Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Powtarzające się historie i emocje.

Brynja (Brynja Bjarna­dóttir) jest singer-songwriterką pochodzą z Islandii. W wieku 4 lat zaczęła ćwiczyć grę na skrzypcach. Później przerzuciła się na fortepian, a następnie na klarnet. W wieku 12 lat zrezygnowała jednak z instrumentów i odnalazła pasję w tańcu, który stał się dla niej idealną formą swobodnego wyrażania siebie. Dopiero około 20-tego roku życia, kiedy wybrała się w podróż do Norwegii i tam pracowała z grupą teatru ulicznego, odkryła swoją pasję do tworzenia własnej muzyki. Tego samego roku, ku własnemu zaskoczeniu, zaczęła grać na gitarze, śpiewać i pisać piosenki. Od tego czasu podróżowała po świecie grając swoją akustyczną muzykę inspirowaną folkiem. Duży wpływ na Islandkę wywarła szczególnie twórczość takich artystów jak Bon Iver i Nick Drake. W 2018 roku artystka wydała EPkę („Brynja EP” z 3 utworami) i nakręciła teledyski. Ponadto uzyskała tytuł licencjata z tańca współczesnego (studiowała na Listaháskóli Íslands).

W wieku 27 lat postanowiła studiować inżynierię dźwięku. ​Dlatego zamieszkała w Holandii, gdzie podjęła wymarzone studia na SAE w Amsterdamie. Podążając za swoim pragnieniem dowiedzenia się więcej o technice nagrywania muzyki, równocześnie pisząc nowe piosenki i odkrywając nowe sposoby tworzenia muzyki. W Holandii poznała grupę międzynarodowych muzyków, którzy stali się jej bliskimi przyjaciółmi i współpracownikami. Razem dzielili przestrzeń studyjną, w której powstało wiele muzyki i wspomnień. Po pewnym czasie artystka zaczęła eksplorować  zupełnie odmienne rejony muzyczne. Eksperymentowała z różnymi, bardziej współczesnymi brzmieniami, dzięki czemu odkryła siebie na nowo. „Ostatnio bardzo zainspirowała mnie Maggie Rogers, jej duch, jej muzyka i teksty. W zasadzie przez całe życie podziwiałam islandzko-włoska artystka Emiliana Torrini. Moja wczesna muzyka jest mocno nią inspirowana. Ostatnio czerpię inspiracje od artystów RnB, takich jak Frank Ocean, Solange i Lauryn Hill” – komentuje Brynja.

20 października 2022 roku Brynja wydała swój debiutancki longplay pod tytułem „Repeat”, za pośrednictwem Alda Music. Produkcją i miksowaniem tego materiału zajmował się Thomas Lord Ouwehand, a masteringiem Alessio. Zdjęcie na okładkę wykonała Carlijn Andriessen.

Album „Repeat” składa się z trzynastu utworów album, wśród nich znajdują się wydane wcześniej single, takie jak „My Oh My” i „Fight”, który pojawiły się w islandzkim serialu „Katla”, będącym produkcją Netflixa.  Gdyby muzykę Brynji można było porównać do jakiejś pory roku to byłaby to wiosna. Nawet podczas odkrywania jej ciemniejszych stron tli się w niej światło nadziei. Islandzka artystka porusza na swoim albumie tematy takie jak nierówności społeczne i globalne ocieplenie, opisuje także swoje osobiste wyzwania i życie miłosne. Jej muzyka tworzy przestrzeń, w której słuchacze mają możliwość zastanowić się nad życiem i zaakceptować wzloty i upadki jako część życiowej podróży.

Materiał na krążek „Repeat” powstawał w sumie przez 4 lata i ostatecznie znalazł swoje źródło w kwestii globalnego ocieplenia. Brynja, która mieszkała w Holandii w latach 2017-2021, jechała pociągiem do szkoły, kiedy w jej umyśle zaświtał pomysł, aby oprzeć swoją płytę na tym koncepcie. Jako nowa studentka inżynierii dźwięku na SEA w Amsterdamie próbowała znaleźć swoje miejsce w tej branży, wówczas przesłuchiwany przez nią podcast sprawił, że zobaczyła zupełnie nową stronę muzyki. „Każdego ranka jechałam pociągiem przez godzinę do szkoły i słuchałam podcastów. Jeden z nich był zatytułowany „Dissect”, w którym prezenter Cole Cuchna analizował kultowe albumy rapowe i R&B. Ten podcast naprawdę mnie wciągnął. Nauczył mnie sztuki przemyślanego składania albumu. Myślałam wcześniej, że ludzie po prostu pisali piosenki, a następnie łączyli je w album. Nigdy nie przyszło mi to do głowy myśleć o tym w innej kolejności, żeby najpierw wymyśleć album, a dopiero potem piosenki. Moi nowi koledzy z klasy i przyjaciele byli głównie raperami lub producentami i to nowe środowisko, ten podcast i moja obsesja na punkcie globalnego ocieplenia zainspirowały mnie do napisania tego albumu z konkretnym konceptem” – wyjaśnia Brynja.

Z tą nowo odkrytą inspiracją artystka zabrała się do pracy. Wraz ze współpracownikami napisała, nagrała i wyprodukowała swój debiutancki album „Repeat” we wspólnym studiu w Hadze. Tytuł albumu skrywa w sobie wiele historii, myśli i idei, ale ostatecznie reprezentuje krąg życia, powtarzanie się historii i emocji. Jej muzyka mówi o pokonywaniu trudności w życiu.

Brynja zmieniła swoje muzyczne oblicze, zadziwia nowymi pomysłami na swoją twórczość i brzmienie. Albumu „Repeat” stanowi unikalną mieszankę alternatywnego r’n’b, indie popu i folku. Artystce udało się wszystkie te składniki wymieszać w bardzo ciekawy sposób. Efekt jest zachwycający. Powstała płyta stonowana, sensualna i klimatyczna. Nie ma tutaj mowy o przesycie i przeprodukowaniu. Nie ma żadnych niepotrzebnych fragmentów. To album wyważony, hipnotyzujący spokojnymi dźwiękami i nastrojowym klimatem, które są realizacją jej wyobrażeń i przypominają, że krążek ma skupiać się na odczuciach artystki. To właśnie kojący głos wokalistki i teksty nadają niezwykłej intymności temu co słyszymy i czujemy. A piosenki Brynji to przede wszystkim opowieści.

Brynja tworzy doznania, które są w stanie przyciągnąć wielu. Do tego dochodzi jeszcze zmysł kompozytorski oraz wyważona produkcja albumu. Zaprezentowane przez nią dźwięki i brzmienia z pewnością będą atrakcyjne dla słuchaczy ceniących sobie w muzyce otwartość na eksperymenty i niezamykających się w szufladce jednego stylu. Jestem oczarowany każdym elementem wydawnictwa „Repeat”. Brynja potrafi wciągnąć słuchacza w swój świat.
Warto się w nim rozsłuchać.

 

Brynja :: Repeat

1. Fight 03:03
2. Change 02:09
3. Easy 02:36
4. My Oh My 04:05
5. Inherit 02:00
6. Breath 04:26
7. What Scares Me 01:15
8. Inhale 01:16
9. Be Alright 03:43
10. Light Headed 04:44
11. Tropical 03:28
12. Repeating 00:27
13. Aftur & Aftur 03:29

 

Brynja : website / facebook / bandcamp / spotify / instagram / linki do odsłuchu albumu

Brynja :: Repeat (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów