Wracamy dziś do solowego przedsięwzięcia Steinunn Eldflaug Harðardóttir czyli projektu Dj. Flugvél og Geimskip, pod szyldem którego ukazało się nowe wydawnictwo.

Dla przypomnienia, dotychczasowa dyskografia Dj. Flugvél og Geimskip obejmuje następujące albumy: „Rokk Og Róleg Lög” (2010), „Glamúr Í Geimnum” (2015), „Nótt Á Hafsbotni” (2015; recenzja TUTAJ).

18 stycznia 2019 roku za pośrednictwem wytwórni Geertruida ukazał się album „Our Atlantis” będący najnowszą produkcją Dj. Flugvél og Geimskip. Wydawnictwo to z jednej strony jest autonomicznym albumem, a z drugiej stanowi ścieżkę dźwiękową do gry wideo. Wspomniana gra wideo nosi ten sam tytuł, czyli „Our Atlantis” i powstała we współpracy  Steinunn Eldflaug Harðardóttir i jej przyjaciela oraz programisty Þórðura Hermannssona. Grę tę znajdziecie na głównej stronie internetowej artystki. Można ją odtworzyć bezpośrednio w przeglądarce, jak i pobrać na dysk (dostępny dla systemów Windows i OSX). W skrócie mówiąc jest to przygodowa strzelanka rozgrywająca się w surrealistycznym świecie. W trakcie odkrywania tego świata gracz doświadcza osobliwych, nieco dziwacznych i ekscentrycznych dźwięków, które potęgują nieziemski nastrój gry. Co ciekawe, gracz, który dojdzie do ostatniego etapu gry, ma możliwość wejścia do obiektu, który przenosi go do platformy Soundcloud, a tam na zwycięzcę czeka nowa kompozycja Dj. Flugvél og Geimskip, zatytułowana „Have Fun At Home”.

W oświadczeniu dla prasy Steinunn Eldflaug Harðardóttir w następujący sposóbopisuje album „Our Atlantis”: „Każdy z nas w dużej mierze żyje w świecie, który sami sobie stworzyliśmy, muzyka na płycie łączy ze sobą ogrom i blask przestrzeni, tajemnicze głębiny oceanu i wolność formułowania własnych opinii na temat świata, który jest wokół nas. Wprawdzie wciąż jesteśmy otaczani różnymi ideami mówiącymi nam jak żyć w sposób idealny, ale mimo wszystko warto jednak mieć na uwadze to, że mamy możliwość wyboru. Nikt nie może nam powiedzieć, co jest „właściwe”. Podobnie nikt nie może nam powiedzieć, czym tak naprawdę była Atlantyda. Czy opowieść o Atlantydzie jest fantastycznym mitem lub historyczną legendą? To Ty o tym decydujesz!?”. Zatem album „Our Atlantis” powinien dać słuchaczowi do zrozumienia, że wyłącznie osobiste wybory danej jednostki decydują o jej światopoglądzie.

Brzmieniowo „Our Atlantis” plasuje się gdzieś pomiędzy płytami „Glamúr Í Geimnum” a „Nótt Á Hafsbotni”. No, ale chyba nie mogło być inaczej skoro płyta opowiada o tajemniczej Atlantydzie, zaawansowanej technologicznie i cywilizacyjnie krainie, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach w otchłaniach oceanu.

Eksperymentalna muzyka elektroniczna Dj. Flugvél og Geimskip znajdująca się na „Our Atlantis” to dziwna kombinacja ekscentrycznych dźwięków i sampli. Z pewnością futurystyczna to rzecz i awangardowa. Osobliwy electro quirk-pop z odniesieniami do brzmień starych gier w stylu gameboy, j-popu, drum’n’bassu lat 90-tych, jazzu oraz twórczości Joe Meeka. Do tego materia ta jest mocno transowa, psychodeliczna i kosmiczna. Przy tym bardzo hipnotyzująca. A choć miejscami nieco irytująca, to jednak zawsze intrygująca.

Our Atlantis” to czysta, niczym niezmącona fantazja, zwariowany sen. Dj. Flugvél og Geimskip oferuje nam intensywnie zabarwiony muzyczny surrealizm.

 

 

Dj. Flugvél og Geimskip :: Our Atlantis

1. The Sphinx 4:07
2. Have Fun at Home 3:47
3. Elsta lag í heimi 3:38
4. Allt er bara bull 4:54
5. Draumaskipið 3:10
6. Can We Stop the Time 3:42
7. Ryðgaði heimurinn 5:10
8. Atlantis 5:02
9. Let Go! 4:38
10. Our World Is Way Too Big 4:05
11. Apocalypse 4:08

 

Dj. Flugvél og Geimskip : website / facebook / spotify / soundloud


Dj. Flugvél og Geimskip :: Our Atlantis (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów