Foreign Land to islandzka blues rockowa kapela składająca się z muzyków grających ze sobą wspólnie od przeszło 10 lat.

Członkowie Foreign Land to:

Brynjar Már Karlsson – bas
Einar Rúnarsson – organy Hammond
Haraldur Gunnlaugsson – gitara
Haukur Hafsteinsson – perkusja
Jóhann Jón Ísleifsson – gitara
Rakel María Axelsdóttir – wokal

12043025_1685497188335024_2443651284837443632_n

Foreign Land w dniu 25 września 2015 roku wydali swój debiutancki album zatytułowany „Voice of a Woman”. Kompozytorami muzyki zawartej na tym krążku są głównie Haukur Hafsteinsson i Haraldur Gunnlaugsson. Natomiast autorami tekstów Jane Appleton i von Akros. Na marginesie dodam, że w dwóch utworach na wokalu gościnnie pojawia się Einir Guðlaugsson.

Album „Voice of a Woman” w warstwie tekstowej jest wyrazem głosu kobiety, która w życiu doświadczyła wiele różnych chwil – od radości, rozkoszy i miłości, przez gniew i złości, a po uczucie smutku, żalu i zrezygnowania. Natomiast w warstwie muzycznej Foreign Land prezentuje własną interpretację głównie bluesa, ale też rocka, soulu i jazzu. Chętnie sięga też po inne gatunki. Czasami ociera się na przykład o folk, americanę lub gospel.

Voice of a Woman” jest wydawnictwem świetnie zaśpiewanym, pięknie nagranym i zaaranżowanym. Nie ma tutaj słabych kompozycji, są tylko dobre i bardzo dobre. Wspaniałe aranżacje sprawiają, że często proste kompozycje zyskują fenomenalny klimat. Dodatkowo tej muzyce nie brakuje „iskry”, elementu stanowiącego o muzycznej sile przekazu. Przygotowany przez Foreign Land materiał ma w sobie klasę i sporo niekonwencjonalnego uroku. To jest ta stara szkoła komponowania dobrych utworów, w której najważniejsza jest atmosfera, zaangażowanie, feeling i melodia. Poszczególne elementy łączą się w perfekcyjną całość. To koronny przykład na to, że taką muzykę ciągle można podać ze szczerością i żarliwością starych mistrzów.

0005589923_10

A gdzie dokładnie kryje się sekret brzmienia Foreign Land? Przede wszystkim w ciekawie rozwiniętych partiach instrumentalnych oraz specyficznej grze sekcji rytmicznej naładowanej interesującymi motywami i uczuciami, a także pełnymi emocji solówkami. Sporo w nich subtelnych smaczków. Ponadto niebagatelnej wartości zespołu należy upatrywać się również w przejmującym brzmieniu nastrojowo bulgoczących organ Hammonda i urzekających partiach harmonijki ustnej odpowiednio nasycających atmosferę płyty. Ale przede wszystkim elegancji i odpowiedniej wymowy muzyce Islandczyków nadaje wokal Rakel. Zdecydowany śpiew wokalistki jest niezwykle barwny, wciągający i głęboko poruszający. W swojej ekspresji zahacza raz o nutkę wyraźnie bluesową, innym razem o jazz czy soul, ale nie stroni też od klimatów folk-pop-rockowych czy gospel. Wyjątkowa barwa głosu i duże możliwości wokalne sprawiają, że Rakel przyjemnie prezentuje się nie tylko w wyważonych i nastrojowych fragmentach płyty, w których czaruje powabem i niezwykłym wyczuciem, ale przekonująco wypada również w utworach bardziej dynamicznych.

Foreign Land żonglują nastrojami, cieszą dojrzałością i serwują solidną porcję własnej wersji bluesa, który jest swobodny i nieprzytłaczający, podany w bardzo autentycznej oprawie. Dlatego tak łatwo dajemy się porwać miksturze dźwięków i zmieniającemu się klimatowi i dramaturgii utworów. Kompozycje raczą nas zmianami dynamiki i klimatu, co również należy pozytywnie odnotować. Ciężko wyróżnić którykolwiek z utworów, gdyż wszystkie zagrano z pieczołowitością, mocną, ekspresją i polotem. Każda kompozycja pochodząca z “Voice of a Woman” zapewnia nam moc wrażeń i w rzeczywistości takowe towarzyszą nam od początku do końca tego albumu.

 

a0961260581_10

Foreign Land :: Voice of a Woman

1. Day’s Love Story Blues 04:15
2. Two is a Crowd 02:45
3. All Day Long 03:43
4. The Lonely Man 05:37
5. In a Foreign Land 04:36
6. Seeing Red 03:43
7. Between Always and Never 05:19
8. Two of a Kind 04:06
9. Can’t Catch My Breath 03:52
10. So in Love with You 03:28
11. Waiting 04:00

 

Foreign Land : facebook // bandcamp


Foreign Land :: Voice of a Woman
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 3 Głosów