Daði Freyr (Daði Freyr Pétursson) islandzki wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny mieszkający w Berlinie. Aktywny na scenie niemal od dekady. Chociaż urodził się w Reykjaviku, to dorastał w Dani aż do 9 roku życia. Potem wraz z rodziną powrócił na Islandię, ale jak się okazało nie na długo, bo po ukończeniu tamtejszej szkoły udał się do Niemiec na studia. Zamieszkał w Berlinie. W 2017 roku uzyskał licencjat jako producent muzyczny. W młodości Daði uczył się gry na perkusji, fortepianie i gitarze basowej. Był członkiem i współzałożycielem islandzkiego zespołu RetRoBot, który wygrał muzyczny konkurs Músíktilraunir („Music Experiments”), a w 2012 roku wydał EPkę.

W bieżącym roku Daði Freyr wraz z grupą Gagnamagnið (pl. Ilość danych) reprezentował Islandię w konkursie piosenki Eurowizji utworem „Think About Things”. Co ciekawe w skład wspomianego zespołu wchodzą siostra muzyka Sigrún Birna Pétursdóttir, jego żona Árný Fjóla Ásmundsdóttir, a także jego przyjaciele: Hulda Kristín Kolbrúnardóttir, Stefán Hannesson oraz Jóhann Sigurður Jóhannsson. Swoją drogą, artysta często podkreśla, że najważniejsza jest dla niego rodzina, najbliżsi i muzyka, w której dominuje radość i zabawa.

Daði Freyr miał dotychczas na swoim koncie dwa wydawnictwa: album EP „Næsta Skref” (2017) i longplay „& Co.” (2019). Natomiast 21 maja 2021 roku artysta wydał swój nowy album EP „Welcome”, za pośrednictwem wytwórni AWAL Recordings Ltd. Na płycie znajdziemy siedem utworów. Wśród tych kompozycji znalazły się dwie znane piosenki: „Think About Things” zaprezentowana na Eurowizji, oraz singiel „10 Years”, który miał w tym roku swoją premierę. Ponadto album zamyka remix tego utworu wykonany przez Chromeo.

Krótkim albumem „Welcome”, Daði Freyr wita się z nowymi słuchaczami. Wprowadza ich do swojego muzycznego świata wypełnionego chwytliwymi melodiami, tanecznymi rytmami i nieodpartą radością. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o niezwykle istotnym wizualnym aspekcie tego przedsięwzięcia, który prezentowany jest zarówno w teledyskach, jak i na scenie podczas koncertów. Mam tu na myśli oryginalne choreografie taneczne, stroje muzyków, czy też ogólnie mówiąc styl bycia zespołu. Ponadto pojawiły się także aplikacje, koszuli i inne gadżety przedstawiające pikselowe postacie muzyków. 

Pomimo dużego dystansu do siebie, nieco przerysowanego, ale równocześnie miłego i pełnego humoru wizerunku, lekkości kompozycji i swobodnego przepływu dźwięków, muzyka Daði Freyr to indie pop na wysokim estetycznym poziomie, wysmakowany artystycznie, zbudowany z wielu dopracowanych i atrakcyjnych warstw. Ich podstawę stanowią elementy elektroniczne, bity, ujmujące brzmienia syntezatorów oraz pulsujące linie basu, a także delikatne gitary. Akompaniują im kapitalnie rozpisane i zaaranżowane partie instrumentów smyczkowych i dętych, które pokazują wszechstronność i talent artysty. Całość dopełnia niski, ciepły głos wokalisty i towarzyszące mu chórki. Tak, album „Welcome” jest nie tylko profesjonalnie zagrany, ale oczywiście jest również świetnie zaśpiewany. 

Daði Freyr to solidna marka, kreatywna i ambitna. Wydawnictwo „Welcome” to nienagannie podany koktajl umiejętnie sporządzony z wielu składników, wśród których prym wiodą electro synth pop, dance i funk. Artysta nie idzie na łatwiznę, ma dar dostrzegania nowych możliwości tkwiących zarówno w starych, jak i nowych brzmieniach. Wykorzystuje to i w błyskotliwy sposób podaje po swojemu. W związku z tym otrzymujemy solidny materiał, perfekcyjnie brzmiący, doskonały w każdym calu.

Daði Freyr bawi się swoją muzyką. Robi to w sposób zupełnie naturalny i niewymuszony, przez co łatwo zaraża innych swoją pozytywną energią. Jego muzyka porywa do ruchu, wywołuje uśmiech i sprawia, że trudno ustać w miejscu i nie poddać się jej pulsującym dźwiękom. Z pewnością przybędzie mu nowych fanów.  

Na koniec przypomnę, że w przyszłym roku Daði Freyr rusza w trasę koncertową. Zawita także do Polski na jeden koncert, który odbędzie się 22 kwietnia 2022 roku w klubie Hydrozagadka w Warszawie.

 

 

 

Daði Freyr :: Welcome

  1. Tracklist:
  2. 10 Years
  3. Clear My Head
  4. Think About Things
  5. Somebody Else Now
  6. Feel The Love (ft. ÁSDÍS)
  7. 10 Years (Chromeo remix)

 

 

 
Daði Freyr : website / facebook / spotify


Daði Freyr :: Welcome (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj