Birkir Blær to 20-letni islandzki wokalista, autor tekstów i kompozytor pochodzący z Akureyri.

Od czasu wygrania w 2018 roku licealnego konkursu wokalnego islandzki artysta systematycznie występował na koncertach, uroczystościach i festiwalach muzycznych. Równocześnie muzyk pracował nad własnym materiałem. W końcu, 28 sierpnia 2020 roku Birkir Blær wydał swój debiutancki album zatytułowany „Patient”. Na płycie znalazło się dziesięć kompozycji. Wszystkie piosenki i teksty są autorstwa Birkira. Natomiast nad aranżacjami muzyk pracował wspólnie ze swoim 17-letnim bratem Hreinnem Orrim

Birkir Blær opisując zawartość swojej debiutanckiej płyty, wyjaśnia, iż jej brzmienie, jak i wypracowany przez artystę styl muzyczny to wynik przede wszystkim inspiracji muzyką pop i R&B, ale również wpływów jazzowych, hip hopu oraz innych gatunków. Zapewniam Was, że album „Patient” brzmi naprawdę unikalne. Młodemu Islandczykowi udała się rzecz niezwykła, udało mu się stworzyć album dość prosty i nieskomplikowany jeśli chodzi o formę, a jednocześnie niezwykle wciągający i czarujący. Po pierwsze, jego kompozycje utrzymane są w spokojnym i melancholijnym klimacie. Po drugie posiadają dość minimalistyczną, ale bardzo gustowną dźwiękową oprawę, która na dodatek brzmi bardzo organicznie. Kompozycje z „Patient” nie podążają za wiodącymi trendami w muzyce pop. Niewiele jest tutaj syntetycznych dźwięków, odhumanizowanych wokali, czy innych studyjnych, producenckich trików. Birgir nie stara się „szokować” słuchacza eksperymentalnymi środkami wyrazu, powykręcanymi bitami czy rozwarstwionymi dźwiękami. Zaprezentowane tutaj aranżacje są wyrafinowane i nieprzytłaczające. Co ciekawe, w budowaniu spokojnej i intymnej atmosfery tej muzyki często wykorzystywana jest przede wszystkim gitara. W ogóle wydaje się ona być tutaj wiodącym instrumentem. Bynajmniej nie przeszkadza to w pozytywnym odbiorze całego krążka. Wręcz przeciwnie, ta dźwiękowa oszczędność nie tylko nie nudzi się, ale również podkreśla świetne melodie i nietuzinkowy talent wokalny Birkira, który w każdej sekundzie swojego wykonania brzmi przekonująco.

Birkir jest cholernie ambitnym i utalentowanym gościem. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, iż bohaterem pierwszoplanowym albumu „Patient” jest po prostu On, a mówiąc dokładnie jego osobowość i głos. Bardzo szybko możemy się przekonać, że Birkir potrafi dobrze śpiewać. Jego delikatny głos, przyjemna barwa i charakterystyczny, emocjonalny sposób frazowania wystarcza by uwieść słuchacza. Zapewnia też niecodziennemu doświadczeniu bliskości i autentyczności. Teraz pozostaje czekać na kolejną płytę artysty. Oby nie trwało to długo.

 

 

Birkir Blær :: Patient

1. I Want You 3:17
2. Lonely 3:07
3. Migraine 2:53
4. Take Me with You 2:53
5. Simple 3:10
6. Why? 2:31
7. No. 1 3:35
8. Stranger 4:05
9. Patient 3:23
10. Girl Next Door 4:57

 

 

Birkir Blær : webiste / facebook / spotify

Birkir Blær :: Patient (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 3 Głosów