Zespół Duo Harpverk powstał w 2007 roku. Drugi człon nazwy zespołu ‚Harpverk’ to połączenie dwóch islandzkich słów określających harfę i perkusję, czyli ‚harpa’ i ‚slagverk’ = Harpverk!

 

Ten intrygujący duet został założony przez harfistkę Katie Buckley i perkusistę Frank Aarnink. U jego podłoża leżał pomysł na to, aby przygotowywać i wykonywać muzykę rozpisaną jedynie na harfę i perkusjonalia. Zatem twórczość tego projektu to rzecz kreowana na styku muzyki eksperymentalnej i muzyki klasycznej.

duo-harpverk-517x355

Dotychczas Duo Harpverk opracowali ponad 80 utworów, skomponowanych nie tylko przez kompozytorów islandzkich, ale też pochodzących z Danii, Anglii, Australii i Stanów Zjednoczonych. Chociaż wykonują wiele dzieł kompozytorów bardziej doświadczonych, głównym ich celem jest przyjmowanie zleceń i wykonywanie muzyki również młodych twórców.

Grupa regularnie występuje na festiwalach w Islandii np. Listahátið, Tectonics Festival, Dark Music Days Festival, Iceland Airwaves, Kírkjulistahátið, Ung Nordic Music Days.

Występowali także za granicą np. w Danii podczas OpenDays Festival, w Holandii podczas Icelandic Music Days, na Wyspach Owczych w ramach festiwalu Summartónar, a także w Washingtonie na Kennedy Center w ramach Nordic Cool Festival.

Duo Harpverk ma obecnie na swoim koncie dwa pełnowymiarowe albumy: “The Greenhouse Sessions(kwiecień 2012) oraz “Offshoots” (październik 2014).

Debiutancki album “The Greenhouse Sessions” to mały przedsmak prac napisanych i nagranych pomiędzy 2009 a 2012 rokiem. Materiał nagrywany pod okiem Sturla Mio Þórisson i Úlfar Ingi Haraldsson. Mastering płyty przeprowadził Valgeir Sigurðsson.

Systur/Sisters” to kompozycja autorstwa Ólafur Björn Ólafsson. Pomysłem kryjącym się za powstaniem tego fragmentu było napisanie utworu z narracją, coś na kształt krótkiej opowieści lub wiersza. Omawiana kompozycja opowiada historię o pozaziemskich siostrach Harfie i Mrimbie, o księżycu i wielkim krwawym oku w morzu.

Kompozytorem „Leyndir Dansar/Hidden Dances” jest Óliver Kentish. Utwór został napisany w styczniu 2007 roku specjalnie dla Duo Harpverk. Ta krótka muzyczna opowieść jest zarówno mistyczna, jak i podszyta jakiegoś rodzaju radością, z dotykiem celtyckiej melancholii

„Eindir/Particles” to rzecz przygotowana przez Anna S. Þorvaldsdóttir dla Frank i Katie na początku 2007 roku, specjalnie na ich pierwszy koncert jako Duo Harpverk. Utwór składa się z czterech krótkich wątków, gdzie każdy wątek przedstawia rozszerzony fragment danego pomysłu lub dźwięku.

Autorem utworu „Wavering Wood, Whirling Metal” jest Jenny Hettne. Inspiracją dla tej kompozycji były różne dźwięki pochodzące z drewna i metalu. Melodie zapętlone w całym utworze mają smak zdeformowanych kołysanek. Te melodie można usłyszeć w harfie, perkusji i dwóch przygotowanych instrumentach tzw. music box. Te melodie i odmienne barwy różnorodnych instrumentów, charakteryzują tę muzykę.

Kompozycja „Present Time 3” napisana została przez Jesper Pedersen. W sposób filozoficzny traktuje pojęcie czasu i teraźniejszości. Opiera się na tym, że ‚teraz/teraźniejszość’ to rzecz tak naprawdę trudna do uchwycenia. Kiedy mówimy ‚teraz’ to jest ono już przeszłością, bo czas jest płynny.

W trzy częściowej kompozycji „Shadows and Silhouettes”, której kompozytorem jest Úlfar Ingi Haraldsson, przeplatają się stałe i elastyczne formy. Każdy pomysł niesie daną refleksję, odbicie i kształt pojawiający się w zmienionym stanie różnych momentach całego utworu. Zróżnicowane połączenia i transformacje pomysłów w tej kompozycji, zarówno akustyczne jak i elektroniczne, kamuflują prawdziwą grę cieni i sylwetek.
34430_452058544132_7372274_n

Drugi album “Offshoots” wydany został w październik 2014 roku. Jego nagrania miały miejsce w okresie 2012-2014 w Greenhouse Studio. Nagraniami utworów 1 i 4 zajmował się Sturla Mio Þórisson, natomiast pozostałymi Paul Evans, który zresztą miksował cały materiał. Mastering to rzecz, za którą odpowiedzialny jest ponownie Valgeir Sigurðsson.

„Another story about the direction of rocks” to kompozycja napisana przez Folkert Buis na harfę i marimbę. Została ona napisana w Holandii, po wizycie w Reykjaviku. Utwór w sposób magiczny pasuje to wyspy wulkanów, jak dopasowane rękawiczki. Możesz w nim usłyszeć wodę kształtującą pejzaż Islandii, wydobywającą się spod topniejących lodowców, wpadająca do gejzerów i wodospadów. W muzyce może wyczuć siły tektoniczne poruszające skałami. Kolejna opowieść przedstawiona z punktu widzenia medytującej skały.

Utwór „Offshoots” został napisany przez przez Duo Harpverk w 2012 roku, specjalnie na występ podczas Nordic Cool Festival w Kennedy Ceneter w Waszyngtonie. Ten utwór to podróż przez 27 kombinacji instrumentów oraz zastosowaniem technik, w których wykonawcy naśladują siebie nawzajem.

„Nocturne” to rzecz przygotowana przez Kári Bæk dla Duo Harpverk specjalnie na ich trasę po Wyspach Owczych w 2012 roku. Oparta jest na jednej z własnych melodii autora pochodzącego z utworu zatytułowanego „Jarðareygað”, ang. „Eye of the earth”

Kompozycja „Still life”, której autorem jest Oliver Kentish ma także rozszerzony tytuł “Still life – Meditations for harp & percussion” i eksploruje ciągłość różnych wątków zewnętrznie podobnych. Wątki muzyczne zawierają mikrokosmiczne elementy będące w stałym ruchu, prowadzą one do makrokosmoso-podobnych fraktali, rozszerzonych wersji tych komponentów.

10712850_10152745348134133_2968582891352294038_n

„Dorsia 2a” kompozytora James Romig, rozwija się powoli i stopniowo przez 4 etapy po 4 motywy. Ostatni etap jest transpozycją pierwszego. Następuje zmiana tonacji. Podstawa rytmicznej struktury, która stoi za całym utworem jest oparta jest na 4-częściowej tablicy wszystkich partycji oryginalnie utworzonej przez amerykańskiego kompozytora Milton Babbitt. Muzyka Babbitta często posiada gęstą konsystencję i język harmoniczny, tymczasem „Dorsia” jest znikoma i powolna harmonicznie.

Trzy częściowy utwór „Psuchomanteion” autora Árni Bergur Zoëga, ang. “Prophet of Souls”, został zainspirowany w szczególności przez proces mistycznej inicjacji mający miejsce w starożytnych misteriach eleuzyjskich. Proces ten ewoluuje przez 3 stany. Pierwszy ‚Katharmos‚ symbolizuje uprawę duszy. Drugi ‚Paradosis‚ można porównać do zasiania ziarna w przygotowanej wcześniej duszy. Z zasadzonego ziarna rodzi się, dojrzewa i rozkwita drzewo. Trzeci stan ‚Epopteia‚ dotyczy zajmowanie się nim, opiekowanie się w celu jego zachowania i utrzymania. Dla drzewa jak i dla inicjacji ten stan był długowiecznym procesem, niezbędnym dla pozostałych i ewoluowania ich ścieżek. Co za tym idzie dalsze wzmacnianie połączenia tych trzech stanów. Pierwszy rozdział tej kompozycji wykorzystuje tylko dźwięki perkusji, a drugi i trzeci odpowiednio drewniane i metalowe perkusjonalia.

Duo Harpverk tworzy muzykę niestandardową, niezwykle ilustracyjną, z mocnym nawiązaniem do muzyki klasycznej, eksperymentalnej i improwizowanej. Oczywiście swoją formą może też przypominać filmową ścieżkę dźwiękową.

Muzyka zawarta na dwóch opisanych albumach stanowi idealnie wyważoną miksturę, w której znajduje się pełno smaczków, niuansów oraz szczegółów dźwiękowych i brzmieniowych. W tym miejscu brawa należą się również za produkcję, która rewelacyjnie dopracowała każdy, nawet najmniejszy fragmenty płyty. Brzmienie jest klarowne, uwypuklono w nim najważniejsze elementy poszczególnych kompozycji.

Twórczość tego duetu jest wymagająca i ja to rozumiem. Muzycy stworzyli swój własny świat pełen niekonwencjonalnych dźwięków, wprowadzających nas w pewien rodzaj transu. Sztuka to niewątpliwa. Rozbudowane struktury opierające się na organicznych dźwiękach i rozłożone w wielominutowych utworach sprawiają, że nie jest to muzyka dla wszystkich. To rzecz dla osób o otwartych umysłach. Zapewniam, że zbliżenie się do tej osobliwej muzyki, do intrygujących dźwięków przygotowanych przez Duo Harpverk rekompensują poświęcony czas, prosząc się o kolejną celebrację i odkrywanie krążka na nowo.

Uważam, że słuchanie tej muzyki jest w pewien sposób uczestniczeniem w onirycznym seansie, podczas którego dźwięki płynące z głośników mogą hipnotyzować i uzależniać swoją poetyką. Prowadzi to do tego, że przy kolejnym odsłuchu adorujemy je w niewytłumaczalnym zachwycie.

 

a4074678709_10

Duo Harpverk :: The Greenhouse Session

1. Systur/Sisters 08:49
2. Leyndir Dansar/ Hidden Dances 07:31
3. Eindir/Particles 05:25
4. Wavering Wood, Whirling Metal 09:08
5. Present Time 3 05:26
6. Shadows and Silhouettes- I. Shadows in dim light 05:58
7. Shadows and Silhouettes- II. Moving shapes of silhouettes 08:37
8. Shadows and Silhouettes- III. See, the beam of light! 05:48
9. Hidden Track 02:50

 

Duo-harpverk_001_grande

 

 

Duo Harpverk :: Offshoots

1. Another story about the direction of rocks (4:58)
2. Offshoots (7:27)
3. Nocturne (6:25)
4. Still life (18:05)
5. Dorsia 2a (12:07)
6. Psuchomanteion – I. Katharmos (4:14)
7. Psuchomanteion – II. Paradosis (2:28)
8. Psuchomanteion – III. Epopteia (3:49)

 

 

 

Duo Harpverk : website // facebook // bandcamp


Duo Harpverk :: The Greenhouse Session // Offshoots
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów