danjal_6 - Kopia

Dánjal to pochodzący z Wysp Owczych artysta udzielający się w wielu sferach życia kulturalnego. W 2009 roku zadebiutował bardzo dobrze przyjętą płytą „The Palace”, której recenzję prezentowaliśmy na naszej stronie.

Kilka lat później, a dokładnie na początku 2012 roku, muzyk wydał swój drugi album zatytułowany „The Bubble”. Produkcją albumu zajmował się lider grupy, jak i pozostali członkowie zespołu.

Za muzykę i teksty na tej płycie odpowiedzialni są Dánjal á Neystabø i Kim Nyberg. Kim Nyberg – znany jako frontman duńskiego zespołu Afenginn – jest długoletnim współpracownikiem i przyjacielem farerskiego kompozytora. Jako doświadczony muzyk dba o wszystkie drobiazgi w aranżacjach poszczególnych kompozycji.

Podstawowe nagrania materiału na drugą płytę przebiegały z udziałem Morten Bue w Black Tornado oraz w Sauna Recording Studio. On tez zajmował się miksowaniem muzyki. Natomiast nad dodatkowymi nagraniami czuwał Anders Mortensen w Sauna Recording Studio, Erik Olevik oraz August Wanngren we własnych studiach. Natomiast mastering albumu wykonał Johannes Wohlleben.

Przy okazji drugiego albumu Dánjala podstawowy skład jego zespołu uległ nieco poszerzeniu. Otóż pojawiła się w nim Sidse Holte, która śpiewa i gra na harfie.

jjkjk

Innymi gośćmi zaproszonymi do nagrań byli:

Angelika Nielsen: skrzypce
Andreas Birk: skrzypce i altówka
Hanna Loftsdóttir: wiolonczela
Simon Toldam: organy Hammonda
Jakob Falgren: bass
Jesper Elnegaard: perkusja

Wystąpił także Brass Quartet w składzie:

Kasper Tranberg: trąbka
Mads Hyhne: puzon
Niklas Antonson: puzon
Kristian Tangvik: tuba

Tym razem okładkę albumu przygotowała Sjoukje Busck, a zdjęcia wykonał Rune Backs.

Album „The Bubble” jest w pewnym sensie kontynuacją i rozwijaniem pomysłów i wpływów, którymi Dánjal potrafił zachwycić słuchaczy na swoim debiucie. Drugi krążek zachwyca w równym stopniu i przynosi także kilka nowych, ciekawych niespodzianek.

Trzeba zacząć od tego, że album jest wyraźnie podzielony na dwie równe części. Pierwsza część obejmuje pięć dynamicznych i energicznych kompozycji pozostających w dużej mierze pod wpływem muzyki bałkańskiej i klezmerskiej. Natomiast druga część płyty to utwory bardziej kameralne, refleksyjne i klimatyczne, inspirowane między innymi tangiem, folkiem, jazzem, muzyką neoklasyczną i musicalem.

danjal_7

Ten wyraźny podział nie tylko słychać w kompozycjach, ale również widać w formie przygotowanej dwustronnej okładki. Z jednej strony – część pierwsza dynamiczna – znajduje się rysunek przedstawiający biegnącego człowieka a obok tytuły pierwszych pięciu tworów. Z drugiej strony okładki – część druga refleksyjna – ten sam człowiek przedstawiony jest w pozycji siedzącej i oczywiście pojawia się spis kolejnych pięciu utworów.

Dánjal to dość niezwykły i eklektyczny talent. Na albumie „The Bubble” zaskakuje kolejnymi świeżymi pomysłami i eksploruje nowe muzyczne sfery. Pasja i chęć tworzenia nowych odkrywczych struktur muzycznych przez farerskiego kompozytora i wokalistę wciąż pozostaje godna podziwu. Muzyk zachowuje przy tym artystyczną uczciwość. Dzięki temu udaje się mu pozostać wiarygodnym zarówno w utworach inspirowanych Bałkanami i klezmerskimi motywami, jak również wtedy, gdy śpiewa melancholijne i refleksyjne oraz kameralne kompozycje.

Płyta „The Bubble” podobnie jak debiut ujmuje cudownymi melodiami, olśniewa świeżością, zachwyca atrakcyjnymi aranżacjami i rozbudowanym instrumentarium, zaskakuje dynamiką i porywa swoją energią. Muzycy mają solidny warsztat instrumentalny i potrafią go wykorzystać. Całość tworzy unikalną atmosferę tego muzycznego spektaklu. Mnogość stosowanych patentów może zachwycić.

Dánjal to zdolny kompozytor zgrabnych, wpadających w ucho melodii, ale też budowania nastroju, do tego na styku różnych muzycznych światów. Zestaw utworów znajdujących się na „The Bubble” wydaje się być mozaikową paletą muzycznych barw, w których ciągle wychwytujemy coś nowego.

 

 

 

Dánjal – „The Bubble”

1. With You 1 04:25
2. Balloon Dance 03:05
3. Blow the Bubble 03:09
4. And So It Grows…Again 01:46
5. Give Me 05:01

 

 

 

 

 

 

Dánjal :: The Bubble

6. With You 2 03:08
7. Bring Me Along 06:18
8. River 03:45
9. From A Father 02:51
10. Paint Me Blue 04:17

 

 

 
 

 
Dánjal : website / facebook / bandcamp
Album można zakupić za pośrednictwem farerskiej wytwórni TUTL

Dánjal :: The Bubble (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów