Po wydaniu dwóch EP’ek i jednego albumu LP „Few More Days To Go” (2015; recenzja tutaj) islandzki eksperymentalny post punkowy zespół Fufanu powraca z nowym longplayem.

W dniu 3 lutego 2017 roku światło dzienne ujrzał krążek pod tytułem „Sports” (One Little Indian; w Polsce przez Mystic). Najnowsze wydawnictwo Fufanu zostało wyprodukowane w Islandii przez Nicka Zinnera z Yeah Yeah Yeahs. W eksperymentalnym brzmieniu islandzkiej kapeli możemy doszukiwać się inspiracji takimi zespołami jak np. Joy Division, Bauhaus, Neu!, The Cure, Suicide, Can, a nawet wczesnym Simple Minds oraz nawiązań do bardziej współczesnych formacji typu The xx czy The Horrors. Pomimo tego Fufanu brzmią jednak świeżo i  intrygująco.

15966230_10154994328420625_5236801698120819608_n

W twórczości Fufanu pojawiają się wpływy nonszalanckim post punkiem, klaustrofobicznym cold/dark/new wavem, alternatywnym (post)rockiem i leniwym shoegazem, a także psychodeliczną elektroniką i paranoicznym krautrockiem. I tak mniej więcej brzmi album „Sports”, który poniekąd kontynuuje stylistykę brzmienia wypracowaną już przez zespół, lecz zdecydowanie podnosi jej wyraz względem poprzednich nagrań i czyni muzykę bardziej przystępną. Choć jest to dopiero druga długogrająca płyta w dyskografii Islandczyków, to zaświadcza ona, że mamy do czynienia z w pełni świadomą drogą twórczą formacji nie stroniącą jednak od dalszego rozwoju, poszukiwań i zewu eksperymentów.

W porównaniu do swojej poprzedniczki, płyta „Sports” wydaje się być znacznie mniej brudna, mniej ponura czy posępna. Ta muzyka nie jest już tak złowieszcza jak na wcześniejszej płycie, pozostaje jednak utrzymana w refleksyjnym tonie. Nastrój jest tutaj zdecydowanie mniej minorowy i łagodniejszy w wyrazie. Choć wciąż do głosu dochodzi  nostalgia, sentyment, liryzm i tajemnica, to równocześnie pojawia się w nich więcej światła, bardzo dużo rozmarzenia i chwytliwej melodyki. Ileż tutaj kapitalnych melodii! Drapieżność owszem pojawia się, lecz jest subtelnie dozowana i występuje najczęściej jako wspaniały „przeplot” w aranżacjach. Pewne zmiany nastąpiły również w liniach wokalnych. Dobrze nam znany „otchłanny” głos wokalisty nie brzmi już tylko i wyłącznie jakby pochodził z zimnej krypty. Podobnie mniej w nim zniechęcenia i zobojętnienia. Chłodna wokalna ekstaza już nie jest taka mroźna i nieprzystępna. W obecnym śpiewie jest więcej zaangażowania i życia, czy też żywych emocji. Linie wokalne nasycone są głównie rozmarzeniem. Zrezygnowanie zostało przełamane pewnym spokojem ducha, zdecydowaniem w działaniu oraz większą wiarą i siłą. Żeby nie było, dzielę się tymi spostrzeżeniami tylko dlatego, iż według mnie wymienione kwestie  przemawiają wyłącznie na korzyć najnowszego wydawnictwa Fufanu. Bo wszystkie poczynione zmiany wyszły zespołowi na lepsze.

15941106_10154988260675625_5501468009326126079_n

Prawda jest taka, że „Sports” to dobra płyta, która ma w sobie coś z magii, prostoty i surowości nagrań z lat 80-tych, ale mocno wzbogaconych współczesnymi akcentami. Islandczyków na pewno trzeba pochwalić za kilka rzeczy. Po pierwsze należy docenić, iż ich najnowszy album jest bez wątpienia inteligentny i różnorodny, a przy tym spójny. Bardzo podoba mi się z jednej strony transowa i zimno falowa estetyka tej płyty, a z drugiej strony przemyślane i pasujące do tego typu dźwięków melodie. Mam też wrażenie, że na tej płycie jest więcej Fufanu w Fufanu, niźli samej inspiracji klasyką. Stąd jest to zupełnie nowa muzyka, nawet dla kogoś osłuchanego z najnowszymi wydawnictwami łączącymi w sobie wymienione na wstępie tej recenzji gatunki muzyczne.

Sports” to gitarowo-syntezatorowa mikstura, której nie sposób nie polubić. Przyznać trzeba, że najnowszy longplay islandzkiej grupy potrafi oplątać słuchacza hipnotycznym urokiem brzmienia. Stąd tak wielu słuchaczy pieje z zachwytów nad Fufanu. W tym również autor niniejszej recenzji. Polecam!

 

a1406601056_10

 

Fufanu :: Sports

1. Sports 06:03
2. Gone For More 04:26
3. Tokyo 04:47
4. White Pebbles 04:03
5. Just Me 03:45
6. Liability 03:47
7. Bad Rockets 04:07
8. Syncing In 03:57
9. Your Fool 04:18
10. Restart 04:06

 

 

Fufanu : website / facebook / bandcamp / soundcloud


Fufanu :: Sports
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów