Niedawno wspominałem o tym, że islandzki zespół Fufanu ogłosił wydanie trzyczęściowej serii albumów EP. Przy okazji przedstawiłem pierwszą odsłonę tego przedsięwzięcia, czyli EPkę  „Dialogue I” (recenzja), w której omówiłem genezę powstania tej serii.

24 sierpnia 2018 roku miała premierę druga EPka danej serii Fufanu zatytułowana „Dialogue II”, która ukazała się za pośrednictwem wytworni One Little Indian Records. Muzykę na tę płytę napisał wspólnie cały zespół, zaś autorem tekstów jest Hrafnkell Kaktus Einarsson. Nagraniem materiału również muzycy zajmowali się samodzielnie we własnym studiu w Reykjaviku. Przy produkcji korzystali z pomocy Alapa Momina. Natomiast końcowy mastering wykonał  Vlado Meller.

Fufanu na wydanych przez siebie dotychczas albumach pokazali, że są miłośnikami wszelkiego rodzaju eksperymentów, nie stronią od częstych zmian stylu i brzmienia, nie gardzą też w żaden sposób elektroniką. Muzycy nie ustają w swoich poszukiwaniach, eksplorowaniu nowych terytoriów muzycznych i przekraczaniu barier stylistycznych. Czasem to może się wydawać wręcz schizofreniczne. To widać szczególnie na serii aktualnie wydawanych albumach EP. Najnowszy krążek „Dialogue II” zawiera 3 nowe utwory, które wprowadzają nas w nowe mnogie światy Fufanu. Ponownie otrzymujemy muzykę zróżnicowaną i mocno eksperymentalną.

Na „Dialogue II” awangardowa elektronika przytula się z alternatywnym techno i post punkiem. Album otwiera kompozycja „Pick up”, którą rozpoczyna długie instrumentalne wprowadzenie. Numer rządzi się ciekawą motoryką. Zbudowany jest przede wszystkim na rytmie. Początkowo wciąga nas transowym downtempo ze schowanymi w tyle klawiszami, później przechodzimy do bardziej wyraźnych bitów, mocniej zarysowanych partii syntezatorów oraz bardziej konkretnej pracy perkusji, podbitej dodatkowo liniami basu. Z jednej strony można się w tym dopatrywać jakiejś dziwnej odmiany kosmicznego techno, z drugiej strony za sprawą sprzężonych gitar i zimnych, obojętnych linii wokalnych dotykamy w nim również post punku. Śpiew nie jest jednak tutaj jednorodny, momentami brzmi na przykład marzycielsko i refleksyjnie, a kiedy indziej jakby dobiegał z dyskotekowego parkietu. Na pierwszym planie mimo wszystko jest rytm i syntezatorowe plamy.

Drugi utwór to „ Typical Critical”, który był singlem promującym wydawnictwo. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się warstwa wokalna – delikatna, zmysłowa, bardzo uczuciowa. Warstwa muzyczna stanowi pastelowe tło. Klimat tego utworu jest subtelny i intymny.  Ale to raczej nie dziwne, gdyż wokalista porusza tutaj temat miłości, a raczej różnic pomiędzy miłością online, a miłością w prawdziwym, realnym życiu. Autor wyjaśnia, że „w jakiś sposób chcemy być nie tylko kochanymi i uwielbianymi, ale także chcemy to czuć. Chcesz czegoś więcej niż tylko zobaczyć poprzez media społecznościowe i emotikony, że ktoś cię kocha – naprawdę chcesz to poczuć”. A zakończenie płyty dostajemy utwór „Chop Chop” utrzymany w raczej klasycznym stylu IDM. Oparty na motorycznej rytmice, pulsujących bitach, partiach syntezatorów, modulacjach dźwiękiem, naprzemiennym nakładaniem i ujmowaniem kolejnych warstw oraz zniekształconymi wokalizami pojawiającymi się pod sam koniec kompozycji.

Ogólnie rzecz biorąc „Dialogue II” nie jest wydawnictwem, które rzuca nas na kolana, albo czymś co może znacząco zmienić oblicze współczesnej muzyki. Niemniej jednak słucha się je dosyć przyjemnie i z zainteresowaniem. Myślę, że kiedy w końcu pojawi się trzecia część tej serii i będzie można w całości wysłuchać osobliwych „dialogówFufanu to w takim, pełniejszym kontekście ta muzyka nabierze innego znaczenia. Z pewnością islandzcy muzycy naładowani są nietuzinkowymi pomysłami, są twórczy i pokazali, że mogą wiele. Równocześnie nie bronią się przed wchodzeniem w nowe obszary dźwięków. Nie zatrzymują się w swojej nieskrępowanej kreatywności. Próbują różnego podejścia do muzyki, nie dbając przy tym o jej kategoryzację. Jak sami mówią „Życie nie jest tylko wyłączone, dobre czy złe, ale składa się z tego wszystko co jest pomiędzy tym”.

Czekam na ostatnią część „Dialogue”, a jeszcze bardziej na kolejny longplay Fufanu. Jestem bardzo ciekaw co zaserwują nam ci panowie w przyszłości.

 

 

 

 

Fufanu :: Dialogue II

1. Pick It Up
2. Typical Critical
3. Chop Chop

 

 

 

 

 

Fufanu : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Fufanu :: Dialogue II (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów