BRÍET (Bríet Ísis Elfar) to dwudziestoletnia artystka, która obecnie jest na Islandii jedną z najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. Na dowód tego powiem, że w ubiegłym roku podczas rozdania nagród Icelandic Music Awards młodziutka piosenkarka wygrała w kategorii Brightest Hope, zaś w rozgłośni radiowej  Radio FM 957 została wybrana wokalistką roku. Ponadto jej pierwszy singiel „In too deep”, dzięki któremu wypłynęła na szersze wody ma kanale  YouTube grubo ponad 100 tysięcy wyświetleń, a na spotify ponad 600 tysięcy odtworzeń.

Jak to często bywa na Islandii, BRÍET wychowywała się w rodzinie, w której od zawsze była obecna muzyka. Jej ojciec, zagorzały miłośnik rocka i muzyki indie, często w domu przygrywał na gitarze, do akompaniamentu której śpiewała cała rodzina. Ponadto rodzice często rozmawiali o muzyce, bez podziału na gatunki. W wieku 13 lat BRÍET zaczęła uczyć się gry na gitarze pod okiem swojego ojca. Zaś dwa lata później występowała w lokalnych restauracjach w jazzowym duecie jako wokalistka, gdzie śpiewała klasyczne utwory jazzowe przy akompaniamencie gitary. Przez cały ten czas w zainteresowaniu BRÍET pozostawała ambitna muzyka indie popowa. 

photo from www.mbl.is

W 2018 roku o  BRÍET zrobiło się głośno za sprawą wydanego wówczas debiutanckiego albumu EP pod tytułem „22.03.99”. Płyta ta wprowadziła artystkę na islandzką scenę muzyczną, przyczyniła się znacząco do odświeżenia popowej formuły. Ponadto przyniosła jej różne nominacje i nagrody, chociażby te wspomniane na wstępie. Od tego czasu BRÍET jeszcze częściej koncertowała. Pojawiała się również na większych islandzkich festiwalach jak np. Sónar Reykjavík i Iceland Airwaves. Współpracowała również z innymi muzykami. Systematycznie nagrywała i wydawała kolejne single. Na marginesie dodam, że jest fanką wydawania singli, gdyż jest to forma dzięki której żaden utwór nie ginie, każdy ma taką samą szansę, aby trafić do słuchacza. Takich singli ukazało się kilkanaście. Po czym w końcu przyszedł czas na wyczekiwany longplay.

Pierwszy długogrający album BRÍET nosi tytuł „Kveðja” i ukazał się 10 października 2020 roku. Artystka pracowała nad tym albumem z islandzkim producentem Pálmi Ragnarem Ásgeirssonem. Para muzyków stworzyła w studiu bardzo zgrany duet. Zgodnie z tym co mówi autorka płyty, „Kveðja” zawiera dziewięć piosenek, które opowiadają głównie o zakochaniu, miłości i żalu, który w końcu często się pojawia, kiedy przyjdzie nam się pożegnać. Teksty nierzadko odzwierciedlają własne, osobiste doświadczenia życiowe i miłosne islandzkiej piosenkarki. Dużo w nich emocji, które stanowią odzwierciedlenie złożonej natury miłości. Całość brzmi bardzo autentycznie, tym bardziej, że BRÍET śpiewa w swoim ojczystym języku.

Na albumie „Kveðja” zajdziemy zarówno kameralne i nastrojowe ballady, jak i pełne blasku i euforii taneczne piosenki. Jednym razem aranżacje są intymne, minimalistyczne i organiczne, a kiedy indziej przestrzenne, bogate w różnorodne dźwięki i motywy. Muzyka BRÍET płynie swobodnym nurtem łącząc indie pop z electro popem, R&B i indie folkiem. Najnowsza produkcja BRÍET prezentuje konsekwentny rozwój artystki, odznacza się świetnymi pomysłami i dopracowaniem. „Kveðja” ukazuje nam portret utalentowanej artystki, która perfekcyjnie adaptuje się do współczesności. Jej czarująca, eklektyczna muzyka, niosąca powiew świeżości w standardowy pop, śmiało puka do bram międzynarodowej sceny.

BRÍET potrafi uwodzić jak mało kto. Zarówno swoją osobowością, jak również muzyką i głosem. W swoim śpiewie udaje jej się przemycić wiele emocji. Artystka sięga w głąb siebie, swoich uczuć i doświadczeń dając słuchaczowi multum ciepła, swoistej intymności, wysublimowanej wrażliwość i kobiecej delikatności. Z ogromną starannością wyśpiewuje swoje tęsknoty i nadzieje. Smutek i melancholia przeplatają się tutaj z radością i akceptacją życia. „Kveðja” to godna uwagi płyta, a równocześnie ważny krok w rozwoju artystycznym BRÍET. Artystka błyszczy na nim silnym blaskiem. Polecam.

 

 

BRÍET :: Kveðja

1. Sólblóm 4:21
2. Hann Er Ekki þú 4:00
3. Djúp Sár Gróa Hægt 4:11
4. Nær þér 3:11
5. Draumaland 4:33
6. Rólegur Kúreki 3:48
7. Eltum Sólina (intermission) 2:49
8. Fimm 4:37
9. Rauðar Rósir Fölna 4:48

 

 

 
BRÍET: facebook / spotify

BRÍET :: Kveðja (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów