Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Refleksyjno-egzystencjalny wymiar farerskiej muzyki pop.

Blív to nowy alternatywy zespół pochodzący z Wysp Owczych. Na wstępie trzeba wyjaśnić, że słowo „blív” może mieć różne znaczenia w języku farerskim. Może oznaczać: być, stać się, pozostać lub zostać (zamiast uciekać). Omawiany projekt muzyczny nie bez przyczyny został nazwany Blív, gdyż po części inspirowany jest filozofią Nietzschego dotyczącą sfery życia człowieka i jego istoty, tym kim się stajemy i jesteśmy.  

10 września 2021 roku Blív wydał swój debiutancki album sygnowany jedynie nazwą zespołu, za pośrednictwem farerskiej wytwórni Tutl Records. Autorem muzyki i tekstów z tego wydawnictwa jest Høgni Kragesteen. Piosenki na tym albumie powstawały przez 20 lat. Artysta zaczął je komponować na gitarze jeszcze jako nastolatek. Jak podkreśla, nie wie skąd one się wzięły w jego głowie. Wydaje mu się, że przyszły do niego zupełnie spontanicznie. Większość kompozycji porusza temat tego, co to znaczy być człowiekiem i każda z nich stawia przed słuchaczem jakieś pytanie bądź popycha do refleksji. 

Album „Blív” powstał we współpracy z Mikaelem Blakiem, który zaaranżował piosenki i wyprodukował album. Zagrał także na płycie i zaprosił do nagrań w Studio Bloch wielu utalentowanych farerskich muzyków, dzięki czemu muzyka Blív wzbiła się na jeszcze wyższy poziom. Album zmiksował Theodor Kapnas. Natomiast mastering wykonał Fred Ruddick. 

W nagraniach płyty wzięli udział: 

Mikael Blak: bas, syntezator basowy, syntezator i vocoder 
Mattias Kapnas: fortepian, organy, Rhodes, melotron i syntezatory 
Heðin Ziska Davidsen: gitara, ksylofon i elektronika 
Per Ingvaldur Højgaard Petersen: bębny i instrumenty perkusyjne 
Lea Kampmann: chórki 
Ólavur Olsen: trąbka, flugelhorn i puzon 
Høgni Kragesteen: wokal i gitara

Høgni Kragesteen opisuje brzmienie muzyki Blív jako egzystencjalny pop. Przez takie określenie autor ma na myśli między innymi refleksyjny charakter swoich tekstów (w języku farerskim), które faktycznie dotyczą spraw egzystencjalnych, sensu życia i bycia człowieka. Wydaje się być to motyw przewodni tej płyty, który sprawia, że całość nabiera konceptualnego kształtu. Wystarczy przytoczyć treść pierwszego singla z płyty, którym jest utwór „Sunnumorgun” (Sunday morning). Piosenka ta stara się uchwycić moment, w którym dusza dostrzega siebie i doświadcza poczucia tęsknoty. Żeby było ciekawiej, autor sugeruje nam, że historia tej kompozycji rozgrywa się w tym samym miejscu, co pochodzący z lat 50-tych romantyczny farerski szlagier „Eitt sunnukvøld í plantasjuni” (Sunday evening in the plantation) i może być niezamierzonym komentarzem do tego, co wydarzyło się rankiem poprzedzającym tytułowy niedzielny wieczór opisany w słynnej starej piosence. Znowuż utwór „Tú skalt vita at elski teg” (You must know that I love you) jest kompozycją napisaną przez Høgniego dla swoich dzieci. Muzyk tłumaczy, że jesteśmy częścią niezwykłego rozwoju, na drodze którego pojawiła się miłość. I chociaż w naszym życiu psychicznym może być sporo hałasu, to jednak pod tym wszystkim mocno płonie miłość. 

Zawartość albumu „Blív” można opisywać jako egzystencjalny pop również z tego względu, iż jest to płyta mocno eklektyczna. Zespołowi udało się stworzyć oryginalną alternatywną muzykę, która łączy w sobie wiele różnych stylistycznie elementów i gatunków, począwszy od indie synth popu, muzyki elektro-akustycznej i trip hopu, przez folk, jazz i alternative country, aż po progresywny i psychodeliczny rock. Debiutanckie wydawnictwo Blív stoi na doprawdy wysokim poziomie. Jest dojrzałe, urozmaicone, przemyślane i ciekawe. Uwodzi intrygującymi strukturami kompozycji, wysublimowanymi aranżacjami, hipnotyzującą atmosferą i pięknymi melodiami. Tych przejmujących i wzruszających jest tu mnóstwo. To dzieło, które zachęca do wnikliwego słuchania, bo tutaj ważne i istotne jest nie tylko to co słychać z przodu, ale również to co dzieje się na drugim czy trzecim planie. Muzyka zawarta na tym krążku dosłownie zniewala i czaruje bogactwem ukrytych w niej pięknych i klimatycznych dźwięków. Ma w sobie również ogromny ładunek emocji i przecudnej urody kinowe przestrzenie. Wielowątkowość i różnorodność proponowanych tutaj tematów może zaimponować i sprawić, że ten krążek zostanie z Wami na dłużej.

Nie ulega wątpliwości, że w Blív drzemie duży potencjał. Pozostaje mieć nadzieję, że zespół oczaruje i zaskoczy nas jeszcze kiedyś kolejnymi wyjątkowymi dźwiękami. Póki co zachęcam Was do poznania ich debiutanckiej pyty, która jest pasjonującym przeżyciem podpalającym wyobraźnię i serce. 

 

 

Blív :: Blív

1. Sunnumorgun 03:56
2. Blóma 03:32
3. Hey 03:25
4. Sólarmyrking 03:19
5. Gandaskipið 03:34
6. Tú Dansar 02:27
7. Vera 04:51
8. Tú skalt vita at eg elski teg 03:50
9. Angistblóman 02:22

 

 

 

Blív : Spotify

Blív :: Blív (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów