Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

FxckMr (wymawiany jako „fuck mister”) to kanadyjski rapper i hip-hopowiec wywodzący się z inuickiej społeczności z Iqaluit,  w rejonie Nunavut w Kanadzie. Młody 23-letni artysta jest synem producentki telewizyjnej Sylvii Cloutier i operatora Qajaaq Ellsworth. W życiu prywatnym nazywa się MisterLee Cloutier-Ellsworth, a jego obydwa imiona nie są przypadkowe – opowiadają historię rodziny, wspólnoty i miłości. Muzyk dostał imiona zarówno na cześć swojej zmarłej ciotki Missy, która zginęła śmiercią samobójczą przed jego urodzeniem, jak i po kuzynie Lee, który urodził się tego samego dnia. Dodam, że dla Inuitów nadanie noworodkowi imienia zmarłego krewnego jest sposobem symbolizowania idei, że zmarły żyje teraz w osobie, która nosi jego imię.

FxckMr to nietuzinkowa postać, której przypisuje się znaczącą rolę w rozwoju sceny hip-hopowej i społeczności rapperów w Iqaluit. Kiedy artysta miał 15 lat zaczął pisać wiersze. Wówczas w niewielkiej miejscowości, w której dorastał nie funkcjonowała żadna scena hip-hopu. Większość mieszkających tam ludzi interesowała się głównie zespołami rockowymi lub wykonawcami folkowymi grającymi akustyczną muzykę Inuktitut. MisterLee również w tym czasie jakoś specjalnie nie interesował się rapem. Wprawdzie doceniał twórczość Childish Gambino i Eminema, ale bardziej koncentrował się na muzyce elektronicznej i dubstep. Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy skończył 17 lat i poznał muzykę, którą robił Mac Miller oraz Lil Peep. Dodam, że rok wcześniej muzyk przeprowadził się i mieszkał w Montrealu (wcześniej mieszkał także w Kuujjuaq i Ottawie) – skąd pochodzi rodzina jego matki. Tam został przedstawiony niektórym lokalnym rapom i wchłonięty w hip-hopowe klimaty. Kiedy rok później wrócił do Iqaluit nawiązał kontakt z młodymi artystami z rodzinnej miejscowości, m.in. Lekan Thomas, Hyper-T i Brian Tagalik i zaczął na poważnie rapować. Panowie początkowo zaczęli bawić się razem w freestyling. Kiedy FxckMr wystąpił wspólnie ze swoim przyjacielem Thomasem Matthew Lambe aka 666God na pokazie talentów w szkole średniej, spotkali się z bardzo żywym i pozytywnym odbiorem publiczności. Zachęciło ich to do jeszcze większej pracy nad własną muzyką. Pracowali zarówno razem, jak i osobno, publikując utwory na platformie Soundcloud, które przynosiły im rozgłos w ich społeczności i poza nią. FxckMr pojawił się również na kluczowych festiwalach muzycznych, w tym North By Northeast w Toronto i Nunavut Music Week,

15 września 2019 roku FxckMr wydał swój debiutancki solowy album pod tytułem „1997”, nakładem wytwórni Aakuluk Music za pośrednictwem Six Shooter Records Inc. Na swojej płycie artysta zmaga się z ciemną stroną życia inuickiej społeczności w Nunavut, opowiada m.in. o samobójstwach, używaniu narkotyków, depresji, lękach, poczuciu izolacji, samotności i stagnacji. Mieszkając w Iqaluit przez większość swojego życia, mody artysta z przerażeniem obserwował, jak wiele osób z jego najbliższego otoczenia – znajomych, przyjaciół i rodzinę dotyka depresja, uzależnienia i samobójstwa. Rzeczy, które doświadczył były trudne do uniesienia, a sposób, w jaki mówi o tym mówi, jest bardzo bezpośredni. Na marginesie dodam, że tytuł płyty odnosi się do okresu, który był szczególnie traumatyczny dla młodego artysty – kiedy tonął w narkotykach i depresji, doświadczał kolejnych załamań psychicznych po kilku samobójstwach swoich znajomych. Udało mu się jednak odbić od dna, przejrzeć na oczy. Wtedy zaczął składać teksty i muzykę na album. Nie powinno nas zatem dziwić, że hip-hopowe brzmienie płyty „1997” jest tak tajemnicze, mroczne, niepokojące i zimne. Momentami wręcz nawiedzone i makabryczne. Widoczne jest to również w ciężkich psychodeliczno-punkowych podkładach i bitach. Dodatkowo FxckMr uwalnia w swoich tekstach własne wewnętrzne demony. Wyrzuca z siebie nagromadzoną przez lata złość i gniew. Jego głos przeszywa słuchacza do szpiku kości.

20 kwietnia 2021 roku FxckMR wrzucił do sieci swój „nowy” album EP zatytułowany „Cryingonapinkwall”. Okładkę płyty przygotowała Samantha Balfour, a rejestracją i miksami materiału zajmował się Juliano Theo (@thespiritchild_). Artysta umieścił dany album na platformie soundcloud i jest on do pobrania zupełnie za darmo. Jak wynika z informacji od autora, większość z tych utworów zostało zarejestrowanych podczas sesji nagraniowej płyty „1997”. Utwory te są jednak nieco lżejsze i łatwiejsze w odbiorze, od tych, które trafiły na debiutancki krążek. FxckMR podkreśla, że zawartość  „Cryingonapinkwall” nie stanowi czegoś co ma mu zapewnić pieniądze czy sukces. W większości, zawarte tutaj kompozycje pojawiają się w swojej pierwotnej postaci. To surowe wersje, które rapper nigdy nie kończył. A z uwagi na to, że nie zamierza już nad nimi więcej pracować i umieszczać ich na regularnej płycie postanowił wydać je w takiej a nie innej postaci, tym samym uwalniając resztę swoich zalegających emocji i oczyszczając przestrzeń dla dalszej twórczości. Artysta stwierdza wprost, że robi to dla siebie i czuje się z tym świetnie. Dodaje, że jego ulubionym utworem jest „Pocket Change”, ponieważ jest bardzo radosny, a szczęśliwa muzyka nie jest czymś, co w stanie robić bardzo często. Drugą ulubioną kompozycją z danej płyty jest „Suicide Note v2”, bo napisał ją mniej więcej tydzień po śmierci Maca Millera, która nieustannie krążyła mu tedy po głowie, więc słuchanie jej przenosi go z powrotem do tamtego miejsca i pokazuje jak daleko zaszedł od tamtego czasu.

Społeczne komentarze i emocjonalna wiwisekcja FxckMR w połączeniu z jego niebanalną, wciągającą muzyką tworzą produkt, który obfituje  w wiele czynników mogących wstrząsnąć wrażliwszymi odbiorcami. Polecam.

 

 

FxckMR :: 1997

 1. Good AM 02:13
 2. Life n’ Death 03:57
 3. Cloud Lounging (Intro to PMFWAFT) 02:19
 4. PMFWAFT (Pretty Muthafucka Wit a Face Tat) 03:13
 5. Higher 03:54
 6. Zzzzzz 02:14
 7. Death Trap 02:50
 8. Hunnid Grand 03:41

 

 

 

 

FxckMR :: Cryingonapinkwall

 1. Pocket Change (prod. Yondo)
 2. Flip (feat. Beazy)
 3. Crazy (prod. Cxdy)
 4. Scared (prod. scandibeats)
 5. I Just Wanna (Prod. Zeeky Beats)
 6. Flyin’ (prod. ZEROSAND1NES)
 7. Gin In My Cup (prod. Zeeky Beats)
 8. Premortem Depression (prod. nAyz)
 9. Suicide Note v2 (prod. NK Music)

 

 

 

FxckMr : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

FxckMR :: 1997 (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów