FM Belfast to indie-electro-synth-popowy kolektyw, o którego historii i całej drodze kariery możecie przeczytać sięgając do recenzji ich poprzedniej płyty „Brighter Days“ z 2014 roku, którą znajdziecie tutaj.

Najnowszy, czwarty LP w dorobku islandzkiej grupy nosi tytuł „Island Broadcast“ i miał on swoją premierę 2 listopada 2017 roku. Miksowaniem i masteringiem materiału zajmował się Axel „Flex” Árnason. Islandzki kwartet promuje swój album singlem „All My Power”, do którego nakręcili video.

Każdy kto choć trochę zna FM Belfast wie, że to nie jest normalny electro popowy zespół. To w ogóle nie jest zespół, tylko bardziej grupa przyjaciół nastawionych na spontaniczną beztroską zabawę i czystą sceniczną radość. A propos sceny – wydaje się, że jest to naturalne środowisko muzyków, którzy jak mało kto potrafią rozkręcić każdą imprezę, wywołać uśmiech u największego ponuraka i zachęcić do swobodnych pląsów nawet króla popierania ściany. No tak! Nie sposób ustać przy ich muzyce w miejscu, nie poruszyć nóżką, bioderkiem, czy główką. Tak przynajmniej było przy muzyce z poprzednich trzech albumów FM Belfast. A jak jest teraz?

Island Broadcast“ zawiera jedenaście nowych utworów, które sprawdza się w każdej sytuacji, a szczególnie oczywiście na parkiecie, tudzież domowej imprezie (sylwester niebawem). Teksty jakie znalazły się na płycie są wprawdzie bardzo intymne i osobiste. Dotyczą pełnego wachlarza emocji i życiowych sytuacji od poczucia błogości, radości i euforii, przez przyjaźń, dorastanie, po sytuacje straty, a także podejmowanie prób pozostania dobrym w tym coraz bardziej obcym człowiekowi świecie. Dodam, że głównym autorem testów jest Örvar, który jest także członkiem i założycielem islandzkiej grupy Múm.

Otwierająca album, singlowa piosenka „All My Power” opowiada o poczuciu winy, a dokładnie o dwóch postaciach – obwiniającym i obwinianym. Piosenka „Follow Me” mówi o osobie, która przestaje byś ślepa na to co dzieje się w otaczającym ją świat. Chodzi tutaj głównie o branie odpowiedzialności za podjęte decyzje oraz o to, że bycie życzliwym nie jest tożsame z byciem naiwnym. Numer „Enjoy” pokazuje, że należy spoglądać na świat przez pryzmat dobrej zabawy. Chociaż kolejna kompozycja „Up All Night” z dużą dawką humoru i dystansu ukazuje jaki jest najlepszy sposób na zmarnowanie swojego życia i to w ukryciu, poza wzrokiem innych osób. Chodzi tutaj o nocne imprezowe życie. Dużą dawkę pozytywnego myślenia wstrzykuje tekst piosenki „Agent”. Jego przesłanie jest proste – głowa do góry, nie poddawaj się.

Tekst do piosenki „You’re So Pretty” stanowi pewien wyjątek, bo pochodzi z krótkiego opowiadania napisanego przez Lóę. Traktuje on o procesie starzenia się bez wyraźnego okresu dojrzewania, o byciu niespokojnym i zepsutym. „Streamers” to historia miłosna, o uczuciu, które towarzyszy ci kiedy znajdujesz osobę, z którą chcesz być do końca życia. „Leave A Mark” to przypomnienie o tym, aby zrobić coś pożytecznego z życiem, które się otrzymało, żeby nie marnować czasu. To nie musi być coś super ważnego, należy po prostu żyć swoim życiem. „Fearless Youth” to nostalgiczna podróż do okresu młodości i nastoletnich przyjaźni, kiedy było się młodym i nieustraszonym nastolatkiem. „Strobe” to bardzo klimatyczny utwór, pełen euforii i szczęścia.  Jest przeznaczony dla osób, które chcą tańczyć w euforii szczęścia. „The Game” ma przekaz dużo mocniejszy. Mówi, aby opierać się władzy złych ludzi i złych rządów.

W muzyce FM Belfast nadal dużo jest lekkości, słońca, energii i radości. Mało kto jest w stanie oprzeć się urokowi tych kołyszących, rozmytych i zmysłowych dźwięków. Oldschoolowe brzmienia syntezatorów, pulsujące rytmy i mnogie zmiany tempa, przyjemnie szorstkie bity, stylizowane wokale i czarujące harmonie oraz chwytliwe refreny. Do tego grupa brzmi tak jakby organizowała imprezę, na którą zaprosiła swoich najbliższych znajomych. Jest tak naturalnie i bez skrępowania. Nikt tu nie narzuca zabójczego tempa, są też bardziej wyważone momenty, stanowiące równie dobrą rozrywkę i wciągające w równie hipnotyczny trans. Z tym, że na „Island Broadcast“ da się jednak zauważyć zwiększenie ładunku ciepłej melancholii i sentymentu. Dlatego na wstępie napisałem, że ta muzyka sprawdza się w każdej sytuacji. Bo z jednej strony z łatwością porwie nas do tańca i do zabawy. A z drugiej pozwoli oddać się refleksji i błogiemu relaksowi. Tak czy owak efekt jest mocno zadowalający.   

 

 

FM Belfast :: Island Broadcast

1 All My Power 3:49
2 Follow Me 3:45
3 Enjoy 3:11
4 Up All Night 3:21
5 Agent 2:55
6 You’re So Pretty 3:26
7 Streamers 3:53
8 Leave A Mark 3:12
9 Fearless Youth 2:46
10 Strobe 3:58
11 The Game 3:35

 

 

FM Belfast : website / facebook / soundcloud

FM Belfast :: Island Broadcast (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów