0004845461_100

Casio Fatso to islandzki rockowy kwartet, który istnieje od marca 2012 roku. Zespół określa swoje brzmienie mianem ‚modnine rock’, który jest skrótem od ‚modern nineties rock‚ nawiązującym do modern rocka i rocka alternatywnego lat 90-tych.

Członkowie zespołu to:

SIR – gitara i wokal
HS – bas
DM – gitara
HBS – perkusja

Zespół przez długi czas miał duże problemy z rejestracją swojego debiutanckiego materiału. Podejmowali próby nagrań w różnych studiach, często bez powodzenia. Czasami wynikało to jak samo mówią z niedoświadczenia zespołu, ale częściej spowodowane było to pechem lub z powodu ludzi zajmujących się nadzorowaniem sesji nagraniowych. Dwukrotnie byli na przykład w Studio Sýrland. Jednak za pierwszym razem przeznaczono im osobę, która tak naprawdę nie wiedziała nic na temat procedur nagrywania muzyki. Za drugim razem udało im się pracować z odpowiednią osobą, która jednak w połowie prac musiał zrezygnować z powodu innych zobowiązań. Te zdarzenia nie zniechęciły jednak muzyków do dalszych prac nad swoją muzyką.

W końcu udało im się zarejestrować materiał w studiu Casioland. Nad tymi nagraniami czuwał Þorvaldur Örn Valdimarsson. Miksowanie i mastering płyty wykonał Magnús Örn Magnússon w Studio MöM. Zaś produkcją albumu zajął się SIR wraz z pomocą Magnúsa.

W efekcie debiutancki album grupy zatytułowany „Controlling The World From My Bed” pojawił się w lipcu 2015 roku. Autorem wszystkich kompozycji jest SIR. Trzeba jednak dodać, że istotny jest wkład wszystkich muzyków, gdyż kompozycje zostały one odpowiednio zaaranżowane przez cały zespół. Większość z nich powstała w 2014 roku, ale są i takie które zostały napisane w 2011 roku. Najstarszym utworem jest tutaj „Wheenbear”, a najmłodszym „Tokyo in Twins”.

Casio Fatso to dobry przykład na to jak można w sposób twórczy wykorzystać swoje wpływy i inspiracje. Zespół w żaden sposób nie kopiuje czyichś pomysłów, ale w sposób wyśmienity przywołuje atmosferę i ducha muzyki gitarowej lat 90-tych, ze szczególnym uwzględnieniem takich grup jak The Smashing Pumpkins, Pixies, The Cure, Silversun Pickups, czy nawet Nirvana.

11800764_10206467226867196_66562606_o

Muzyka prezentowana przez Islandczyków wydaje się absolutnie nasiąknięta tamtymi czasami nagrana z ogromną pasją. To naprawdę wspaniała sentymentalna podróż w czasie. Muzycznie styl grupy oscyluje gdzieś pomiędzy alternatywnym rockiem, a grunge’m. Z naleciałościami nurtów shoegaze i cold wave. Nie brakuje tutaj jednak akcentów charakterystycznych dla bardziej nowoczesnej sceny rockowej.

Muzyka na „Controlling The World From My Bed” jest jak najbardziej gitarowa, do tego z odpowiednim klimatem i specyficzną atmosferą. To muzyka bardzo energetyczna (mamy też kilka momentów wyciszenia), opierająca się przede wszystkim na zniekształconych brzmieniach gitar, ich sprzężeniach i natężonych kaskadach dźwięków, zakręconych riffach, krótkich solówkach, kontrastowej dynamice (głośno/wyciszenie i/lub zwolnienie/przyśpieszenie) i tekstach (apatycznych i/lub wypełnionych złością) dotyczących osobistych przeżyć autora.

Zespół świetnie wykorzystał możliwości, jakie daje posiadanie w składzie dwóch gitar. Ważną rolę pełni tutaj także bas, który w niektórych utworach wysuwa się bardziej do przodu i perkusja, która akcentuje liczne zmiany tempa i połamane rytmy. Istotny jest także charakterystyczny wokal. SIR w swoim śpiewie potrafi być agresywny, ale równie autentycznie wypada będąc melancholijnym lub wykonując bardziej melodyjne partie.

Zresztą na „Controlling The World From My Bed” doświadczymy palety różnorodnych stanów. Od ciężkich i mile zakręconych, przez przyjemnie rozkołysane, uroczo melodyjne, zrównoważone i spokojne, aż po niepokojąco agresywne (noise’owe), rozgrywające się wręcz na granicy szału.

Casio Fatso jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika rocka alternatywnego. „Controlling The World From My Bed” to po prostu jeden z tych albumów, które trzeba znać.

 

a3348522659_10

Casio Fatso :: Controlling The World From My Bed

1. Tokyo in Twins 03:04
2. Satellite 03:27
3. Bernaise 04:16
4. To Jobs 03:05
5. Heartbeat 03:09
6. Last Forever 03:59
7. Of Sein 04:02
8. Controlling the world from my bed 03:36
9. Slip into the night unnoticed 03:17
10. Wheenbear 03:40
11. Dakota 04:24
12. Sebas 05:47

 

Casio Fatso : website / facebook / bandcamp

Casio Fatso :: Controlling The World From My Bed
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj