Gunnar Gunnarsson to wykształcony pianista i muzyk jazzowy.

Swoją muzyczną edukację rozpoczął w Akureyri, ale później kontynuował ją w Reykjaviku. Ukończył studia w stopniu ‚kantora’ w Icelandic National Church Music School w 1988. W 1989 roku uzyskał także stopień w zakresie teorii muzyki w Icelandic Music Academy. Przez kilka lat nauczał muzyki w The Music School w Akureyri. W tym czasie grywał także z różnymi zespołami. Pełnił również rolę kościelnego organisty.

W 1993 roku artysta opublikował swoją pracę badawczą na temat psalmów, która nosił tytuł „The Weyse manuscripts and Choralbook for Iceland”. Natomiast od 1995 roku jest kantorem w Laugarnes Church w Reykjaviku.

Dodać należy, że przez wiele lat Gunnar pracował z wieloma islandzkimi muzykami i wokalistami. Koncertował nie tylko w całej Islandii, a także za granicą. Oprócz muzyki religijnej gra też dużo folku. Zarabia na życie także jako kompozytor muzyki dla filmu i telewizji. Jednakże jego serce wypełnia muzyka jazzowa. Miłość do tej muzyki zaowocowała stworzeniem własnych projektów jazzowych.

Na swoim koncie Gunnar Gunnarsson ma wiele płyt: Skálm (1996), Stef (1999), Des (2003), Húm (2005), Hrím (2008), Gnótt (2010), 525 (2014).

a95bed_6b5b5ed41824765fa587dab145271d71_p_425_215_75_22_050_120_000_

W tym miejscu chciałbym się skoncentrować na albumie “Gnótt” (ang. „Abundance„) wydanym poprzez wydawnictwo Dimma w 2010 roku. Wspomniana płyta jest zbiorem islandzkich evergreenów podanych w wersji jazzowej.

Do przygotowania swojego szóstego albumu pianista zaprosił utalentowanych muzyków: Tómas R. Einarsson (kontrabas), Ómar Guðjónssonar (gitara) i Matthias Hemstock (perkusja).

Tómas R. Einarsson to niezwykle aktywny basista i kompozytor. Absolwent FIH School of Music. Wydał dotychczas ponad 20 autorskich (bądź jako współkompozytor) albumów. Współpracował z wieloma muzykami, także poza granicami Islandii. Ponadto napisał muzykę do kilku filmów i programów telewizyjnych. Członek legendarnej grupy Reykjavik Jazz Quartet oraz Ólafur Stephensen Trio. Propagator i twórca muzyki latynoskiej.

Ómar Guðjónsson na gitarze gra od 12 roku życia. Ukończył FIH School of Music. Znamy go z takich zespołów jak m.in. Jaguar, Geislar, Drangar, ADHD. Wykonuje różne odmiany muzyki pop, rock, latynoską muzykę i jazz. Ma na swoim koncie także wydawnictwa sygnowane własnym nazwiskiem: Varma land (2003), Fram Af (2008), Von í Óvon (2010), Útí geim (2012).

Matthias Homstock to znany i ceniony perkusista jazzowy, świetnie odnajdujący się również w muzyce improwizowanej. Ukończył FIH School of Music (gdzie teraz sam naucza) i Berkiee Collage of Music w Bostonie.

gunnar_gunnarsson

Opisując materiał zawarty na “Gnótt” w kilku słowach należałoby wymienić: romantyczny, poetycki, liryczny, ciepły i spokojny. Taka właśnie jest ta muzyka. Do tego dostojna i szykowna. Sięgająca swoimi korzeniami do islandzkiej muzyki klasycznej, folkowej, kościelnej i oczywiście jazzowej. Podoba mi się sposób czerpania pomysłów z tych inspiracji.

Album wypełniają pociągające i piękne melodie. Poszczególne nastrojowe tematy rozbrajają ciepłem balladowej narracji i chwytliwą linią melodyczną. Całość sunie do przodu niespiesznie i relaksująco, jakby wylewała się wprost z serca. Każdy kto szuka ukojenia, na pewno je tu znajdzie. Szczególnie w miękkich i delikatnych akordach fortepianu. Odpowiednio wzbogaconych akustycznymi dźwiękami gitary i zagranych z wyczuciem partii basu. Melancholijne brzmienie wysyca zręcznie co jakiś czas perkusja, podkreślając w odpowiednich momentach puls rytmiczny i celnie cieniując nastrój utworów.

Gunnar Gunnarsson wraz z zespołem stworzyli muzykę minimalistyczną, a równocześnie ilustracyjną. W jego grze słychać elegancję, lekkość i łagodność. Zdecydowanie nie brak uroku arcywysmakowanym, natchnionym i klarownym dźwiękom “Gnótt” . Nasycają one muzyczną przestrzeń pozytywnymi wibracjami i nastrajają nostalgicznie. Taki rodzaj jazzowej estetyki silnie pobudza nie tylko emocje, ale i wyobraźnię słuchacza. Jest to duży atut tego wydawnictwa. Można się nim rozkoszować bez końca.

 

gunnargunnarsson_gnott_grande

Gunnar Gunnarsson :: Gnótt

01. Smávinir fagrir 2:37
02. Gnótt 3:12
03. Ástarsæla 2:53
04. Tunga mín af hjarta hljóði 4:28
05. Hjarta mitt 3:22
06. Nú sefur jörðin 3:11
07. Upp, upp mín sál 3:59
08. Hvert örstutt spor 3:20
09. Söngur Dimmalimmar 3:33
10. Ég skal vaka og vera góð 3:17
11. Sveitin milli sanda 6:45
12. Frostrósir 4:04

 


Gunnar Gunnarsson :: Gnótt
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów