Brother North

Brother North to duet w skład, którego wchodzą Islandczyk Freyr Flodgren (akustyczna gitara, wokal) i Szwed Lucas Enquist (akustyczna i elektryczna gitara, drugi głos).

To 22-letni przyjaciele mieszkający obecnie w Umeå na północy Szwecji. Tworzą wspólnie muzykę od ponad 10 lat. Po raz pierwszy poznali się w piątek klasie szkoły podstawowej. Od tego czasu grywali w różnorodnych zespołach prezentujących odmienne oblicza muzyczne, od muzyki elektronicznej, przez rock progresywny, aż do power metalu. Wśród swoich inspiracji wymieniają m.in. Sigur Rós, Coldplay, Sting, Led Zeppelin.

W kwietnia 2014 roku pojawił się debiutancki album „Brother North”. Akustyczne brzmienie Brother North można opisać jako połączenie stylu americana ze skandynawskim folk-popem i elementami post-rocka. To wprawdzie duet, ale Lucas i Freyra zadbali o to, aby podczas nagrań towarzyszyli im dodatkowi muzycy z Piteå College of Music:

941220_627544023940575_1794036065_n

Nils Royen – bas
Kristofer Morhed – pianino
Mikael Nitsche – perkusja
Elin Thorsell – skrzypce
Jacob Edström – skrzypce
Miriam Nilsson – wiolonczela
Jens Johansson – puzon
Sofia Nilsson – french horn
Maja Dahlbäck – trąbka
Johanna Yew Olsson – perkusja, wibrafon
Joel Lööf – pianino, efekty dźwiękowe

Dzięki współpracy z wymienionymi utalentowanymi instrumentalistami muzyka zawarta na „Brother North” wykracza daleko poza sferę prostej muzyki akustycznej, niekiedy przybierając formę wręcz orkiestrowego rozmachu. Muzycy umiejętnie bawią się dźwiękami i inspirują różnymi gatunkami. Zadziwia eklektyzm albumu. Wszystko jednak na ich debiutanckiej płycie jest spójne i harmonijne. Wsłuchując się w muzyczną zawartość debiutu młodych muzyków, nie sposób odmówić im talentu. Ponadto czujemy, że nie jest to muzyka zniszczona przez producentów nastawionych na zysk.

Brother North 2

Na albumie znalazło się 8 utworów. Brother North oferuje nam muzykę o melancholijnym wydźwięku, ale z uczuciem nadziei, rozmarzenia i nutą ciepłej tęsknoty. Bije od niej niezwykła delikatność i subtelność. To przede wszystkim bardzo melodyjne piosenki z urokliwym klimatem i bezsprzecznie rewelacyjnymi wokalami. Mamy poczucie, jakby harmonie wokalne i instrumentalne owijały się wokół nas jak ciepły koc. Panowie zabierają nas swoimi kompozycjami w zupełnie inny świat.

Debiutancki krążek Brother North to emocjonalnie imponujący dźwiękowy obraz rozległych szwedzkich lasów i pięknych islandzkich pejzaży. Muzycy powolutku i nie nachalnie snują swoje opowieści. Ich muzyka magnetyzuje i przyciąga. Można z nią przeżyć naprawdę wiele poruszających chwil.

Mam nadzieję, że Brother North nie przepadną, a ich debiutancki album to zapowiedź i pierwsze słowo w dalszej karierze. Jeżeli szukacie lekkiej, ale równocześnie ambitnej i dopracowanej płyty, na której piękne ballady przeplatają się z muzyką amerykańskich bezdroży i folkową alternatywą, to „Brother North” nadaje się do tego idealnie. Panowie czarują swoją muzyką.

 

Brother North Cover

 

Brother North :: Brother North

01. Skyward Lights
02. Rain Song
03. Northbound
04. Silent Mind
05. Krummi
06. Ember
07. Pool Of Her
08. Enfajalan

 

 

 
Brother North : facebook / soundcloud


Brother North :: Brother North (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów