Na początku 2020 roku islandzki muzyk Birgir Hansen wpadł na pomysł, aby samodzielnie nagrać album ze swoimi piosenkami, od których chciał się uwolnić. W czerwcu, kiedy miał już nagrany niemal cały album, przez zupełny przypadek podczas zakupu strun do gitary poznał perkusistę Sölviego. Po krótkiej rozmowie, panowie postanowili się spotkać i razem pojammować. Muzycy na tyle dobrze się dogadywali i zgrali, że wspólnie zajęli się materiałem przygotowanym przez Birgira. Jeszcze w tym samym miesiącu do duetu dołączył basista Snævar, a na początku lipca szeregi zespołu zasilił również gitarzysta Gunnar.

 

Skład kwartetu przedstawia się następująco:

Birgir Hansen – wokal, gitara akustyczna, harmonijka ustna i syntezator
Gunnar Benediktsson – gitara elektryczna
Snævar Örn Jónsson – bas
Sölvi Steinn Jónsson – perkusja, instrumenty perkusyjne i syntezator              

Kwartet dowodzony przez Birgira Hansena spotykał się systematycznie co tydzień – przez lipiec i sierpień – opracowując i aranżując zebrane kompozycje. Niedługo potem muzycy zdecydowali się nagrać album na żywo, dochodząc do wniosku, że będzie to najlepsza forma dla tej muzyki. W związku z tym 18 i 19 września 2020 roku spotkali się w studiu 2F i w trakcie dwóch dni weekendu zarejestrowali cały materiał.

W ten oto sposób 27 listopada 2020 roku Birgir Hansen wydał swój debiutancki album zatytułowany „Útitekin”.  Za nagrania i miksowanie tego materiału odpowiedzialny był Sölvi Steinn Jónsson. Natomiast okładkę płyty zaprojektował Sigurður Angantýsson.

Album „Útitekin” to mówiąc w skrócie na wpół akustyczny, lekko psychodeliczny indie folk rock. Birgir Hansen wraz z pozostałymi muzykami przygotowali nam zestaw bardzo przyjemnych i klimatycznych kompozycji. Większość utworów utrzymana jest w średnich i wolnych tempach, towarzyszy im duży spokój, subtelne rozmarzenie i nastrój błogiej melancholii. Krążek wypełniony jest również świetnymi melodiami. 

Na „Útitekin” nie znajdziemy napędzanych elektryką skocznych hitów. Jest to materiał  stonowany i kameralny. Pozorna monotonia działa kojąco na zmysły. Być może dlatego, twórczość islandzkiego zespołu ma w sobie coś tak przyciągającego i niesamowicie uspokajającego, jakby wprawiającego w trans. Muzyka Birgira Hansena hipnotyzuje ciepłym i organicznym brzmieniem, a także dyskretną oprawą, na którą oprócz aranżacji składa się łagodny i przejmujący głos islandzkiego artysty.

 

 

Birgir Hansen :: Útitekin

1. Púsl 02:45
2. Útundan 02:58
3. Fluga 04:20
4. Indæl borg 03:11
5. Síðasti söngurinn 03:52
6. Að heiman 02:31
7. Enginn veit 02:54
8. Gott 03:05
9. 100 ár 02:30
10. Útitekin 06:49
11. Yfirstaðið 04:39

 

 

Birgir Hansen : facebook / bandcamp / spotify

Birgir Hansen :: Útitekin (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów