Captain Syrup to alternatywne i awangardowe trio pochodzące z Islandii.

 

Członkowie zespołu Captain Syrup:

Ríkharður Sigurjónsson – perkusja
Björn Heimir Önundarson – bas
Kjartan Árni Kolbeinsson – gitara

Warto dodać, że chociaż trzon zespołu Captain Syrup tworzy trzech muzyków, do grupy na scenie, jak i w studiu, często dołączają inni instrumentaliści (np. trębacze, saksofoniści i klawiszowcy) i wokaliści sesyjni. Rozszerzony skład zdecydowanie wpływa na pogłębienie brzmienia muzyki grupy. A brzmienie to można opisać jako wybuchową i elektryzującą mieszankę jazzu, funky, rocka i metalu, czy żeby być bardziej precyzyjnym matchcore’a. Całość ma formę mocno eksperymentalną i progresywną. 

Photo: yevgenydyer.com

Zespół Captain Syrup miał dotychczas na swoim koncie dwa albumy: „Promo scratch” (2015) i „Þorskaklám” (2017). Natomiast 24 grudnia 2019 roku ukazał się ich najnowszy krążek zatytułowany „Eyrarland” (wyd. HI-lux). Materiał na płytę został nagrany przez Izaaka Örna Guðmundssona, a następnie jego miksowaniem i masteringiem zajmował się Axel Flex Arnason.

Captain Syrup powraca do nas z naprawdę dobrym materiałem. Muzycznie mamy tu wszystko, czego należało się spodziewać – przepełnioną basowo-gitarowo-perkucyjnymi motywami, pełną funkowego drive’u z niesamowitym groove’m muzykę o rockowej mocy i jazzowych umiejętnościach. Nowe wydawnictwo grupy to wciąż energetyzująca i orzeźwiająca kaskada porywających dźwięków. Unikalne, pokręcone struktury kompozycji umiejętnie tkane z różnorodnych wpływów i inspiracji tworzą tutaj wieolostylistyczną fascynującą karuzelę. Szalona paczka przyjaciół dzielnie łamie rytmy oraz wykonuje inne zaskakujące instrumentalne wygibasy. Po drodze co rusz przekracza wszelkie granice swoimi jazzowo-progresywnymi zagrywkami. A pod płaszczykiem pozornego chaosu skutecznie wprowadza w życie swoje psychodeliczne wizje. Strach pomyśleć co kryje się w wyobraźni muzyków.

Eyrarland” jest awangardową petardą, która uwodzi słuchacza na co najmniej kilku poziomach. Album daje dużo przyjemności, którą czerpać możemy nie tylko z obcowania z dobrze brzmiącymi instrumentami i dowodami niebanalnych technicznych umiejętności muzyków, ale również z odkrywania kolejnych ciekawych zagrywek. Trudno nie zauroczyć się i nie pochylić głowy przed pomysłami, którymi raczy nas Captain Syrup. Tym bardziej, że tyle w nich lekkości i polotu. Nie brakuje w nich oczywiście również odpowiedniego pazura. Nie pierwszy raz okazuje się, że diabeł tkwi w szczególe, a w szaleństwie jest metoda. Ujmując rzecz krótko, na „Eyrarland” to niewątpliwie jedno z najlepszych dokonań zespołu. Nie ma nudy, jest czego posłuchać!

 

 

Captain Syrup :: Eyrarland

1. Þar Liggur Hundurinn Grafinn 4:35
2. Hologram Þorrablót 5:45
3. Sriracha 2:09
4. Hókí Pókí 5:41
5. Ísland Got Talent 5:40
6. Bensínlaus 1:28
7. Sumar Á Sýru (feat. Elli Grill) 6:56
8. Brenndar Tungur 5:50
9. Rassgatíandlit (Bonus Track) 7:55

 

 

 

Captain Syrup : facebook / bandcamp / spotify

Captain Syrup :: Eyrarland (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów