Niedaleko Islandii, pośrodku Oceanu Atlantyckiego rozrzucona jest grupa kilkunastu małych wysp zwanych Wyspy Owcze. W stolicy tego kraju, Tórshavn, urodziła się i wychowywała Guðrið Hansdóttir.

Guðrið mieszkała także przez kilka lat w Reykjavíku, w Islandii. Obecnie często odwiedza sąsiednią wyspę. Swoją przygodę ze śpiewaniem zaczęła w młodym wieku i już wtedy wykazywała duże zainteresowanie muzyką. Nie było to do końca takie dziwne, gdyż jej ojciec był znanym gitarzystą na Wyspach Owczych.

Guðrið poznawała muzykę poprzez płyty, które należały do ojca. Wówczas odkrywała muzyczny świat m.in. Kate Bush, Dolly Parton, Jethro Tull i Jimi Hendrix. Kiedy miała14 lat, ojciec nauczył ją grać kilka chwytów na gitarze. Od tego czasu Guðrið zaczęła doskonalić swoją grę i pisać własne piosenki.

Udzielała się jako wokalistka w rockowym zespole Isadora & The Rebels, a także jako wokalistka i gitarzystka w zespole reggae pH 5,5. Pojawiła się także na albumie Petur Pólsons’a „Koma”.

W maju 2007 r. ukazał się jej debiutancki solowy album zatytułowany „Love is Dead”. Album został nagrany w Velbastað, małej miejscowość na Wyspach Owczych. Na płycie znalazły się piosenki napisane w przeciągu wielu lat. Album został dobrze przyjęty przez krytyków i dzięki niemu Guðrið zdobyła nagrodę w kategorii „Best Female Artist” na rozdaniu Planet Awards (Muzyczne Nagrody Wysp Owczych). Artystka zaczęła więcej koncertować, co skutkowało kolejnymi sukcesami i ciepłym przyjęciem, m.in. w Danii, Norwegii, Islandii i Niemczech.

W 2009 r. ukazała się jej druga płyta „The Sky Is Opening”, która została wydana własnym sumptem. Kolejny album szybko stał się bestsellerem na Wyspach Owczych i wygrał w kategorii „Album of the Year” na Planet Awards.

Ostatni album Guðrið Hansdóttir pt. „Beyond the Grey” został wydany w czerwcu 2011 r.

Płyta jest pełna chwytliwych utworów ludowych inspirowanych kulturą Wysp Owczych. Kompozycje Guðrið są wyrafinowane i atmosferyczne. Jej muzyka jest połączeniem folk-rocka, brzmienia americana z subtelnymi pop melodiami. Oprócz typowych instrumentów na płycie można usłyszeć harfę, mandolinę, banjo i inne dźwięki kojarzące się z motywami celtyckimi.

Guðrið śpiewa (głównie w języku angielskim, choć nie zawsze) o tragicznej miłości, związkach, stratach, życiu i samotności. W sposób niezwykły przedstawia historie inspirowane rodzimym folklorem, kulturą i charakterystycznym dla Wysp Owczych klimatem.

W twórczości Guðrið usłyszeć można inspiracje artystami m.in. Kate Bush, Alela Diane, Joni Mitchell, PJ Harvey, Fleet Foxes, Neil Young, Marissa Nadler, Basia Bulat, Mumford and Sons, Bon Iver.

 

Guðrið Hansdóttir :: Beyond The Grey

01. Meditations On Salt
02. Í Mjørka
03. Vina
04. A Faroese Fisherman Speaks Of Drowning
05. Cloth Mother
06. Lovelorn
07. Time Will Tell
08. Vedursjúk
09. The Village
10. Chain Dance
11. Morgun Í Mars

 

 

Guðrið Hansdóttir : facebook / myspace / soundcloud

Guðrið Hansdóttir :: Beyond The Grey (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów