Gísli Magna to profesjonalny muzyk, który od prawie trzech dekad zawodowo i prywatnie zajmuje się śpiewaniem. Wokalista śpiewał z wieloma znakomitymi i wielokrotnie nagradzanymi chórami na Islandii. Występował także z chórami za granicą i brał udział w projektach muzycznych w Danii i Holandii. Oprócz śpiewu klasycznego ma również duże doświadczenie w muzyce popowej jako wokalista występujący w chórkach. Ta praca pozwoliła mu śpiewać na wielu największych imprezach muzycznych w Islandii, w tym również na Konkursie Piosenki Eurowizji przy trzech różnych okazjach. Wokalista koncertował także z wieloma najbardziej znanymi islandzkimi artystami. Oprócz kariery wokalnej przez wiele lat był dyrygentem chórów na Islandii, Wielkiej Brytanii i Danii. Obecnie prowadzi 120-osobowy Chór Żeński Léttsveit Reykjavíkur. Jego kompozycje i aranżacje były wykonywane w Skandynawii, Europie Zachodniej, Kanadzie i Nigerii. Artysta pracował też jako producent przy nagraniach dla chórów i muzyki wokalnej.

Ta bogata i różnorodna historia doprowadziła w końcu Gísli Magna do nagrania solowego albumu, za którym skrywa się ciekawa historia. Otóż w 1976 roku zmarł dziadek artysty – kompozytor, muzyk i wokalista Steingrímur Matthías Sigfússon, który mieszkał w Húsavík na północy Islandii. Kolekcję jego muzyki przekazano jego bratu, Haraldurowi G. Sigfússonowi. Gísli miał wówczas 5 lat, dorastał w Patreksfjörður. Muzyk z racji swojego wieku nie pamięta dziadka. Po śmierci jego wujka (Haraldura) w 2018 roku cały zbiór muzyczny przekazano w ręce Gísliego.

Steingrímur napisał w sumie 200 piosenek. Duża część z nich przez lata była wykonywana przez różnych artystów w Islandii, ale inne nigdy nie ujrzały światła dziennego. Gísli zaczął je porządkować, aby odpowiednio je zabezpieczyć i zarchiwizować. W trakcie tego procesu wpadł na pomysł, aby opracować własne aranżacje dla wybranych piosenek, by potem móc je wykonywać na żywo, nagrać i opublikować. Artysta wyjaśnia, że piosenki dziadka są nadal dobrze znane starszemu pokoleniu na Islandii, zwłaszcza na Fiordach Zachodnich, ponieważ przez wiele lat dziadek pracował w Patreksfjörður jako organista.

8 grudnia 2020 roku Gísli Magna wydał album „Nóttin og þú” (ang. The Night and You). Rejestracją danego materiału i jego masteringiem zajmował się Hafþór „Tempó“ Karlsson. A okładkę albumu przygotowała Nermine El Ansari.  

Na omawianej płycie znajdziemy kolekcję piętnastu piosenek. Większości skomponowanych między rokiem 1950 a 1960. Tutaj oczywiście te utwory pojawiają się w nowych aranżacjach przygotowanych przez Gísliego, który starał się je nieco ożywić równocześnie nie pozbawiając ich oryginalnej wymowy. Wszystkie piosenki zostały zaśpiewane po islandzki. Teksty pełne są bogatych, pięknych i często zabawnych wersów. Są to teksty często romantyczne i sentymentalne, dotyczące życia na wsi, żeglugi morskiej, a także poruszające uniwersalne tematy dotyczące radości, miłości i natury. Historie te pochodzą z przeszłości, ale również obecnie można się w nich łatwo odnaleźć. Dana płyta pojawiła się na islandzkim rynku nie tylko po to, aby ożywić pamięć o dziadku artysty, ale przede wszystkim przedstawić jego piosenki współczesnym słuchaczom, jak i umożliwić starszym pokoleniom sentymentalną podróż do młodości i dzieciństwa.

Gísli Magna zajął się tutaj samodzielnym wykonaniem nie tylko podstawowych partii wokalnych, ale również odpowiada za większość chórków. Przygotował również aranżacje utworów. Natomiast w nagraniach wokaliście towarzyszył fantastyczny zespół:

Sunna Gunnlaugs: Piano & Wurlitzer
Gunnar Hrafnsson: kontrabas
Pétur Valgarð Pétursson: gitara i ukulele
Scott McLemore: perkusja i perkusja
Hafsteinn Þórólfsson: chórki
Gísli Gunnar Didriksen: chórki

Można powiedzieć, że na albumie „Nóttin og þú” mamy do czynienia z sentymentalnymi pop jazzowymi utworami, które łatwo zapadają w serce. Przygotowane aranżacje wyraźnie nawiązują do jazzowych harmonii oraz swingującej muzyki wokalnej lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Gra instrumentalistów jest pełna gracji i wyrafinowania. Każdy instrument tworzy piękną melodię. W tej muzyce ciągle pojawiają się fascynujące elementy, do których wraca się z przyjemnością.

Płyty „Nóttin og þú” słucha się z zaciekawieniem i satysfakcją. Muzyka przyjemnie otula i kołysze słuchacza. A jej atmosfera zachęca do wspomnień i refleksji. Dużą wagę przywiązuje się tutaj również do przekazu wokalnego. Gísli Magna ma ciepłą barwę głosu. Śpiewa lekko i swobodnie. Bez zbędnych upiększeń, melizmatów. Niemniej jednak umiejętnie nadaje interpretacjom odpowiedniej głębi. Oczywiście całość wykonana jest w języku islandzkim i możemy się jedynie domyślać jak dużo tracimy przez nieznajomość tego co chce nam przekazać autor.

 

Gísli Magna :: Nóttin og þú

1. Gísli Magna – Dans 02:50
2. Farin 04:43
3. Enginn söngsins 03:54
4. Gleymdu því aldrei 03:23
5. Nóttin og þú 03:52
6. Góða nótt 05:32
7. Þitt ljúfa bros 03:02
8. Heiðlóan 03:04
9. Haustkvöld í skógi 03:01
10. Segðu mér að sunnan 02:30
11. Litla stúlkan 02:42
12. Mikið var gaman að því 02:08
13. Til þín 02:40
14. Stillt vakir ljósið 03:21
15. Ævintýr 04:33

 

Gísli Magna : facebook / bandcamp

Gísli Magna :: Nóttin og þú (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów