Po czterech latach wydawniczej przerwy islandzki elektroniczny projekt Gunnar Jónsson Collider powraca do nas z nowym (niewielkim) wydawnictwem.

Wszystkich zainteresowanych dotychczasową twórczością projektu odsyłam do jego dyskografii: „Apeshedder” (2015; recenzja tutaj), „KARMABOMB” (2016; recenzja tutaj) i „Aeons” (2017; Möller Records; recenzja tutaj).

Dziś natomiast słów kilka o najnowszej produkcji Gunnar Jónsson Collider. Jest to album 7”, który ukazał się 17 marca 2021 roku za pośrednictwem wytwórni Móatún 7. Wytwórnia ta cechuje się wypuszczaniem tego typu małych płyt  muzyką elektroniczną na winylu w limitowanej ilości egzemplarzy, w tym przypadku jest to 30 sztuk. Poza tym seria albumów tej wytwórni jest dostępna również w wersji cyfrowej na portalach streamingowych. Dodam, że album Gunnar Jónsson Collider nosi tytuł „MOA074”, który wskazuje nam na to, że po pierwsze jest to produkt wytwórni  Móatún 7 (stąd MOA), a po drugie jest to ich już 74-ta tego typu płyta.

Materiał w całości został napisany, nagrany, zmiksowany i wyprodukowany samodzielnie przez Gunnar Jónsson Collider. Natomiast jego mastering wykonał Árni Grétar. Gościnnie w utworze „Skýjum Ofar” na perkusji zagrał Hreiðar Már.

Zawartość „MOA074” stanowi trzy instrumentalne utwory o łącznej długości 10-ciu minut. Ale ten jakże krótki czas wystarcza, żeby przekonać się to tym, że Gunnar Jónsson Collider to klasa sama w sobie. To dowód dużego, wieloletniego doświadczenia islandzkiego artysty, jak również fantastycznych umiejętności w zakresie programowania muzyki elektronicznej, w której przeplatają się inspiracje ambientem, IDM, housem i techno. Skomplikowane i nieoczywiste rytmy stanowią tutaj podstawę dla syntezatorów i abstrakcyjnych, ciętych dźwięków utrzymanych w post-industrialnej estetyce, po których znowuż poruszają się klimatyczne i melodyjne warstwy.

Gunnar Jónsson Collider zabiera nas na krótką, ale bajecznie stylową przejażdżkę, w trakcie której o nasze poczucie wolności i swobody dba rozpościerająca się przed naszymi oczami szeroka ambientowa przestrzeń. Podkładom rytmicznym, które czujemy całym ciałem towarzyszą uzupełniające się nawzajem techno rytmy i taneczny, łagodny puls IDMu. Dodatkowy dreszcz ekscytacji zapewniają nam oniryczne motywy i nastrojowe pasaże syntezatorów. Mocno odrealniony klimat zapewniają również glitchowe efekty. Artyście udaje się także zachować odpowiednią równowagę między intymnym nastrojem tych nagrań, ich świetlistą, bajkową elektroniką, a także nieco futurystycznym sznytem. i techno rytmy.

Twórczość Gunnar Jónsson Collider i jego rzeźbienie w elektronicznych dźwiękach nie przestaje mnie intrygować i fascynować. A te dziesięć minut „MOA074” zostawia w zdziwieniu i zachwycie.

 

 

 

 

Gunnar Jónsson Collider :: MOA074

1. Skýjum Ofar (3:19)
2. Faust (2:14)
3. God Bless (4:42)

 

 

 

 

 

Gunnar Jónsson Collider : facebook / bandcamp / soundcloud

Gunnar Jónsson Collider :: MOA074 (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów