FONETIKA to nowy muzyczny projekt, który powstał na Wyspach Owczych.

Grupę FONETIKA tworzą:

Katrina Olsen (wokal, klawisze, saksofon)
Líggjas Olsen (wokal, klawisze, syntezatory)
Per Ingvaldur Højgaard Petersen (perkusja, programowanie, gitara)
Sissal Grækarisdóttir Magnussen (śpiew, klawisze)
Jákup Veyhe (nólsoyarbox)

11 czerwca 2021 roku na rynku pojawiło się debiutanckie wydawnictwo projektu FONETIKA zatytułowane „BA Tónlist”, które zostało wydane przez Tutl Records. Materiał na album został zarejestrowany w kilku miejscach: Bloch Studio, Hoydalar, Læraraskúlin, domowym studio Ari Johannesen i Studio við gólvhita. Miksowaniem płyty zajmowali się Per Ingvaldur Højgaard Petersen i Ari Johannesen. Zaś mastering wykonał Fred Ruddick. Okładkę wydawnictwa przygotowała Kirstin Helgadóttir.

Dodam, że w nagraniach omawianej muzyki brało gościnnie udział kilku muzyków, w tym również kwintet smyczkowy: Ari Johannesen (gitara, syntezatory, bas), Torleik Mortensen (bas), Andreas Tykjær Restorff (smyczki, sample), Mattias Dimitris Kapnas (klwisze), Jón Andreasen Festirstein (smyczki), Tóri Restorff Jacobsen (smyczki), Sámal Petersen (smyczki), Angelika Nielsen (smyczki), Ólavur Olsen (flugelhorn), Bartal Augustinussen (gitara).

Brzmienie albumu „BA Tónlist” jest zbiorem wszelkiego rodzaju gatunków, od muzyki klasycznej, przez ambient, muzykę elektroniczną i bity, aż po delikatne ballady i indie pop/funk. To muzyka stworzona przez pięciu farerskich artystów, z których każdy charakteryzuje się swoją własną, indywidualną artystyczną ekspresją. Wejście w delikatny dźwiękowy pejzaż muzyki Líggjasa, utrzymywanej w spokojnym tempie, wciąga prostymi fortepianowymi melodiami i unoszące się w powietrzu, subtelnymi wokalami. Muzyka Katriny pełna jest swobody, jednocześnie organiczna i eksperymentalna, łączy delikatne wokale i beztroskie melodie z dziwnymi rytmami i osobliwie brzmiącymi sekwencjami. Muzykę Sissal można określić jako wynik surowej i szczerej kompozycji muzycznej. Wokal ma kluczowe znaczenie dla jej artyzmu, co widać w wykorzystaniu przez nią różnorodnych efektów. Dzięki klasycznemu podejściu, muzyka Jákupa jest złowieszcza i intensywna, przedstawia coś na kształt walki między instrumentami, którą prowadzi natchniony głos. Poprzez wykorzystanie elektronicznych rozwiązań i manipulacji muzyka Pera demonstruje moc minimalistycznych melodii i ambientu, które eksplorują nastrojową atmosferę.

Eklektyczna muzyka FONETIKA zachwyca pomysłowością, uwodzi słuchacza nieprzewidywalnością i niejednoznacznością oraz wieloma integrującymi brzmieniami. To album o szalenie przestrzennym charakterze, z kapitalnie rozpisaną dramaturgią. Konwencja przyjęta przez farerski projekt nie ma żadnych ograniczeń. Zapewne twórcy „BA Tónlist” mieli bardzo artystyczne ambicje, które udało im się w pełni spełnić. Artyści podeszli do materii muzycznej w niekonwencjonalny sposób, porażają swoimi zdolnościami, umiejętnie łącząc klasykę i organiczne brzmienia ze współczesnością i brzmieniami syntetycznymi. Dzięki swojemu wielostronnemu talentowi uzyskali niezwykle atrakcyjne, wręcz magiczne efekty, które czynią „BA Tónlist” wyjątkowym, hipnotyzującym i uduchowionym dziełem. Dziełem, które w niewyjaśniony sposób przyciąga i skupia na sobie uwagę. Co ciekawe stylistyka krążka będąca wypadkową wielu wizji muzyki, wypada tutaj zaskakująco płynnie i spójnie. Nie potrafię znaleźć zbędnego elementu na tym albumie. Ciągle czuję się zaskoczony i zdumiony znakomitością tej muzyki.

Jestem pewien, że twórczość FONETIKA powstał z czystej miłości do muzyki. „BA Tónlist” to piękna i absolutnie fascynująca płyta do wielokrotnego słuchania i wyszukiwania kolejnych dźwiękowych smaczków. Jedno z najlepszych tegorocznych wydawnictw pochodzących z Wysp Owczych. Pozycja obowiązkowa. Nie powinniście zignorować tego albumu. Gwarantuję, wciągniecie się.

 

 

FONETIKA :: BA Tónlist

1. Sjósett
2. Leikaland
3. Ungar Ástir
4. Ljóðskýggj
5. Til tvílembuna
6. Tey bíða
7. Ex Nihilo
8. Tú gert ikki nógv burturúr
9. Við vatnið
10. 5+1
11. Klepri
12. Spælidós

 

FONETIKA : spotify

FONETIKA :: BA Tónlist (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów