Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Flosi Þorgeirsson to islandzki muzyk i multiinstrumentalista, gitarzysta m.in. zespołu HAM i GlerAkur, ale grał również z mnóstwem innych artystów. Flosi jest częścią islandzkiej sceny muzycznej od wielu lat. Trzeba również dodać, że artysta studiował na Uniwersytecie Islandzkim, na Wydział Historii i Filozofii, gdzie zdobył tytuł doktora historii (jego praca doktorska dotyczyła konfliktu między islandzkimi i brytyjskimi statkami podczas wojny dorszowej w latach 80’). Zaś w 2020 roku uruchomił audycję Ghost of the Past, w której stara się edukować swoich słuchaczy w kwestiach historycznych. Warto również wspomnieć, że Flosi interesuje się też aktorstwem i współpracuje z Leikfélag Hugleik.

Kilka lat temu Flosi Þorgeirsson wpadł na pomysł wydania kilku swoich kompozycji. Pisanie własnych piosenek było dla artysty konstruktywnym sposobem radzenia sobie ze stanami lękowymi i depresją, które miały silny wpływ na jego ówczesne życie i funkcjonowanie. A będąc dosadnym, rujnowały mu je. Dzięki długiemu procesowi leczenia,które obejmowało zarówno terapię indywidualną, jak i grupową, Flosi zaczął coraz bardziej dostrzegać korzyści jakie płyną z tworzenia muzyki. Nabrał większej pewności siebie w byciu kompozytorem. Po pewnym czasie grania i komponowania własnej muzyki zdał sobie sprawę, że stworzył kilka utworów, które mu się naprawdę podobały i stwierdził, że musi je opublikować..

W ten oto sposób 29 listopada 2021 roku ukazał się debiutancki solowy album Flosiego Þorgeirssona zatytułowany „Flosi”. Materiał na płytę został nagrany i zmiksowany przez Einara Vilberga (Noise) w Studio Hljóðverk. Flosi zaśpiewał we wszystkich utworach (po islandzku) i zagrał na niemal wszystkich instrumentach, oprócz perkusji, za którą zasiadł jego przyjaciel z grupy HAM, Arnar Geir Ómarsson.

Autor Flosi” wyjaśnia, że dany album jest swego rodzaju hołdem złożonym muzyce, przy której dorastał. Kompozycje Islandczyka pozostają pod wyraźnym wpływem muzyki punkowej, alternatywnego rocka lat 80’, muzyki metalowej i klasycznego rocka. Muzyk przyznaje się do inspiracji takimi kapelami jak np. Sonic Youth, Hüsker Dü, Dinosaur Jr., ale również Foreigner. Rzeczywiście wypada się z tym wszystkim zgodzić, bo utwory Flosiego tkwią w garażowym, punkowym i rockowym, a także noise’owym dziedzictwie lat 90’, a jednocześnie skręcają w nieoczekiwane rejony. Stąd łatwo możemy się domyśleć, że brzmienie solowej produkcji Flosiego opiera się na głośnych partiach gitar, grzmiącym basie i perkusji. Nad wszystkim unosi się duch alternatywy i rockowej wolności w doborze środków wyrazu. I chociaż można znaleźć w twórczości Islandczyka odniesienia do różnych znanych bandów, to słuchając albumu „Flosi” i tak nie towarzyszy nam uczucie, że muzyk kogoś udaje czy naśladuje tylko gra po prostu coś swojego i jest w tym szczery. Dzięki czemu kupił mnie już przy pierwszym odsłuchu płyty.

Flosi nie ma w sobie żadnej ściemy, za to całkiem sporo talentu. Wspaniale radzi sobie również za mikrofonem. Jego solowy album przywraca muzyce rockowej należną jej brudną i zgrzytliwą barwę. Jednakże wartość tej muzyki leży nie tylko w zgrzytliwych, a jednocześnie pociągających swą surowością dźwiękach, ale również skrytych pod gitarami kapitalnych melodiach. Te nagrania zapadają w pamięć już przy pierwszych odsłuchach. Na albumie „Flosi” znajdziemy naprawdę świetne kawałki, które z powodzeniem mogą pretendować do statusu sztandarowych w kanonie islandzkiego rocka.  Moim zdaniem jest to płyta niezwykle równa pod względem kompozycyjnym, a przede wszystkim szczera i prawdziwa. Wystarczy po nią sięgnąć, by znaleźć się w odrębnym muzycznym świecie. Bierzcie i słuchajcie tego wszyscy, to jest bowiem kawał dobrej muzyki.

 

 

Flosi Þorgeirsson :: Flosi

1. Týnd 03:34
2. Myrkur 02:35
3. Myrðir sálir 04:18
4. Mistök 06:39
5. Grái farþeginn 05:18
6. Sólin er köld 07:18
7. Ég veit 03:36
8. Hillingar 04:33
9. Þögn 04:28
10. Hlekkur (Tileinkað Link Wray) 02:12

 

 

Flosi Þorgeirsson : facebook / spotify

Flosi Þorgeirsson :: Flosi (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów