-sto letniej przerwie wydawniczej (!), powrócili ze swoim nowym materiałem (który zresztą zapowiadany był już od bardzo długiego czasu).

Członkowie zespołu:

Helgi Rúnar Gunnarsson: wokale, gitara
Lovísa Elísabet Sigrúnardóttir (aka Lay Low)
: wokal, gitara, klawisze
Bassi Ólafsson
: perkusja, sampler
Magnús Árni Öder Kristinsson
: bas, klawisze

Najnowszy album islandzkiego kwartetu Benny Crespo’s Gang nosi tytuł „Minor Mistakes” i ukazał się 1 listopada 2018 roku. Materiał na krążek zmiksowany został przez członka zespołu tj. Magnúsa Árni Öder Kristinssona. Jego mastering wykonał Glenn Schick. Zaś autorką okładki płyty jest Celia Fong.

Na swoim drugim wydawnictwie Benny Crespo’s Gang wciąż w sposób fenomenalny prezentuje swoje różnorodne oblicza: spokojne i drapieżne, liryczne i energetyczne, melancholijne i tajemnicze. Każdy członek zespołu to prawdziwy zdolniacha i persona muzyczna, co tworzy niezły młyn muzyczny. Muzycy umiejętnie splatają różne kontrastujące ze sobą elementy. W ich twórczości chwytliwe i ładne melodie przeciwstawiają się dysonansom i garażowemu brzmieniu. Gitarowe riffy wchodzą w interakcje z partami syntezatorów. Słodycz i namiętność miesza się z psychodelą i dzikością. A delikatne i ciepłe kobiece wokale uzupełniane są męskim śpiewem. Zatem pierwiastek męskości zawarty w kompozycjach jest idealnie zrównoważony przez kobiecą wrażliwość. „Walka” przeciwieństw powoduje, że w muzyce Benny Crespo’s Gang można zakochać się od pierwszego przesłuchania.

Zawartość „Minor Mistakes” to gitarowo-syntezatorowa muzyka alternatywna złożonej strukturze i intrygującym brzmieniu. Można by rzec, że to psychodeliczno-melodyjny rock progresywny. Z tym, że Benny Crespo’s Gang wykorzystuje w budowaniu swojego brzmienia nie tylko typowe rockowe instrumentarium, choć trzeba przyznać, że przesterowane gitary, dudniący bas i łomocząca perkusja, cała sekcja rytmiczna to główne składowe tej muzyki. Instrumenty są pulsujące, jazgotliwe i mocno sugestywne, co sprawia, że omawiana płyta przypadnie do gustu miłośnikom rockowego grania. Ale co jest ważne w przypadku tej kapeli, muzycy wprowadzają do swojego alternatywnego rocka pewne urozmaicenia. Szczególną rolę pełnią tu instrumenty klawiszowe, a także pewne elementy elektroniczne, które pogłębiają wymiar tej muzyki i zagęszczają atmosferę. W muzyce islandzkiej formacji jest odrobina wpływów i brzmień spod znaku twórczości takich zespołów jak Queens of the Stone Age, Sonic Youth, PJ Harvey, Blonde Redhead i Portishead. Ale oprócz tego jest tu też cała masa ekscentrycznych pomysłów i rozwiązań, które pochodzą od muzyków Benny Crespo’s Gang, są wynikiem wyłącznie ich talentu i wyobraźni. Niewątpliwie zespół ma swój łatwo rozpoznawalny styl i ci, którzy lubią ich pierwszą płytę, nie będą mieli problemu z absorpcją także najnowszego dzieła.

Benny Crespo’s Gang z dobrym skutkiem eksperymentują z dźwiękiem, uzyskując przejrzyste i klimatyczne brzmienie. Mam duży sentyment do alternatywnego rocka lat 90-tych i ówczesnego pisania piosenek, które były jednocześnie sentymentalne, melodyjne i zgrzytliwe. Od zawsze była to dla mnie intrygująca i pociągająca kombinacja dźwięków, która wywoływała niemałe poruszenie w moim sercu. Podobne rzeczy dzieją się ze mną przy słuchaniu „Minor Mistakes”.

 

Benny Crespo’s Gang :: Minor Mistakes

1. Strangers Thing 04:05
2. Night Time 03:44
3. An Attempt to Disguise 03:58
4. Another Little Storm 03:39
5. Years and Years 04:16
6. Is it Bionic? 04:48
7. ON & OFF 03:19
8. In the Know 04:01
9. Birthmarks 04:19
10. Minor Mistakes 05:32

 

 

 

Benny Crespo’s Gang
: website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify
Benny Crespo’s Gang :: Minor Mistakes (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów