Gringlo to akustyczny indie folk rockowy zespół pochodzący ze stolicy północnej Islandii, czyli Akureyri.

Gringlo został powołany do życia w 2015 roku i początkowo funkcjonował jako solowy projekt singer-songwritera Ivana Mendeza, który wystąpił wówczas pod tym szyldem w konkursie muzycznym Músíktilraunir. Jednak od tego czasu projekt ten znacznie się rozrósł. Najpierw latem 2016 roku do Ivana dołączył basista Guðbjörn Hólm, który udziela się też wokalnie. Kilka miesięcy później szeregi grupy zasilił klawiszowiec Guðjón Jónsson. Natomiast na początku tego roku zespół powiększył się jeszcze bardziej, gdy do zespołu dołączył perkusista Arnar Freyr Scheving.

Jak podkreśla lider grupy Gringlow ciągu kilku ostatnich lat zespół się rozrósł i znacznie się zmienił, ale główna ambicja pozostaje nadal taka sama… aby popchnąć indywidualną i kolektywną ludzką świadomość na wyższy poziom poprzez muzyczne doświadczenie”.

6 lipca 2018 rok Gringlo wydał swój debiutancki album EP zatytułowany „From Source”. Materiał na płytę został zarejestrowany na północy Islandii w Studio Hof. Jak podaje frontman zespołu „Kilka lat temu, po załamaniu nerwowym, musiałem całkowicie przemyśleć swoje życie: wyruszyłem wtedy w podróż, która doprowadziła mnie do wielu różnych, odległych miejsc, m.in. w głębię amazońskiej dżungli, do joginów rezydujących u podnóża Himalajów i mnichów lasów żyjących na południowym wschodzie Azji. Piosenki na tym albumie są inspirowane samą podróżą, jak i poznanymi ludźmi i lekcjami, których nauczyłem się po drodze”.

Na zawartość albumu „From Source” składa się sześć kompozycji (włączając w to niespełna dwuminutowe intro), które osadzone są w estetyce akustycznego indie folk rocka, jednocześnie z wyczuwalną nutą ambientu. Gringlo tworzy bardzo spójną całość z charakterystycznym, niezwykle ciepłym i natchnionym klimatem. Buduje go nie tylko przy pomocy akustycznych gitar, ale też delikatnych partii instrumentów smyczkowych i subtelnego akompaniamentu klawiszy. Zespół czaruje nieśpiesznymi, swobodnie dryfującymi melodiami i urzekającymi harmoniami wokalnymi. Dodatkowo autentyczny, poruszający klimat tej muzyki wzmacniają teksty inspirowane życiem, miłością i relacjami międzyludzkimi.

Zdaję sobie sprawę z tego, że być może słyszeliśmy już wiele podobnych zespołów, no ale jednak twórczość Gringlo ujęła mnie w jakiś sposób i nie pozostawiła obojętnym. Aranżacje zespołu w połączeniu z przyjemnym wokalem Ivana potrafią skutecznie zahipnotyzować słuchacza i wprawić go w lekki odlot. Albumu „From Source” zdecydowanie rozbudza apetyt i czekam na kolejne wydawnictwa islandzkich folkowców.

 

 

 

Gringlo :: From Source

1. Dawn (intro) 01:46
2. Light of New Day 04:45
3. Through the Doubt 04:36
4. Stranger 03:11
5. The River 05:02
6. Paper bags 05:11

 

 

 

 

Gringlo : facebook / bandcamp / spotify / instagram

Gringlo :: From Source (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów