Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Dead Sea Apple

Dead Sea Apple to islandzki zespół rockowy, który powstał w 1992 roku. W skład zespołu wchodzą:

Arnþór Þórðarson – bas
Carl Johan Carlsson – gitara
Hannes H. Friðbjarnarson – perkusja
Haraldur V. Sveinbjörnsson – gitara, klawisze, wokal
Steinarr Logi Nesheim – wokal

Pierwszy singiel zespołu „Mist Of The Mourning” ukazał się w 1994 roku. Natomiast ich debiutancki album zatytułowany „Crush” został wydany 3 listopada 1996 roku. Materiał na album został nagrany latem 1996 roku w różnych studiach w Reykjaviku. Został zmiksowany przez Nicka Cathcarta-Jonesa i zespół w sierpniu i wrześniu w Studio Syrland. Nick Cathcart-Jones zajmował się również produkcją albumu. Współproducentem był Haraldur V. Sveinbjörnsson. Debiutancki krążek zespołu Dead Sea Apple przyniósł grupie nominację do nagród Iceland Music Awards 1997 w kategorii najlepszy debiut roku. Dwa single z tej płyty: „Mist of the Mourning” i „Sick of Excuses” często były emitowane w islandzkim radiu. Dodam, że w 1997 roku album został wydany również w Japonii i Australii. Zaś po trasie koncertowej po Islandii, grupa Dead Sea Apple dała kilka koncertów w Nowym Jorku, m.in. w słynnym klubie CBGB, który znajduje się na Manhattanie. 

Dokładnie dwa lata od premiery pierwszej płyty, tj. 3 listopada 1998 roku, premierę miał drugi album Islandczyków pod tytułem „Second 1”. Krążek został nagrany w okresie wrzesień-październik 1998 roku w Scream Studios w Reykjaviku przez Robina Robertsa, który wraz z członkami zespołu zajmował się produkcją tego albumu. Współproducentem płyty był Palli Borg, który również odpowiadał za jej miksowanie (w The Green Room, Reykjavik) i mastering (OZ). Jako ciekawostkę powiem, że album powstał w ciągu zaledwie czterech tygodni. A po zakończonej sesji nagraniowej, a jeszcze przed premierą albumu „Second 1”, Dead Sea Apple ponownie wybrał się z koncertami do USA. Nadmienię, iż pochodzący z tej płyty singiel „Homesick” znalazł się w Top-20 islandzkiej listy przebojów.

Trzeci i ostatni album Dead Sea Apple zatytułowany po prostu „III” ukazał się 1 stycznia 2013 roku. Co ciekawe, materiał na płytę został nagrany ponad dekadę wcześniej, w latach 2001-2002, ale nigdy wcześniej został nie wydany. Materiał na „III” został zarejestrowany w Studio 12 w islandzkiej krajowej rozgłośni radiowej National Radio Station 2 (Rás 2) przez Hjörtura Svavarssona. Za dodatkowe nagrania odpowiadali: Haraldur V. Sveinbjörnsson, Arnþór Þórðarson, Steinarr Logi Nesheim i Silli Geirdal. Panowie spotkali się we wrześniu 2002 roku w studiu Stúdió. Miksowaniem albumu zajmowali się Haraldur V. Sveinbjörnsson i Silli Geirdal. Natomiast mastering wykonał zdobywca nagród Grammy  Alan Silverman z Arf Digital w Nowym Jorku, który współpracował z takimi artystami jak np. Norah Jones, The Kinks, Soul Asylum, Madeleine Peyroux, Keith Richards, Leonard Cohen, Michael Bublé.

Na swoim trzecim longplay’u zespół Dead Sea Apple serwuje nam kolejny zestaw nośnych i melodyjnych alternatywnych rockowych numerów o subtelnym post grunge’owym zabarwieniu. Niby znane elementy, ale zmieszane w smaczny dla słuchacza sposób. W porównaniu do wcześniejszych wydawnictw Islandczyków, album „III” z pewnością posiada bardziej dopracowane brzmienie i produkcję, być może dlatego mniej jest tutaj szorstkiego gitarowego brudu na rzecz uwypuklonych chwytliwych melodii oraz nastrojowych fragmentów. Żeby nie było nieporozumień, wcale nie brakuje tutaj mocnych gitar i alternatywnych form. No, ale jednak. Na szczęście muzycy umiejętnie balansują między mocnymi partiami, a klimatycznymi tematami. Nie zapominajmy też o tym, że Dead Sea Apple tworzyli głównie w latach 90-tych i pozostając wiernym ówczesnym rockowym standardom doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na dobry utwór składają się przede wszystkim porządne riffy, wpadające w ucho melodie i szczere emocje budujące klimat. Jest też dobrze jeżeli na płycie pojawią się rockowe ballady, które łączą alternatywne ambicje z delikatnymi dźwiękami, brzmią przekonująco i pozwalają nieco odpłynąć. Oczywiście potrzeba jeszcze sprawnego wokalisty i Steinarr jak najbardziej spełnia ten warunek. Bardzo ładnie, wszystko się zgadza. Płyta „III” (jak i wcześniejsze) jest godna polecenia. Trzeba przyznać, że zespół Dead Sea Apple i ich wydawnictwa są ważnym elementem sceny muzycznej Islandii lat 90/00.  

Na koniec wspomnę jeszcze o tym, że dwóch muzyków (o nich wiem) z Dead Sea Apple nadal tworzy muzykę, ale już w innych projektach. Mam tu na myśli Haraldura V. Sveinbjörnssona, który założył projekt Red Barnett, oraz Steinarra Logiego Nesheima, który współtworzy zespół Norður.

 

 

Dead Sea Apple :: III

1. Shapeshifter 3:35
2. Until We Meet Again 4:34
3. Your Legacy 5:28
4. Proud 4:09
5. Dear God 3:41
6. Paperwork & Painkillers 3:39
7. Water 5:22
8. If I Could Change the Way I Feel 4:27
9. The Greatest Day 3:39
10. Saving the World 5:15

 

 

Dead Sea Apple : facebook / bandcamp / soundcloud / myspace / spotify


Dead Sea Apple :: III (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów