Boogie Trouble to wieloosobowy i muzycznie bardzo kolorowy zespół, który powstał pod koniec 2011 roku. Można się po nich spodziewać wszystkiego, w tym przede wszystkim dobrej zabawy.

W aktualny skład grupy wchodzi wielu znanych z innych grup muzyków:

Arnar Birgisson – perkusja
Ingibjörg Elsa Turchi – bas
Klara Arnalds – wokal, chórki
Sindri Freyr Steinsson – gitary, Rhodes, syntezatory, flet, munnharpa, wokal, chórki, aranżacje smyczkowe
Sigurður Tómas Guðmundsson – perkusja
Sunna Karen Einarsdóttir – Rhodes, syntezatory, chórki

10598322964_ea9787115d

Zespół od czasu swojego powstania jest mocno aktywny na lokalnej scenie Islandii i jest o nich coraz głośniej. W ekspresowym tempie podbijają serca słuchaczy, każdy ich występ przysparza im kolejną szerzę fanów, a krytycy padają przed nimi na kolana.

W okresie 22-25 lipiec 2013 roku muzycy Boogie Trouble weszli do studia Sundlaugin, aby tam zarejestrować swój debiutancki album. Ówczesnymi nagraniami i produkcją materiału zajmował się Skapti Þóroddsson we współpracy z Antoine Nouel. Jednakże brak środków finansowych uniemożliwił sfinalizowanie podjętej inicjatywy. Zespół został zmuszony do poszukiwania innych możliwych sposobów na finansowanie projektu. W ten sposób zdecydowano się na próbę uzyskania wsparcia za pośrednictwem portalu crowdfundingowego. Koniec końców udało się. Zespół uzyskał kwotę niezbędną na pokrycie kosztów dalszego procesu nagrywania i produkcji płyty. Zatem kolejne nagrania, a także miksowanie albumu odbyło się już w studio E7. Miało to miejsce na przełomie lat 2014-2015. Kontrolę nad nagraniami i produkcją sprawował tym razem Janus Rasmussen (Bloodgroup, Kiasmos, Byrta). Końcowy mastering przeprowadził Finnur Hákonarson.

Grupa Boogie Trouble przy nagraniach nie kierowała się ani półśrodkami, ani żadnymi ograniczeniami, a dodatkowo przez to że są to osoby bardzo otwarte i gotowe do zabawy, to zaprosili do studia wielu swoich przyjaciół muzyków:

Ingimundur Guðmundsson – Hammond, syntezatory w „Steinunn“
Janus Rasmussen – syntezator, space echo, kompozytor
Helga Ragnarsdóttir – Rhodes, Wurlitzer, Mellotron, chórki
Soffía Björg Óðinsdóttir – chórki
Kristinn Roach Gunnarsson – saksofon tenorowy, instrumenty perkusyjne, syntezatory w „Diskósnjór“ i „Gin og greip“
Daníel Sigurðsson – trąbka, instrumenty dęte
Tumi Árnason – saksofon
Ari Agnarsson – waltornia
Karl J. Pestka – skrzypce, altówka
Hallgrímur Jónas Jensson – wiolonczela

Debiutancki album Boogie Trouble ukazał się 8 kwietnia 2016 roku i nosi tytuł „Í bænum”. Brzmienie zespołu to wynik zafascynowania muzyką lat 70-tych i 80-tych. Dlatego czasami jest ona lekko ckliwa, momentami nawet nieco naiwna w swoim wydźwięku, ale taka stylistyka. Przy okazji słuchania płyty w głowie od razu odżywają wspomnienia i pamiętne sceny z filmu „Gorączka sobotniej nocy”. Nie sposób wtedy nie pobujać głową do takich piosenek. Nogi same rwą się do tańca.

BoogieTrouble3

W muzyce Boogie Trouble dominują cechy charakterystyczne dla złotej ery orkiestralnego disco i popu. Dodatkowo zespół śmiało korzysta z elementów soul’owych oraz bujających i gorących funky rytmów. Rytm, pulsacja jest zresztą istotną tutaj rzeczą. Islandczycy w swojej twórczości kłaniają się też amerykańskiej tradycji klasycznego popu, łącząc go z własnymi pomysłami i filtrując przez skandynawską wrażliwość.

Zwiewny disco/funky/pop z doskonałymi lekkimi refrenami zaprezentowany na „Í bænum” napompowany jest po same brzegi różnymi „żywymi”instrumentami i przyjemnymi orkiestracjami. Trzeba jednak przyznać, że album jest świetnie poprowadzony dramaturgicznie i wykończony uroczymi ozdobnikami. Dlatego w przygotowanych z rozmachem aranżacjach nie odczuwa się zadęcia, przeciążenia ani przesytu. To gęsty, ale też bardzo bezpieczny album. Co więcej czuć w tej muzyce żywotność i swobodę. A bogate instrumentarium „winne” jest wyłącznie fantastycznej przestrzenności tego dzieła. Wszystko zagrane jest przez Boogie Trouble naturalnie, płynnie, jakby zespół autentycznie dobrze bawił się przy nagrywaniu płyty. To muzyka bardzo energetyczna, chwytliwa, pobudzająca i porywająca do zabawy. Ale obok tych tanecznych fragmentów są również łagodne dźwięki, które również w bardzo przyjemny sposób wwiercają się w głowę.

Boogie Trouble to popowy powiew świeżości w stylu retro. Zaś ich debiutancki album „Í bænum” stanowi wyśmienity zbiór efektownie zaaranżowanych popowych piosenek, o ciekawych, niebanalnych melodiach.

 
a2502817323_10
Boogie Trouble :: Í bænum

1. Diskósnjór 04:25
2. Steinunn 04:15
3. Tálsýn 04:49
4. Glópagull 05:33
5. Í bænum 04:17
6. Gleymmér ey 04:47
7. Augnablik 05:17
8. Gin og greip 05:02
9. Moldun 06:43

 

 

 

Boogie Trouble : facebook / bandcamp / soundcloud

Boogie Trouble :: Í bænum
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów